En büyük veri ifşası

773 milyon e-posta kimliği ve 21 milyon parola ifşaedildi. Yaklaşık 773 milyon benzersiz e-posta adresi ve 21,2 milyondan fazlaparola, Koleksiyon #1 olarak adlandırılan büyük bir veri dökümünde açığaçıkarıldı. Daha önce de daha büyük boyutlu veri sızıntıları meydana gelmiştiancak ilk kez bu denli büyük bir veri ifşa edilmiş görünüyor.

Antivirüs yazılım kuruluşu ESET’in mercek altına aldığıolayı, Have I Been Pwned (HIBP) web sitesinin sahibi, güvenlik araştırmacısıTroy Hunt duyurdu. Hunt'a göre veri, dosya paylaşım hizmeti MEGA ve daha sonrada isimsiz popüler bir hack forumunda yayınlandı. Veri, toplam 87 gigabaytağırlığında 12 binden fazla dosyayı içeriyor.

 

2 milyardan fazla satır var

Troy Hunt, şu bilgileri paylaştı: “Koleksiyon #1, toplam2 milyar 692 milyon 818 bin 238 satırdan oluşan bir e-posta adresi ve parolasetidir. Kelimenin tam anlamıyla binlerce farklı kaynaktan gelen birçok farklıbireysel veri ihlalinden oluşuyor“.

Hunt, temizleme işlemi sonucunda 1 milyar 160 milyon 253bin 228 benzersiz e-posta adresi ve parola kombinasyonunu 772 milyon 904 bin991 adet benzersiz e-posta adresine indirdi. Bununla birlikte 21 milyon 222 bin975 benzersiz parola, düz metin olarak yer alıyor.

 

Parolanıza dikkat

Dizin listesindeki birçok ihlali tanıdığını söyleyenHunt, eskiden kendisinin de kullandığı hesapların ortaya çıktığını ve bu eskie-posta/şifre kombinasyonunun gerçekten doğru olduğunu aktardı. Troy Hunt,“Kısacası, bu ihlalin içindeyseniz, daha önce kullandığınız bir veya daha fazlaşifre, başkalarının görmesi için dolaşıyor” diye yazdı.

 

Kontrol edin, parolanızı değiştirin!

E-posta hesaplarınızdan herhangi birinin veyae-postanızla ilişkili çevrimiçi bir hesabınızın bilinen bir ihlalin parçasıolup olmadığını şu siteden kontrol edebilirsiniz: https://haveibeenpwned.com/

YORUM EKLE

banner15