Dört Kuşaktır Baba Mesleğini Yapıyorlar

Kahramanmaraş'ta baba mesleği olan oymacılık ve çeyiz sanatını 50 yıldır sürdüren Remzi Gözükara, mesleğin unutulmaya yüz tuttuğunu belirterek bu işin okulunun açılmasını istedi.

Dört Kuşaktır Baba Mesleğini Yapıyorlar

Kahramanmaraş'ın en eski mahallelerinden birisi olan Dumlupınar mahallesinde baba mesleğini yaşatan Remzi Gözükara, 50 yıldan beri bu mesleği yaptığını söyledi. Oymacılığın dedesinden kalan bir meslek olduğunu belirten Gözükara, ''Dedemden babama, babamdan bana, benden de oğluma şu anda devam ettiriyoruz. İnşallah bundan sonra da torunum devam ettirecek. Mesleğimiz çok güzel bir meslek, güzel insanlarla tanışırsın'' dedi.

Bizim çeyiz sandıklarımızın yüzde 90'ı el elemeğidir diyen Remzi Gözükara, ''Cevizden yapıyoruz biz bunu. Bu şekilde daha uzun süre muhafaza altında kalabiliyor. Ceviz ağacı sert oluyor bu yüzden yapımı da zor. Bayağı bir el emeği istiyor. Bir sandığı yapmak bir haftadan başlıyor 15-20 güne kadar sürüyor. Bunlar bizim el emeği göz nurumuz. Hepsinin kalıpları var, önce çiziyoruz sonra oyarız. Bunun korumasını atarız. Bu şekilde kademe kademe tamamlarız'' ifadelerine yer verdi. 

Meslekte eleman yetişmediği için unutulmaya yüz tuttuğunu belirten Gözükara, ''Ben bu mesleğin okulunun olmasını, mesleğin ölmemesini istiyorum. Delikanlılar okulda yetişip, bu mesleği yapsınlar. Maalesef bazı mesleklerde olduğu gibi bizim mesleğimizde ölmeye yüz tuttu. Bu mesleklere sahip çıkılmasını istiyorum. Biz şu anda elemanda yetiştiremiyoruz. Kazancı olmadığı için kimse çocuğunu bu mesleğe vermek istemiyor'' diye konuştu.

HABER-FOTO: ÖMER FARUK SALMAN

Güncelleme Tarihi: 29 Ocak 2019, 14:13
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ökkeş zekai uğurlu
Ökkeş zekai uğurlu - 5 ay Önce

Böyle meslek sahibi kardeşlerimize devletimizin, mahalle idarelerin sahip çıkması lazım kendilerini 40 yıldır tanırım ürünleri kaliteli ve sağlamdır. Takdire şayan bir kardeşimizdir.

SIRADAKİ HABER

banner15