Deprem Kendini Hatırlattı

Gazetemizin geçtiğimiz hafta, ''Deprem gerçeği ile yaşıyoruz'' başlıklı haberinin ardından çok geçmeden Silivri depreminin yaşanması akıllara 17 Ağustos 1999’da yaşanan deprem felaketini getirdi.

Deprem Kendini Hatırlattı

Kahramanmaraş'ta Bugün Gazetesi Genel Müdürü ve Jeoloji Yüksek Mühendisi Pınar Yüzbaşıoğlu, Geçmişte yurdumuzda birçok yıkıcı depremler olduğu gibi, gelecekte de sık sık oluşacak depremlerle önlem alınmazsa büyük can ve mal kaybına uğrayacağımıza dikkat çekti.

''RİSK ALTINDA OLDUĞUMUZ GÖZ ÖNÜNDE''

2019 yılında yürürlüğe giren yeni Türkiye Deprem Tehlike Haritası’nı incelediğimizde nüfusumuzun yüzde 70’ten fazlasının deprem tehlikesi yüksek bölgelerde yaşamakta olduğunu belirten Pınar Yüzbaşıoğlu, ''Kahramanmaraş'ta bu iller arasında yer alıyor. Fay haritası çıkarıldığında her zaman risk altında olduğumuz göz önünde. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 6,7 milyondan fazla konutun depreme dayanıksız olduğunu ve bu konutların yenilenmesi gerektiğini önceden açıklamıştı. Son 58 yıla baktığımızda depremlerden, 58 bin 202 vatandaşımız hayatını kaybetmiş, 122 bin 96 kişi yaralanmış ve yaklaşık olarak 411 bin 465 bina yıkılmış veya ağır hasar görmüştür. Sonuç olarak, verilere göre depremlerden her yıl ortalama bin 3 vatandaşımız hayatını kaybetmekte ve 7 bin 94 bina yıkılmaktadır'' dedi.

''6.7 MİLYONDAN FAZLA KONUT DAYANIKSIZ''

AFAD verilerine göre Marmara Depremi’nin yaşandığı 17 Ağustos 1999’dan bugüne kadar ülkemizde 305 bin 238 deprem gerçekleştiğini söyleyen Yüzbaşıoğlu, ''Bugün Türkiye’de depreme dayanıksız olan 6,7 milyondan fazla konut bulunmaktadır. Bütün bu veriler göstermektedir ki depreme dayanıksız yapıların acil olarak yenilenmesi gerekmektedir. Bununla ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığının mevzuatta düzenlemeler yaparak bu süreci kolaylaştırıcı ve hızlandırıcı adımlar atmaya çalıştığını biliyoruz. Bunun bir an önce gerçekleşmesini her şeyden önce bir vatandaş olarak bekliyorum.Yapılan araştırmalarda deprem yıkımlarının önemli nedenlerinden birinin standart dışı beton kullanılması, uygulama ve proje hataları olduğu görülmektedir'' ifadelerini kullandı. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15