Askar Aytmatov, Türk dünyasının ulu bilgesini anlattı

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Rektörlüğü tarafından, Türk ve dünya edebiyatının en önemli yazarlarından biri olan Cengiz Aytmatov’u yeni nesillere tanıtmak ve anlatmak amacıyla “Türk Dünyasının Ulu Bilgesi Cengiz Aytmatov” konulu konferans düzenlendi.

Askar Aytmatov, Türk dünyasının ulu bilgesini anlattı

KSÜ Cahit ZarifoğluKonferans Salonunda gerçekleştirilen konferansın açılış konuşmasını RektörProf. Dr. Durmuş Deveci yaptı. Cengiz Aytmatov’un sadece Kırgız edebiyatınındeğil aynı zamanda Türk ve dünya edebiyatının en büyük roman vehikâyecilerinden biri olduğuna dikkat çeken Rektör Deveci, “Aytmatov, bilge birinsan olarak 20. yüzyılda köleleşmeye,mankurtlaşmaya karşı bir başkaldırıdır. O, 20. yüzyıl edebiyatları ve insanlıkiçin insanın insanlıktan uzaklaşmaması, kendini tanıması ve milli değerleriniunutmaması bakımından bir köşe taşıdır. Aytmatov, dünyayamâl olmuş bir yazar ve aydındır” ifadelerini kullandı.

‘O, TÜRK DÜNYASININORTAK AKLIDIR’

“Aytmatov, Türk Dünyasınınortak bir kültür elçisiydi. Onun eserlerini okurken kendinizi Anadolu’da birköyde hissedersiniz. Sanki Anadolu insanını anlatır. Bu nedenle Türkiye’de Türkaydını ve Türk okuru onu adeta bir Dede Korkut gibi görmüştür. O, Türk Dünyasının ortak aklıdır. Zamanın esiri değil, insanı kendi yüce değerleri içerisindeyaşatabilme mücadelesi veren bir şahsiyettir.” diyen Rektör Deveci, “20. yüzyılinsanlık için büyük acıların yaşandığı bir yüzyıl olmuştur.  Bu şartlarda dünya yazarları ve aydınlarıdört bir yana savrulmuş; kimi, ideolojilerin esiri olmuş, kimide bir takım güçlere kalemini teslim etmiştir.İşte Cengiz Aytmatov böyle bir yüzyılda insanın onurunu, hürriyetini, insanideğerleri ön plana çıkaran bir aydın olarak insanlık vicdanında yerinialmıştır.” şeklinde konuştu. Rektör Deveci’nin açılış konuşmasının ardındanCengiz Aytmatov’un oğlu Kırgızistan DışişleriEski Bakanı Askar Aytmatov ““Türk Dünyasının Ulu Bilgesi Cengiz Aytmatov”başlıklı konferans sunumunu gerçekleştirdi. Birçok şair ve yazar yetiştirenkültür ve edebiyat şehri Kahramanmaraş’ta bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dilegetirerek konuşmasına başlayan Askar Aytmatov, babası Cengiz Aytmatov’uyaşamından örnekler paylaşarak anlattı. Cengiz Aytmatov’un Türkiye’yi ikincievi olarak gördüğünü ve her fırsatta ziyaret ettiğini söyleyen Aytmatov, “O, Sovyetlerin en zor şartlarında bile Türklüğüyle gururduyan ve bunu açıkça söyleyen bir insandı. Sık sık Türkiye’yi ziyaret eder,burada kendini rahat hissederdi. Türkiye’nin büyümesi veilerlemesinden gurur duyardı.” dedi.

‘TÜRKİYE BENİM İLK AŞKIM OLDU’

Babasının kendisine Türkiyesevgisini çocuk yaşlarda aşıladığını ifade eden Aytmatov, “Sovyet dönemindeKırgızistan’dan Türkiye’ye gitmek Dünya'danAy'a gitmek gibiydi.Babamla ilk kez 1975’te Türkiye’ye geldim. İlk aşklar asla unutulmaz derler.Türkiye de bu anlamda benim ilk aşkım oldu. Ve ben bu aşkımabugüne kadar sadık kaldım.” şeklinde konuştu. Tanınan büyük bir babanın oğluolmanın gerçekten zor olduğunu,babası hayattayken göz önünde olmanın ve onun ününden faydalanıyor olmakdüşüncesinin kendisini son derece rahatsız ettiğini ve bu duruma düşmektenkaçındığını belirten Askar Aytmatov, şimdi ise artık kaçınmadığını çünkü onunyaşantısını yeni nesle örnek olması için onu tanıyan biri olarak anlatmakistediğini söyledi. Cengiz Aytmatov’un 1937’de çocuk yaşta Stalin’inkatliamlarından kaçmak zorunda kaldığını anlatan Aytmatov, “Babam çok sıkıntılısüreçlerden geçti. Hayatın sert davrandığı insanlar daaynı ölçüde sertleşirler ve çevrelerine de hayatın onlara davrandığı şekildedavranırlar. Fakat bu sıkıntılı süreçler ona merhameti, dürüstlüğü ve insanolmanın önemini öğretti. Çektiği çileler onu hümanist bir yazara çevirdi.Hayatını bu prensiplere göre yaşadı ve eserlerini de bu prensiplerdoğrultusunda yazdı” dedi. “Türkler, Cengiz Aytmatov’uçok seviyorlar; en az Kırgızlar kadar çokseviyorlar. Bu beni çok memnun ediyor.” diyen Aytmatov, Cengiz Aytmatov’utanıdığı, okuduğu ve mirasına sahip çıktığı için Aytmatov ailesi adına TürkMilletine teşekkür etti. Askar Aytmatov, Cengiz Aytmatov’un insanlığın vicdanıolması düşüncesiyle 1986 yılında ilkini gerçekleştirdiği, dünyanın dört bir yanından önemli ismin katıldığı IssıkGölü Forumu’nu doğumunun 90. Yıl dönümündeİstanbul’da gerçekleştirmek istediklerini ifade etti. Aytmatov, sözlerini bir yıl sonra yine KSÜ’de bir araya gelerekCengiz Aytmatov’u ve onun eserlerini konuşmak temennisinde bulunarak tamamladı.Aytmatov, katılımcıların konuyailişkin sorularını da cevaplandırırken, Rektör Deveci günün anısına Askar Aytmatov’aKahramanmaraş el sanatlarının en güzel örneklerinden biri olan oyma cevizsandık hediye etti. Konferans sunumun ardından Rektör Deveci, Kırgızistan Dışleri Eski BakanıAskar Aytmatov’u Rektörlük Makamında ağırlayarak bir süre görüştü. RektörDeveci, samimi bir havada gerçekleşen görüşmenin sonunda AskarAytmatov’a Maraş Milli Mücadelesi’nin fitilini ateşleyen Sütçü İmamHadisesi’nin resmedildiği tablo hediye etti.

Haber Merkezi

Güncelleme Tarihi: 02 Aralık 2017, 10:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15