Milyonlarca emekliye müjdeli emekli maaşı haberi geldi!

SSK ve Bağ-Kur emeklileri Temmuz zammı için ilk 6 aylık enflasyonu merak ederken, memur emeklilerinin yüzde 5'lik artışı gelirleri en az 118,98 lira artıracak. Enflasyon farkı oluşursa emeklinin zam oranı yükselecek. Peki son artışla emeklinin cebine kaç lira girecek? İşte emekliye Temmuz zammı ve enflasyon farkına dair merak edilenler...

Milyonlarca emekliye müjdeli emekli maaşı haberi geldi!

SSK ve Bağ-Kur emeklileri zam oranını, memur emeklileri fark alıp almayacağını öğrenmek için bu yılın ilk 6 aylık döneminde gerçekleşecek enflasyonu merak ediyor.

2 milyonu aşkın memur emeklisine temmuzda yüzde 5 zam yapılacak. Enflasyon farkının oluşması durumunda bu oran daha da artabilir. SSK ve Bağ-Kur emeklilerine ise 6 aylık enflasyon oranı kadar zam yapılacak.

Yaklaşık 12.3 milyon emekli bu yılın ikinci zammını Temmuz'da alacak.

Zam oranında bu yılın ilk 6 aylık döneminde gerçekleşen enflasyon oranı belirleyici olacak.

6 aylık enflasyon; SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin zam oranını, memur emeklilerinin ise enflasyon farkı alıp almayacağını ortaya koyacak.

Oran merakla beklenirken, memur emeklilerinin en az yüzde 5 zam alacağı kesin.

Bunun üstüne çıkılıp çıkılmayacağını ise enflasyon verileri gösterecek.

SSK ve Bağ-Kur emeklileri her yıl Ocak ve Temmuz'da bir önceki 6 aylık dönemde gerçekleşen enflasyon oranında zam alırken, memur emeklilerine ise toplu sözleşmede belirlenen artışlar yansıtılıyor.

Bu kapsamda Ocak'ta maaşları yüzde 10.19 oranında artırılan SSK ve Bağ- Kur emeklilerine,

Temmuz'da bu yılın ilk 6 aylık döneminde gerçekleşen enflasyon oranında zam verilecek.

Ocak artışları yüzde 10.73 olan memur emeklileri ise Temmuz'da yüzde 5 oranında zam alacak, ayrıca bu yılın ilk yarısında enflasyon yüzde 4'ü aşarsa farktan yararlanacak. (Takvim)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15