EĞİTİMCİ MEHMET BOZBEY'İN ARDINDAN

      Memet BOZBEY 'iöğretmen okuluna girdiğim yıl tanıdım Yıl 1971. 4 yıl Tarih derslerimize girdi.Biz öğrencilerine kitap da yazan tarih bilgilerinin dışında ders anlatırdı. Birlise talebesi olarak bunu bize ima etmişti. O yıllar bunalımlı yıllar idi.Gençlik manevi boşluk içinde idi. Milli ve manevi değerlerden uzak bir nesilgeliyordu. Bunu sezen Mehmet Bozbey Hocamız bizlere kitabi bilgilerden çok  tarih şuuru vermek gayretinde idi.

      Derslere özlüsözler ile başlardı. Almanya'nın kalkınmasını iki öğretmenin hamlesinebağlardı. Filler ve Şiller adlı iki öğretmenin ideal çalışmaları ileAlmanya'nın kalkındığını söylerdi.

    "Vatanınyükselmesi ve ilerlemesi için çalışmak , vatan için ölmek kadarşereflidir" sözü Mehmet Bozbey hocamızın bizlere vatan sevgisini aşıladığısözdü.

  Kuvvetli olmakgerek. Haklı olmak yetmez şuurunu aşılamak için : " Haklı olan kuvvettir, kuvvetliolmayanın hakkı yoktur" sözü de Mehmet Bozbey hocamıza aittir.

   Milletleriöğretmenler kurtarır. Eğer öğretmen idealist ve vatan sever olursa yetiştirdiğiöğrencilerde vatanını sever. Devleti yöneten kişiler rüşvet yemez. Devleteihanet etmez. Devletin parasını israf etmez. Devlet malını korur.

    Mehmet BozbeyHocanın derslerine giren öğrencilerin not kaygısı olmaz. Sınıf geçme derdiyoktur. O öğrencilerini geleceğe hazırlamak kaygısı içinde idi. Kitaplardayazılan bilgiler gerçek tarih değildi. Türkiye bağımsızlık mücadelesine devam ediyordu. İçte ve dışta güçlerTürkiye'nin kaymağını yemeye devam ediyordu.

   O yıllarda  öğrencilerini şuurlandırmak  her öğretmenin cesaret edeceği bir şeydeğildi. Zaten Mehmet Bozbey gibi öğretmen çok azdı.

   1975 -1977 yıllararasında Kahramanmaraş Eğitim Enstitüsü Müdürlüğü yaptı. Daha sonra KonyaSelçuk Üniversitesinde Fakülte sekreterliği ve öğretim görevlisi olarakçalıştı. İlişkilerimiz  hep sürdü. 1971-1975de Öğrencilik yıllarımda kendi fırınımızda  kendine çörek yapmıştım. Onu hep söylerdi.Lezzeti damağımda derdi.

   12 Ekim 2018tarihinde onu kaybettik. Son günlerinde  bile vatan sevdası ile çırpındı. Yazdığıyazıları ile öğrencilerine faydalı olmaya çalıştı. Biz kaygı insanı idi.

   Mehmet BozbeyHocamızı rahmet ve minnet ile yad ediyorum. Ailesine ,sevenlerine ve hususi iletüm öğrencilerine baş sağlığı diliyorum. Unutulmaz eğitimcilerden biri olarakgönlümüzde yerini almıştır. Allah rahmeti ile yargılasın.

YORUM EKLE

banner15