Ev sahibi olmak Pahalıya mal oldu

Ev sahibi olmak için 30 bin lira peşinat ile kooperatife yazılan aileler, enflasyon sonrası artan maliyetle birlikte ödeyecekleri miktarın artmasına tepki gösterdi.

Ev sahibi olmak Pahalıya mal oldu

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi önünde toplanarak, artan ev fiyatlarına tepki gösteren aileler yetkililerden yardım istedi. 2017 yılında yapımına başlanan Yıldız Evlere yazılan aileler, 30 bin lira peşinat ödeyerek kooperatife üye olmuştu. Bölgede evlerin yapımına yaklaşık 2 yıl önce başlanırken, aileler önce inşaatın ağır ilerlemesine, sonrada fiyatların yükseltilmesine tepki gösterdi.

''Başvuru yaptığımızda fiyatlar düşüktü''

Bu konutların dar gelirli aileler için yapılması ve daha uyguna geleceği için yazıldığını belirten Ayşegül Algan, ''Biz başvuru yaptığımızda bize fiyat olarak 90 ve 120 bin lira arasında olacağı söylenmişti. Geçtiğimiz hafta pazar çekilişimiz oldu ve faizler 1.50, evlerin fiyatının da 90 ile 156 bin arası olacağı söylendi. Biz buna itiraz ettik ama yapacağımız hiç bir şey yok dediler. Her şeyin fiyatı yükseldi diye ev fiyatlarını da yükselttiler. Bana şu an 148 bin liralık bir ev çıktı. Dar gelirli aile olarak bunu ben nasıl alayım?'' dedi.

''Dönemin şartlarına göre fiyat değişebilir''

Konuyla ilgili olarak Yıldız Evler Kooperatifi yetkilileri telefonda verdikleri bilgilerde, Vatandaşlarla fiyat üzerine her hangi bir sözleşmenin yapılmadığını ve o dönem verilen rakamların, dönemin maliyetine göre tahmini verildiği, bu dönem artan maliyet yüzünden rakamın artabileceği bildirildi. Yetkililer vatandaşlardan peşinatın dışında da her hangi bir ödeme almadıkları için inşaatın yavaş ilerlediğini, inşaatın daha hızlı ilerlemesi için vatandaşlardan ödeme talep ettiklerini ancak alamadıklarını söyledi.

ÖZEL HABER / ÖMER FARUK SALMAN

Güncelleme Tarihi: 09 Temmuz 2019, 15:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15