İyi tarım kolay pazar bulur

Kahramanmaraş Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünün organizesiyle 20 ili kapsayan Kuru Ürünlerde İyi Tarım Uygulamaları çalıştayı Kahramanmaraş’ta başladı. 4 gün sürecek çalıştayda uzmanlar iyi tarım tüm detaylarıyla birlikte masaya yatırılacak.

İyi tarım kolay pazar bulur

Kahramanmaraş Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğününorganizesiyle Ramada Plaza Hotel’de başlayan Kuru Ürünlerde İyi TarımUygulamaları Çalıytaşına 20 ilin İyi tarım bölümüyle ilgili mühendisler veteknik personelleri katıldı.

İyi tarımın her yönüyle ele alınacağı çalıştayın açılışkonuşmasını yapan Kahramanmaraş Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü İhsan AliEmiroğlu 2013’te 3 bin 600 dekar alanda bir üreticiyle başladıkları iyi tarımdabugün bin 600 üreticiyle alanın 100 bin dekarın üzerine çıktığını belirtti.Kahramanmaraş’ın zengin ürün çeşitliliği ile Türkiye’nin özet şehri olduğuna davurgu yapan Emiralioğlu, kentin her ilçesinin bir meyve ile özdeşleştiğinedikkat çekerek “Kahramanmaraş bizim çok sevdiğimiz bir Anadolu şehri vegerçekten tarımsal anlamda da Türkiye’nin özeti olan bir şehir.  Birkaç ürün dışında tüm ürünleri kentteyetiştirme imkanına sahibiz. Meyvecilik anlamında kentte çok fazla ürünyetişiyor. Her ilçemizin neredeyse kendisi ile özdeşleşmiş bir ürünü var.  İyi Tarım Uygulamaları son dönemdebakanlığımızın üzerinde durduğu çokta iyi yaptığımız önemli faaliyetalanlarımızdan bir tanesi. Çevreye ve doğaya duyarlı bir üretim. Biz ise iyitarım neticesinde nihai tüketiciye sağlıklı ürün sunmayı garanti ediyoruz” diyekonuştu.

Bitkisel Üretim Genel Müdür Yardımcısı Resul Durmaz ise,Tarım insan hayatının olmazsa olmaz faaliyeti ve insanın varoluşundan bu yanasüre gelen bir faaliyet olduğunu söyledi. Çalıştayda ki amacın ürünleri daha kolay pazarlamak olduğuna dikkatçeken Durmaz, “İyi tarımın 3 ayağı vardır bakanlık, üretici ve kuruluşlardır.Üreticiler ise bu işin esas ana unsurudur. Kuruluşlar ise üretici ilebakanlıklar arasında ki bağı sağlar. Kahramanmaraş’ta tarımsal faaliyetlerin 3ayağını da oluşturmaktadır. Çalıştayımızın ise esas amacı bugüne kadar süregelen çalışmalarımızın ve mevcut mevzuatımızın daha rasyonel bir şekildeuygulanmasını sağlamak amacıyla ürünlerin çok daha kolay pazarlanması amacıyladüzenlenmiştir” ifadelerini kullandı.

4 gün sürecek çalıştayda yapılan dondurma şovuizleyenleri büyüledi.

 

 

 

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 29 Kasım 2017, 08:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15