Ceyhan Nehri'nde toplu balık ölümleri yaşandı

Ceyhan Nehri’nin şehir içinden geçen bölümünde suyun rengi griye dönerken, toplu balık ölümleri yaşandı.

Su yüzeyine vuran irili ufaklı yüzlerce balığı görenvatandaşlar ise, durumu katliam olarak nitelendirdi. Vatandaşlar, CeyhanNehri’ndeki kirliliğin ve balık ölümlerinin ise Şeker Fabrikası’ndan bırakılanatıklar nedeniyle oluştuğunu iddia etti.

Ceyhan Nehri’nde tarih tekerrür etti. Daha öncekiyıllarda da aynı durumun yaşandığı Ceyhan Nehri’nde, henüz belirlenemeyen birnedenden dolayı toplu balık ölümleri meydana geldi. Ceyhan Nehri’ndeki suyunrengi bulanıklaşırken, oksijensiz kalan balıklar ise su yüzeyine vurdu. Balıkölümleri, nehrin şehir içinde kalan bölümünün tamamına yakınında yaşandı. Ölüve ölmek üzere olan balıkların su yüzeyinde olduğunu gören vatandaşlar ise,köprülere akın etti. Balıkların zehirli olabileceğini göz ardı edenvatandaşlar, suya girerek ya da ellerindeki filelerle sudan balık topladı. Suyüzeyinde, çoğunluğu alabalık olmak üzere irili ufaklı yüzlerce balıkbulunurken, olan biteni izleyen vatandaşlar ise, yaşananlara isyan etti.

Balık ölümlerinin Ceyhan Nehri’nde bir ilk olmadığınıkaydeden vatandaşlar, “Bu balıkların ölüm nedeni kireç. Kireç, suyun içindekioksijeni yok eder. Balıklar da oksijensiz kalarak ölürler. Kireç de ElbistanŞeker Fabrikası’ndan Ceyhan Nehrine karışmış olabilir. Çünkü orada ŞekerFabrikası’ndan başka yerde kireç yok. Acilen önlem alınması lazım. Bu nehirdebir tane canlı kalmaz. Şeker Fabrikası’ndaki kireç havuzu kontrol edilmeli”diye konuştular.

“Bundan daha büyük katliam olmaz” ifadesini kullananvatandaşlar, “Kaç senedir Ceyhan Nehri’nde balık avlanmıyor. Yazık günah”dediler.

Öte yandan, Ceyhan Nehri’nde yaşanan balık ölümleriüzerine harekete geçen yetkililerin, sudan ve balıklardan numuneler aldığıbildirildi. Balık ölümlerinin nedeninin, laboratuvarda yapılan incelemeninardından kesinlik kazanacağı öğrenildi. 

Güncelleme Tarihi: 04 Aralık 2017, 08:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15