'Bu otlar her derdin şifası'

Gerek yapılan bilimsel araştırmalar sonucu, gerekse tarihi bilgi ve belgeler ışığında şifalı otlar, son yıllarda tüm dünyanın ilgi gösterdiği bir şifa kaynağı haline dönüştü.Kahramanmaraş’ın Dulkadiroğlu ilçesinde aktarlık yapan Onur Saçak(22), “Doğal otlar her derde deva bitkilerdir” diye konuştu.

'Bu otlar her derdin şifası'

BİRÇOK RAHATSIZLIĞA İYİ GELİYOR

Onur Saçak adlı bitkisel ot satıcısı; “Toplum olarakbitkisel çözümler konusunda yeteri kadar bilinçli olmadığımız için çörek otunuda hakkıyla değerlendirebildiğimiz söylenemez. Oysa çörek otunun ve ısırganın  bugün insanların etkisi altında bulunduğubirçok rahatsızlığa deva olduğu biliniyor. Almanya ve Mısır'da çeşitliilaçların yapımında kullanılan çörek otunun başlıca faydaları şunlar: Bağışıklıksistemindeki düzensizlikleri giderir, romatizma ve alerji tedavisindekullanılır, vücuda dinçlik ve kuvvet verir, mide ve bağırsak gazlarını giderirve hazmı kolaylaştırır. Bunların dışında suyu sivilcelere iyi gelirken kokusuda baş ağrısını gidermede etkili. Çörek otu, daha çok Hamur işlerindekullanılan bir ot olmasının yanında şifa verici etkisini artırmak adına pek çokalternatif kullanım şekline sahip. Fiyatı da oldukça uygun” ifadelerinikullandı.

ÇÖREK OTU YAĞI NEYE İYİ GELİR?

Saçak sözlerine şu şekilde devam etti;“Astım ve bronşiyalproblemler: Kahve içerisine bir çay kaşığı çörek otu yağı karıştırılıp gündeiki defa alınır. Aynı zamanda, her gece çörek otu yağı ile göğüs ovulur vekaynar Su içindeki çörek otu yağının buharı nefesle içeri çekilir. Sırt ağrısıve romatizmal problemler: Az bir miktar çörek otu yağının hafifçe ısıtılması vedaha sonra romatizmalı alanın yoğun bir şekilde sıvazlanması da faydalı birkullanım yoludur. İshal: Bir fincan yoğurt ile bir çay kaşığı çörek otu yağınınkarıştırılıp belirtiler kayboluncaya kadar karışımdan günde iki defa içilmesitavsiye ediliyor. Grip ve soğuk algınlığı: Her bir burun deliğine 3-4 damlaçörek otu yağı akıtmak, burun tıkanıklığına iyi geliyor. Saç problemleri: Çörekotu yağı ile düzenli bir şekilde saçlara masaj yapılması, saçların erkenkırlaşmasını önlüyor. Baş ağrısı: Alın ve kulaklara yakın yüz kısımları çörekotu yağı ile ovularak kafa bandajlanır. Aynı zamanda bir çay kaşığı çörek otukahvaltıdan önce alınır. Sağlıklı cilt: Bir çorba kaşığı çörek otu yağı ile birçorba kaşığı zeytinyağı karıştırılır. Bu karışım ile yüz ovulur ve en az birSaat böyle devam edilir. Sabunla yıkanır ve durulanır. Yüksek tansiyon:Kahvaltıdan önce her sabah iki diş sarımsakla birlikte herhangi bir içeceğe birçay kaşığı çörek otu yağı karıştırarak alın. Çörek otu yağı ile bütünvücudunuzu ovun ve üç günde bir kez 1,5 saat güneş ışınlarına maruz bırakın. Buişlemlere bir Ay devam edin. Uyku bozukluğu: Balla karıştırılmış herhangi birsıcak içeceğe bir çay kaşığı çörek otu yağı ilave edilip akşamları içmeye devamedilir.

TARİHTE YERİ VAR

Antik Yunan döneminin meşhur doktoru Dioscorides'in baş vediş Ağrısı tedavilerinden El Biruni'nin yazılı eserlerine, İbn-i Sina'nınüzerine yaptığı çalışmalardan Mısır'ın efsanevî hükümdarı Tutankamun'unkabrine, İncil ayetlerinden Peygamber Efendimiz'in (SAV)hadislerine kadartarihin hemen her döneminde çörekotunun gizemli etkilerine ve şanına rastlamakmümkün. Bu konuya günümüzün bilim adamları da ilgisiz kalmamış, Amerika ve Avrupa'dayoğun bir şekilde çörekotu üzerine araştırmalar yapılıyor. Tarih boyuncadestekleyici bir tedavi aracı olarak biline gelmiştir çörek otu. ÖzellikleAkdeniz çevresindeki toplumlarda yaygın bir şekilde kullanılırken bugün tümdünyanın ilgi gösterdiği bir şifa kaynağı durumuna gelmekte.

Gökhan Dökücü

 

Güncelleme Tarihi: 16 Aralık 2017, 07:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15