Erdoğan'ın görevlendirmesi Eyt'yi umutlandırdı!

Emeklilikte Yaşa Takılanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği yöneticilerinin (EYTSYDD), geçen hafta Cumhurbaşkanlığı’nda yaptığı görüşme kulisleri hareketlendirirken, Kahramanmaraş'ta EYT Dernek Başkanı İsmet Gedikli gazetemize konuyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Erdoğan'ın görevlendirmesi Eyt'yi umutlandırdı!

8 Eylül Pazar günü Ankara’da miting yapan dernek yönetimi, Cumhurbaşkanlığı Sosyal Politikalar Kurulu Başkan Vekili Vedat Bilgin ile Çankaya Köşkü’ndeki ofisinde görüştü. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın EYT'lilerle ilgili bir formül üzerinde çalışılma talimatı vermesi EYT'lileri heyecanlandırdı.

Beştepe’de 5 Eylül’deki görüşmeye EYTYSDD adına Başkan Gönül Boran Özüpak ve yönetim kurulu üyeleri katıldı. Dernek yönetimi, mağdurların sorunlarını ve taleplerini Bilgin’e aktardı. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla EYT sorununun çözümü konusunda bir çalışma başlatıldığının kendilerine açıklandığını kaydeden Özüpak sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Bilgin, konuyu bizzat Cumhurbaşkanımızın kendilerine yönlendirdiğini aktardı. Cumhurbaşkanımız, ‘Bunun aşamaları nedir, nasıl çözülür, maliyeti nedir?’ gibi bir çalışma istemiş. Kendisi de görüşmemize ilişkin Cumhurbaşkanımıza bilgi verecek” ifadelerini kullandı.

EYT'liler erken yaşta emeklilik yasasının çıkması için taleplerini yüksek sesle dile getiriyor ve seçim öncesinde de siyaset gündemine taşımışlardı. Ancak bekledikleri açıklama dün geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan EYT için harekete geçti.

EYT SON DURUM 12 EYLÜL

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) konusunda yeni bir gelişme yaşandı. NTV yayınında konuşan TOBB ETÜ Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cem Kılıç, EYT konusunda bir formül üretilmesi için harekete geçildiğini duyurdu. Kılıç şunları söyledi: "Son dönemde bir gelişme oldu. Cumhurbaşkanımız, Cumhurbaşkanlığı Sosyal Politikalar Kurulu Üyesi Prof. Dr. Vedat Bilgin' görevlendirdi. EYT'lerin düşüncelerini alacak, SGK ile görüşecek. Geçenlerde kendisiyle konuştum. 'Bu konuda bir formül üreteceğiz, üzerinde çalışıyoruz. Cumhurbaşkanımızın talimatı var' dedi. Bir parça umutlandım. Somut bir adım atılmış oldu. Umarım karşılıklı görüşmelerle bu iş bir noktaya gelir, çözüme ulaşır. Bu mağduriyetin giderilmesi gerekiyor."

EYT NEDİR?

8 Eylül 1999 tarihinden önce kadın 20; erkek 25 yıl sigortalılık ve 5000 gün prim koşulunu yerine getirerek emekli olabiliyordu. 8 Eylül 1999 tarihinde 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu ile emeklilik yaşı kademeli olarak kadınlarda 58, erkeklerde 60’a çıkartıldı. 2008 yılında yapılan ikinci değişiklikle de emeklilik yaşı 2036’dan itibaren yeniden kademeli olarak artırılarak kadın ve erkeklerde 2048 yılında 65’te eşitlenecek.

Kahramanmaraş EYT Dernek Başkanı İsmet Gedikli, Bugün Gazetesine yaptığı açıklamada, ''Buradan Doğan mağduriyetin 20.yılını geride bıraktık. o yıllarda insanlar henüz emekli olmayı hak etmedikleri için 2000'li yıllarda mağduriyeti bilmelerine rağmen çok ses getiremediler. Ancak 2010'lu Yıllarda Yazar Erdinç Ozan,Emine Kılıç,Hasan Andiç ve ismini Sayamayacağımız bir Sürü insan Mücadeleye başladılar Ve Gönül Boran Özüpak Öncülüğünde EYTSYDD Kuruldu ve Gönül hanım Dernek başkanı oldu. Derneğin ve dernek başkanını gönül hanımın üstün gayretleriyle siyasi partiler tek tek gezildi sık sık gezildi ve EYT'ye her kesimden destek geldi'' dedi.

Ancak son söz Cumhurbaşkanımızdaydı diyen Gedikli, ''Cumhurbaşkanımızın Eyt'ye karşı olumsuz sözleri eyt'yi yıldırmadı. Cumhrbaşkanımızın bize er geç olumlu dönüş yapacağına inanıyorduk... Nihayet Cumhurbaşkanımızın Eyt sorununu çözmek için sosyal politikalar üyesi Prof.Dr.Vedat Bilgin'i görevlendirmesi biz eyt'lileri son derece umutlandırdı. Eyt konusu komisyonda elbette araştırılacaktır. Ancak bize göre en adil olanı, EYT'lilerin SSK'ya yani sisteme giriş yaptığı yasalarla emekli olmaları ve maaş bağlama oranları ile emekli olmalarıdır. Zira Eyt'liler primleri fazlasıyla yatırmışlardır'' diye konuştu.

HABER: ÖMER FARUK SALMAN

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15