Elektriğe Çok Büyük Zam

Elektriğe Çok Büyük Zam

Elektrik Fiyatlarında Yüzde 37 Zam Geldi

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından bir açıklama yapıldı ve yapılan açıklamada 1 Nisan'dan itibaren geçerli olmak üzere Elektrik Üretim AŞ'nin aktif elektrik enerji toptan satış tarifesinin belirlendiği ifade edildi. Bu düzenleme kapsamında satış fiyatları yüzde 37 zamlandı.

Yerel seçimlerin seçimlerin bitmesi ile birlikte ilk zam haberi elektrikten geldi. EPDK'nın konuya ilişkin kararı Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı.

YÜZDE 37 ZAM GELDİ

Düzenlemeye göre EÜAŞ'ın dağıtım şirketlerine teknik ve teknik olmayan kayıp enerji satışları ile görevli tedarik şirketlerine yapılan satışları kilovatsaat başına 12.6335 kuruşdan 17.2700 kuruşa arttırıldı. Bu düzenleme sonrası elektriğe yüzde 37 zam gelmiş oldu.

Dağıtım şirketlerine genel aydınlatma yapıldı. Bu aydınlatma kapsamında satışların kilovatsaat başına 25.4600 kuruş olarak belirlendiği ifade edildi.

Bunun yanı sıra 1 Nisan 2019'dan itibaren uygulanmak üzere dağıtım şirketleri tarafından dağıtım sistemi kullanıcılarına ve görevli tedarik şirketleri tarafından serbest olmayan tüketiciler ile serbest tüketici olmasına rağmen tedarikçisini seçmeyen ve düşük tüketimli abonelerin faaliyet bazlı ve nihai tarifeleri de belirlendi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15