Doruklar'ın ihracatta hedefi 2023'te 100 milyon dolar

Kahramanmaraş'ın köklü firmalarından olan Doruklar'ın 2023 yılına kadar hedefi 100 milyon dolar. Firma Genel Müdürü Mahmut Kalkan Kahramanmaraş'ta Bugün Gazetesine özel yaptığı açıklamalarda firmayı anlattı.

*GÜNLÜK 40 TONA YAKIN KUMAŞ ÜRETİMİ

*AVRUPA VE AFRİKA ÜLKELERİNE İHRACAT

*ÜLKEDE İLK 1000 FİRMA ARASINDA

*KAHRAMANMARAŞ'TA İLK 10 FİRMA ARASINDA

Firmanın 9 yıl önce kurulduğunu fakat geçmişlerinin 70’li yıllara dayandığını belirten Mahmut Kalkan, ”Bizim tekstil geçmişimiz  daha eskilere dayanıyor. 1972 yılında kurulan Marteks’in yine bir grup firması olan Elif iplik firması ile iştiraki oldu. Doruklar ağırlıklı olarak ihracata yönelik çalışan 100’e yakın istihdamı bulunan günlük 40 tona yakın örme kumaş üretimi bulunan ihracatçı bir firma. İhracatın çoğunluğu Avrupa ve kuzey Afrika ülkelerine yapıyor. Sektörde ülke genelinde en gelişmiş ilk 1000 firma arasında. Kahramanmaraş ta ise her yıl en fazla ihracat yapan ilk 10 firma arasına giriyor. Katma değeri yüksek işler yapan, kaliteli müşterileri olan, iyi firmalarla çalışan, iyi tedarikçileri olan güzel bir firmamız var “ dedi.

Çalışanlarımız ile birlikte, büyük özveri ile çalışarak kaliteli işler yaparak Avrupa’da ünlü marklara iş yapan konfeksiyon firmalarına hizmet vermekteyiz diyen Mahmut Kalkan “Kalitemizi daha üst seviyelere çıkarıp piyasadaki liderliğimizi artırmayı hedefliyoruz.  Hükümetimiz cari açığın azalması için ihracatçı firmalara daha çok destek vermesi, kar marjı yüksek katma değerli işleri desteklemesi gerekir. Hükümetimizden beklentimiz ihracat yapan firmaların bürokrasi işlemlerini hızlandırması veya daha sadeleştirmesidir. Aslında Hükümetimiz ihracatı artırmak için elinden geleni yapıyor fakat bürokrasiden dolayı ağır kalıyoruz. Hızlı servis veremeyince müşteri kayıpları ve ağır cezalar ile karşı karşıya kalıyoruz.  Bizlerin de daha özverili ve daha çok çalışması lazım. Hiçbir şey kolay olmuyor. Her zaman sınırları zorlamamız lazım. Gidip tek tek kapıları çalmamız lazım. Koşturmamız ve devamlı gayret edip yerimizde oturmamamız lazım. Yurt dışında güçlü müşterilerimiz ve partnerlerimiz var. Hızlı servis iyi hizmet verdiğimiz için onlarda bizim birer şubemiz mağazamız ve depomuz gibi çalışıyorlar. Reklamımızı yapıp yeni müşteri bulmamızda yardımcı oluyorlar. Artık bulunduğumuz noktada eskisi gibi müşteri bulmakta zorlanmıyoruz, müşteriler bizi arayıp, bulup çalışmak istediklerini söylüyorlar. Artık kendimizi ispatlamış olduk'' ifadelerini kullandı.

Firmanın ithalat ve ihracat pazarlama müdürü Ayşe Ülger, ''Günlük olarak 40 ton örgü kumaş  ürettiklerini belirterek, “ ürettiğimiz kumaş çeşitleri süprem, likralı likrasız interlok, kaşkorse , ribana, üç iplik, ve yine likralı likrasız üç iplik çeşitleridir. Doruklar ilk kurulduğunda grup firması olan Elif ipliğin üretmiş olduğu viskon ipliği ham kumaş olarak satmak için kurulmuş örgü firmasıdır. Fakat daha sonra  artan müşteri portföyünü ve  ürün çeşitliliğini artırarak ihracat yapan firmalar arasında üst sıralarda kendine yer bulmuştur.'' dedi.

Hedefimiz üretimde markalaşmak isteyen Ülger, “Bu sektör de markalaşmak daha kalifiye işler yapmak istiyoruz.  Ama Hükümetimizin de bizim gibi firmaların önünü açması gerekiyor. Hükümetimizin ihracatçıya yeşil pasaport uygulaması bunun en başarılı örneğidir. Bu sayede yeni Pazar bulmada ki ivmemiz çok hızlı artmıştır. İhracatçı firmalara seyahat ve firma ziyaretleri için kolaylıklar sağlanırsa daha çok iş yapar kendimizi pazar ülkeler için vazgeçilmez kılabiliriz. Cari açığı düşürmek bu ülkedeki her vatandaşın görevidir. Bunun için en önemli olay ihracat yapmaktır. Daha kar marjlı daha katma değerli ürünler yaparak siparişleri zamanın teslim ederek kendimizi Avrupa’nın en ünlü markalarının vazgeçilmez tedarikçileri olmasını sağlamamız gerekiyor'' diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 10 Ağustos 2019, 12:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Kahramanmaraş Nöbetçi Eczaneleri

banner15