Aşure Hazırlıkları Başladı

Muharrem Ayı'nın onuncu  günü olarak kabul edilen Aşure Günü için Kahramanmaraş'ta hazırlıklar başladı.

Aşure Hazırlıkları Başladı

Bu yıl Muharrem ayına Diyanet İşleri Başkanlığı’nın dini günler takviminde yer alan bilgilere göre 31 Ağustos'ta girildi. Bilindiği üzere 10 Muharrem Aşure Günü ve bu önemli gün 9 Eylül tarihine denk geliyor. Bir gelenek haline gelen aşure tatlısı, bu tarihten itibaren komşulara dağıtılmaya başlanacak. Kahramanmaraş'ta ise başta Ulu Cami meydanı olmak üzere bir çok yerde hazırlıklar başladı.

AŞURE GÜNÜ NELER OLDU?

Aşure günü Muharrem ayının en kıymetli gecesi olarak kabul edilmektir. Bu günde birçok duanın kabul olduğu bilinen bu günde çeşitli hadiseler meydana gelmiş ve tüm dualar kabul olmuştur.

1- İslam peygamberi Hz. Muhammed'in torunu ve aynı zamanda Hz. Ali'nin oğlu olan Hz. Hüseyin ve beraberindeki 72 kişi Kerbela'da Yezid'in ordusu tarafından katledildi.

2- Hz. Adem'in işlediği günahtan sonra tövbesinin kabul edilmesi.

3- Hz. İdris'in göğe yükseltilmesi.

4- Hz. Nuh'un gemisinin tufandan kurtulması.

5- Hz. İbrahim'in ateşte yanmaması.

6- Hz. Yakub'un oğlu Hz.Yusuf'la kavuşması

7- Hz. Eyyub'un hastalıklarının iyileşmesi.

8- Hz. Musa'nın Kızıldeniz'i ikiye bölmesi.

9- Hz. Yunus'un balığın karnından kurtulması.

10- Hz. İsa'nın Doğumu ve ölümden kurtulup göğe yükselmesi.

AŞURE VE AŞURE GÜNÜ NEDİR?

Arapça’da 10 anlamına gelen “aşara” kelimesinden türetilen aşure, Sami diller arasında ortak bir kelime olduğu düşünülmektedir. Aşure, Ermeniler’de “anuş-abur” şeklinde adlandırılırken Ortodoks Hristiyanlarda “koliva” olarak adlandırılmıştır.

Muharrem ayının 10. günü olarak kabul edilen aşure günü, diğer din ve inançlarda da önemli görülen bir gündür. Aşure günü farklı ritüellere göre her yıl tekrar etmektedir. Ancak aşure günü her yıl değişmektedir. İslami inanca göre Nuh tufanının 10. günü Nuh Peygamber elinde kalan son malzemeler ile bu yemeği yapmıştır.

40 farklı malzemeden hazırlanan aşurenin temel malzemesi buğdaydır. Bu 40 malzemenin içinde herhangi bir hayvansal gıda yer almamaktadır.

Haber: Yavuz Nalbantbaşı

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner35

banner15

banner41

Kahramanmaraş eczane