Başkan Mahçiçek; 'Ailenize ve Ülkenize Layık İnsanlar Olarak Yetişeceksiniz'

Gençliğe ve geleceğe büyük önem veren ve bu doğrultuda yatırım yapan Onikişubat Belediyesi, önemli bir sosyal projeyi gerçekleştirmeye devam ediyor. Onikişubat Belediyesi tarafından düzenlenen Kariyer Günleri etkinliğinde Başkan Hanefi Mahçiçek, öğrencilere geleceklerini planlamaları ve ülkelerine faydalı bireyler olmaları konusunda konferans verdi.

Başkan Mahçiçek;  'Ailenize ve Ülkenize Layık İnsanlar Olarak Yetişeceksiniz'

‘HIRS BİZE ZARAR VERİR’

Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, MükrimeHatun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde gerçekleşen kariyer günlerietkinliği kapsamında öğrencilerin başarılı olmaları için önerilerde bulunarakbu ülkeye layık olmaları gerektiğini vurguladı: “Önünüzde hiçbir engel yok. Bunda böyle size düşen çalışmak yani şimdiçalışma zamanı, onun için düzenli ve planlı bir şekilde çalışmalısınız. Mutlakaevdeki odalarınızda günlük programlarınız yazılı olmalıdır. Sabah kaçtakalktık, kaçta kahvaltı yaptık ya da kahvaltı öncesinde ne kadar çalışacaksınız,okuldan gelip nelere çalışacaksınız, ne kadar dinleneceksiniz bunlarla ilgilibir programınız olması lazım. Gelişi güzel olmaması lazım yani ‘bugün okuldaneve gittiniz yarın yazılı yok nasıl olsa çalışırız’ dememeniz lazım. Her gündüzenli ve planlı olmalısınız. Böyle bir çalışma düzeni uyguladığınız da başarıkendiliğinden gelecektir. Bizim annelerimiz, babalarımız bizi buraya nasılgönderiyor? Boğazından, ihtiyaçlarından keserek, bir takım ihtiyaçlarınıkarşılamama neticesinde o kaynakları size veriyor. O zaman onlara layık olmaklazım. Bir insan annesini, babasını evladına ne kadar düşkün olduğunu asılevlenip kendi çocuğunuz olduğu zaman anlar. Onlar her zaman bizim iyiliğimizive geleceğimizi düşünürler. Annelerimizin ve babalarımızın kıymetini bileceğiz.Onlara ve ülkemize layık insanlar olarak yetişeceğiz. Cenab-ı Hakk’ın bir vaadivar: ‘İlmi çalışana veririm’ diyor, insanların ne kadar hırsı olursa olsun,herkesin zenginlik kısmeti olmaz. Hırsta bizi kötü yollara, başkalarına zararvermeye götürür. Dolayısıyla çok hırslı değil ama gayretli çalışacağız vebunların karşılığını da alacağız.

‘BENİ RABBİM TERBİYE ETTİ VE TERBİYEMİ GÜZEL YAPTI’

Başkan Mahçiçek; aile, öğrenim, ekonomi ve çalışmahayatından kısa kesitler sunarak konuşmasını yaparken, kız öğrencilereTürkiye’nin diğer ülkelerden daha fazla kadınlara verdiği önemden de bahsettive şöyle konuştu: “Bizde kadına kötü davranmak gibi bir şey olamaz. Eğer medenibir insansak, iyi bir insansak, o kötü davranışlardan hiçbiri erkeklerdeolmaması lazım. Belki iyi yetişilmediği için bir takım şeyler yanlış yapılıyor.Biz de, en büyük mükafat Cennet değil midir? Nerededir Cennet annelerimizinayakları altındadır. Kendi medeniyetimize sahip çıkacağız. Bizim ailesistemimizde edep, hayâ vardır. Çünkü onun ölçüsünü bizim inancımız koymuştur.Peygamber Efendimiz der ki: ‘Beni Rabbim terbiye etti ve terbiyemi güzel yaptı’.Bizde ki edebin ölçüsü Peygamber Efendimizdir. Bu medeniyeti inşallahkaybetmeyeceğiz. Bizim en büyük zenginliğimiz edebimizdir. Bunları kaybetmezsek,bu ülkenin önünde kimse duramaz” sözlerine yer verirken öğrencilere öğrenimhayatlarında başarılar diledi.

Haber Merkezi

Güncelleme Tarihi: 03 Aralık 2017, 11:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner35

banner15

banner41

Kahramanmaraş eczane