EMANET EHLİNE VERİLMELİ

Bu gün yerel seçimlerde dikkat edilmesi gerekin hususlar üzerinde birkaç kelam etmek istiyorum.

Kendim de üç dönem,  ikisi de seçimle olmak üzere kent konseyinde görev yaptım. Belediyeciliği ve  yerel yönetimleri bu bağlamda kısmen tanıyorum.   Bu bağlamda yerel yönetimlerde sadece başkanların değil,  muhtarlık, meclis üyelikleri  ve diğer görevlilerinin de işin ehli olması gerekiyor. Şöyle ki, diyelim ki A şahsını başkan seçtik, başkanın kuracağı ekibin yanı sıra, dediğim gibi belediye meclis üyelikleri  ve muhtarların başkanın yapacağı hizmette proje sunması, fikirleri ile ona yardımcı olması gerekiyor. Yoksa tıkanmalar yaşanır…

Açayım. Demokrasi ile yönetiliyoruz, cumhur kimi isterse sandıktan o kardeşimiz çıkacaktır. Dolayısı ile belediye başkanlarını ve ekibini yakından tanımak gerek.

Bundan dolayı her parti, belediye meclis üyelerini donanımlı kişilerden seçmeli. Gerek ekibin ve gerekse seçilmiş meclis üyelerinin vizyonu olmalı. Şehircilikten anlamalı, biraz yasalardan, biraz mimarinden anlamalı, ilimizin hangi eksikleri var, çözümleri neler şimdiden bunlar için proje hazırlayabilmeli. Ahlaklı, toplumla iletişim kurabilmesi de ayrı bir özelliği olmalı.

Belediye meclisinde her meslekten insan bulunmalı. Mimarı, hukukçusu, avukatı, mühendisi, esnafı, gazetecisi v.s

Ayrıca okuyan, gezen, birikimi olan insanlara ihtiyacımız var. Mecliste sadece parmak kaldıran insan tipleri değil, yapılacak hizmetlerde fikri ve vizyonu olan insanlar olsun istiyoruz.  Yani meclis üyeleri, yöneticilerin elini kolunu bağlamak yerine, çözümler üretmeli, başkana yardımcı olmalı…

EKSİKLERİNİ GİDEREMEYEN LİSELER KAPANACAK.

Dün Milli Eğitim Bakanlığı eğitim de önemli bir basın açıklaması yaptı. İsterseniz bu basın açıklamalarını kısaca verip, sonra da değerlendirmemizi yapalım. Haberler şöyle: “  Milli Eğitim Bakanlığınca özel öğretim kurslarının 2019-2020 eğitim ve öğretim yılından itibaren kapatılacağı bildirildi.

Duyuruda, şu bilgilere yer verildi:"Milli Eğitim Bakanlığı, olası mağduriyetleri önlemek için özel öğretim kurslarının 2019-2020 eğitim ve öğretim yılından itibaren kapatılmasına ilişkin tüm çalışmalarını tamamladı. Bu kapsamda 5580 Sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanunu'nda değişiklik öngören çalışmanın yasalaşmış olması sonucunda özel öğretim kursları kapanacak. Bu nedenle veli ve öğrencilerin herhangi bir mağduriyet yaşamaması için önümüzdeki eğitim öğretim yılından itibaren özel öğretim kurslarının yeni öğrenci kaydı yapmamaları ve bursluluk sınavı yapmamaları gerekmektedir. Örgün eğitim çağındaki öğrencilere okullarda, mezun öğrencilere ise halk eğitimi merkezlerinde ücretsiz olarak destekleme ve yetiştirme kursları verilmeye devam edecek."

Duyuruda, kurslarda görevlendirilecek personele uygulanacak öğretim programları ve kullanılacak yardımcı öğretim materyallerine yönelik kapsamlı bir çalışmanın yürütüldüğü kaydedildi.

Duyuruda, "Dershanelerin dönüştürülmesi sürecinde açılan temel liseler de 2018-2019 eğitim ve öğretim yılının sonunda kanunda belirtilen süreyi tamamlayarak kapanacak. Bu nedenle temel liselere yeni öğrenci kaydı ve bursluluk sınavı yapılmayacak." ifadesi kullanıldı.”

DİKKAT BUYURUN,

Yani kapanacak liseler süresi içinde eksiklerini gidermemiş olanlar. Bu konuda dün Kök-Der Bir’deki arkadaşlarla görüştüm, diyorlar ki; “ Haber de sanki bütün temel liseler kapanacak gibi bir anlam vardı. Böyle bir şey yok, eksiklerini süresi içinde gidermeyen liseler kapanacak.  Diyelim ki, bahçesi olmayan kurumlar gibi. Şu anda ilimizde kapanacak temel lise olduğunu zannetmiyoruz, yani yok..” dediler. Final Lisesi Müdür Gülsu ise; “ Biz kurum olarak Anadolu veya Fen Lisesi olarak yolumuza devam edeceğiz, eğitime devam dedi.  Yani özel liseler anladığım kadarı ile bu yıl yeniden kayıt alacaklar. Ayrıca önümüzdeki günlerde yayınlanması beklenen Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Yönetmeliği’ne göre, her 50 bin nüfusa 2 sürücü kursu açılabilecek. Türkiye’de toplam 3 bin 522 sürücü kursunun bulunduğu ve her dönem ortalama 70 bin ehliyet eğitiminin verildiği sektörde, temsilciler yüzde 50 kapasite ile çalışıyor. Anlaşılan o ki, sürücü kurslarını açmak oldukça zor olacak, çünkü bir ölçü getirilmiş oldu.

Peki kalın sağlıcakla.

YORUM EKLE

banner15