Esnaf tezgâhlarına turist uğramaya başladı

Gündem Kahramanmaraş’ta siyaset, malum 24 Haziran’damilletvekilliği ve Cumhurbaşkanlığı seçimleri var.

Ben içiniz dışınız siyaset olduğu için siyaset değilKahramanmaraş’a gelen turist sayısındaki artışı yazacağım.

Daha birkaç yıl öncesine kadar bacasız sanayi olan turizmdenyeteri kadar yararlanamadığımızdan yakınıyor, gerekçe olarak ise konaklama vetanıtım eksikliğinden söz ediyorduk.

Kahramanmaraş’ta turizm anlamında hareketlenmeler olmayabaşladı. Bunu en çok fark eden ise esnaflar. Yeterli mi? Hayır tabiki yeterlideğil ama bu bir başlangıç.

Kahramanmaraş’taki oteller hafta içerisinde ortalama yüzde70 doluluk ortalamasına sahip. Hafta sonu ise yüzde 15-20’lere kadar düşüyor.Bu da demektir ki bu memlekete turist gelmiyor. Hafta içerisindeki dolulukoranı olması ise genellikle pazarlamacı, işi olan insanların gelmesi demektir.

Kahramanmaraş’ta son yıllarda yapılan turizm hamlesi, kentiçıkmaz sokaktan kurtarıyor. Kahramanmaraş’a her gelen insan hayran kalıyor,kendi kendine yakınıyor neden önceden gelmedik diye.

Bu kentin çeyrek asırdır gündeminde olan Büyükşehir BelediyeBaşkanı Fatih Mehmet Erkoç’un hayata geçirdiği Yedi Kuyular Kayak Merkezini 2,5ayda 700 bin kişi ziyaret etti. Bu azımsanacak bir rakam değil. Bu 700 binkişinin en az yüzde 50’si çevre illerden gelenlerdi. Bölgeye otel yapıldığındaben inanıyorum ki; yurt dışından bile kayak yapmaya turistler gelecek.

Konak restorasyonları, kapalı çarşının restorasyonları,demirciler çarsının restorasyonu bu kente bir ivme kattı. Turist artık kültürturlarına yöneliyor. Deniz turizmi şuan ikinci planda kalıyor.

Burada en önemli olay, tur operatörlerinin kenti tanımaması.Büyükşehir Belediye Başkanı Erkoç’un Kültür Dairesinin başına getirdiği bilgibirikimiyle kendine hayran bırakan Cevdet Kabakçı büyük bir şanstır bence.

Kabakçı’da Kahramanmaraş’ın tüm tarihi var, nerede kim neyapmış hepsi var, Başkan Erkoç’un talimatıyla organizeleri neredeyse sıfır hatave verimli hale getirerek memleketine sunuyor.

Kabakçı ve ekibi nokta atışı yaparak tur operatörlerineKahramanmaraş’ın güzelliklerini tanıtmaya devam ediyor. Kahramanmaraş’a davetediyor, kentin tarihi ve turistik alanlarını operatörlere gezdiriyor.Geçtiğimiz aylarda yine tur operatörlerine yönelik yapılan bir organizede 25operatörden sadece birinin geçmişte Kahramanmaraş’a geldiğini söylemesi,diğerlerinin ilimizi bilmemesi ne kadar düşündürücü değil mi?

Bugün o operatörlerin hepsi Kahramanmaraş’ı biliyor ve bubölgeye tur düzenlemeye başladılar. Yani kent bir dondurma yiyip kent olmaktançıkıyor. Bunun en büyük örneği ise esnaflar. Artık esnaflar birer ikişertezgahlarına turislerin geldiğini ve alışveriş yaptıklarını söylüyor. BaşkanErkoç’un da hedefi bu değilmiydi, o kadar yapılan yatırım bu kent halkının veesnafının bütçesine katkı sağlamak değil miydi? Bunda da başarılı olunuyor.

 

 

 

YORUM EKLE

banner22

banner19

banner34

banner37