Elektrik desteğinden 10 milyon kişi faydalanacak

Elektrik desteğinden 10 milyon kişi faydalanacak

Elektrik desteğinden 10 milyon kişi faydalanacak

Enerji ve TabiiKaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığıdüzenli sosyal yardım alan ihtiyaç sahibi vatandaşların aylık 150 kilovatsaatekadar elektrik tüketimini devletin karşılamasına yönelik düzenlemeden 10 milyonkişinin yararlanacağını bildirdi.

 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Düzenlisosyal yardım alan ihtiyaç sahibi vatandaşlara elektrik desteğinin,Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatıyla uzun zamandır üzerinde çalıştıkları birkonu olduğunu söyledi.

Konuyla ilgili olarak Hazine ve Maliye Bakanlığı, Aile,Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığıekiplerinin bakanlar düzeyinde toplandığını belirten Dönmez, şöyle devam etti:

"Sayın Cumhurbaşkanımız da grup toplantısındadestekten 150 kilovatsaate kadar vatandaşlarımızın yararlanacağını söyledi. Üçbakanlığımızın ekipleri bir araya geldi ve şu an gruplama çalışması yapılıyor.Hane halkı sayısı 2 veya daha az olanlarda aylık 75 kilovatsaat, 3 kişiyaşayanlarda 100 kilovatsaat, 4 kişi yaşayan hanelerde 125 kilovatsaat, 5 kişive yukarı yaşayan hanelerde ise 150 kilovatsaat olmak üzere elektrik desteğiplanlaması yapılıyor. Yardımların ne zaman başlayacağı konusu ise Aile, Çalışmave Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile ilgili. Çünkü ilgili bakanlığın bir programve düzenleme yapması gerekiyor. Bildiğim kadarıyla orada da süreç hızlıilerliyor. İnşallah en kısa sürede bu desteklerin nasıl bir sistemledağıtılacağını Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımız açıklayacak.Hayırlı olsun."

Bakan Dönmez, çalışmaların hızla devam ettiğinivurgulayarak, "2,5 milyon hane, 10 milyon vatandaşımız inşallah bundanyararlanacak." dedi.

 

'80 liralıkelektrik faturasını devlet karşılamış olacak'

Cumhurbaşkanı Erdoğan iki hafta önce yapılan partisininTBMM Grup Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, "Düzenli sosyal yardım alanihtiyaç sahibi vatandaşlarımızın aylık 150 kilovat/saate kadar elektriktüketimlerini devlet olarak biz üstleniyoruz. Bu kapsamda yaklaşık 2,5 milyonunüzerindeki hanede, her ay ortalama 80 liralık elektrik faturasını devletkarşılamış olacak." demişti.

 

Enerji verimliliği

Enerji verimliliğine büyük önem verdiklerini dile getirenDönmez, geçen yıl 55 ana eylem planı belirlediklerini bildirdi.

Bakan Dönmez, enerji verimliliğinin birçok kamu kurumu,özel sektör ve vatandaşı doğrudan ve dolaylı ilgilendirdiğine dikkati çekerek,şunları kaydetti:

"Çocuklarımıza bile enerjiyi verimli kullanmalarıkonusunda bilinçlendirme yapıyoruz. Geçen yıl ilkini yapıp okullardadağıttığımız 'Ali'nin Enerji Serüveni' adlı kitapçığı yarıyıl karneleriyleilkokul dördüncü sınıf öğrencilerimize dağıttık. Enerji verimliliği konusunda7'den 70'e bir farkındalık oluşturmamız gerekiyor. Evde, iş yerlerimizdealınacak birçok tedbir var. Kamu kurumları olarak bizlerin de kurumlarımızdayalıtım başta olmak üzere atacakları adımlar var. Her alanda bir çalışmamızvar. Öngörümüz, önümüzdeki 10 yıl içinde kamu-özel yaklaşık 10 milyar dolaryatırım yaparsak, takip eden 10 yılda da bunun üç katına kadar kısmını, yani 10milyar koyup 30 milyar kazanma gibi bir hedefimiz var. Aslında potansiyelimizbu alanda fazla. Herkesi, enerjisini, kaynaklarını verimli kullanmaya davetediyorum." Paralimanı.com

Güncelleme Tarihi: 22 Ocak 2019, 16:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15