FIRINCILARA EFSANE BAŞKAN ADAYI!

Kahramanmaraş’ta fırıncılık sektöründe 28 yıllık tecrübesi bulunan Ekmek Sarayı işletmecisi Mustafa Gündeş, Fırıncılar Odası’na başkanlığını açıkladı.

FIRINCILARA EFSANE BAŞKAN ADAYI!

. Fırıncılıksektörünün ihtiyaç ve beklentilerini çok yakından bildiği için adaylığınıaçıkladığını belirten Gündeş, “1991 yılından bugüne fırıncılık sektöründe çıraklığındantutun kalfalığına, ustalığına kadar tecrübem var. Yaklaşık 28 yıldır sektördehizmetimiz var. Biz fırıncılık sektöründe ailecek varız. Ailecek bu sektörüseviyoruz. Bu nedenle sektörün ihtiyaçları, beklentileri, eksiklikleri nelersebunları çok iyi biliyoruz. Bu nedenle ustalarımız ile yaptığım istişarelersonucunda Kahramanmaraş Fırıncılar Odası Başkanlığına adaylığımı açıklıyorum”dedi.

Somun, pide ve lahmacun fırınlarının çok ciddi problemleri olduğunukaydeden Fırıncı Ustası Mustafa Gündeş, “Meslek olarak biz çok garip kaldık.Çok sahipsiz kaldık. Bizim mesleğin sıkıntılarını kimse dile getirmedi. Lahmacunfırınlarının da ciddi problemleri var.  Kimsebu mesleğin dertleriyle dertlenmedi. Eğer esnaf kardeşlerimiz bize teveccühgösterirse fırıncılık sektörünü zirveye taşıyacağımıza inanıyorum. Lahmacunimalatı yapan işletmeleri de en güzel şekilde temsil edeceğim” ifadelerine yerverdi.

Gündeş, şöyle konuştu: “Bizim esnaf ziyaretlerimiz oluyor.Bütün esnaflarımızın sorunlarını sıkıntılarını dinliyoruz. Elini sıkmadığımız,sorunlarını dinlemediğimiz hiçbir meslektaşımız kalmayana kadar da devamedeceğiz. Biz, Kahramanmaraşlı fırıncılar olarak aşırı derecede yıprandık. Bizimçok eksiklerimiz var. Bu eksikliklerimizi gidermek için de bu yola baş koyduk.Un fiyatlarına zam geliyor; ama hiç kimse un fiyatına zam geliyor, diyeaçıklama yapmıyor. Ekmeğe küçücük bir zam yapılacağı zaman herkes ayağakalkıyor. Bir Oda Başkanı veya Federasyon Başkanı olarak biz de çıkalım; unazam yapıldığını açık açık söyleyelim. Yani ekmeğe zam yapıldı algısı değil deuna zam yap yapıldı algısı oluşturmak gerekiyor. Bunu insanlara anlatmamızlazım. Aksi takdirde fırıncılar olarak zor durumda kalıyor ve halkla karşıkarşıya geliyoruz. Bizim ekmeği pahalıya satma gibi bir düşüncemiz yok. 15Temmuz darbe girişiminin olduğu gün ben unun torbasını 58 liraya alırken; 1Ocak itibarıyla un 72 lira oldu. Bu kadar kısa süreiçerisinde un çok yüksek meblağlara geldi. Ama kimse unun zamlandığını dilegetirmedi. Bizim maliyetleri bir an önce düşürmemiz gerekiyor. Eğer maliyetlerdüşerse esnafımız kazanır. Eğer ki esnaf kardeşlerim beni başkan seçerse ekibimleberaber tüm esnaf arkadaşlarımızın da desteğiyle bu düzensiz zamların karşısınadikileceğiz. Şu anda maliyetler çok yüksek. 75 kuruşa simit satan esnafımız var.Susamın torbası 220 lira, unun torbası 76 lira! Yani bunun kurtarması çok zor.”

DEV PROJELER VAR!

Kahramanmaraş’taki fırıncıların sorunlarını çok iyibildiğini ve bu sorunların çözümü için projeler geliştirdiklerini ifade edenBaşkan Adayı Mustafa Gündeş, “Mustafa Gündeş olarak yaptığım 3 tane çalışma var.Bunlardan bir tanesi Fırıncılar Lokali! Çok acil olarak lokal yapmamızgerekiyor. Çok ciddi problemlerimizi, işçi problemlerimizi bu lokal ileçözeceğiz. Görüştüğüm yerler var. İnşallah göreve gelirsem ilk bir haftaiçerisinde lokalimizi faaliyete geçireceğim. Öncelikle Kahramanmaraş somunfırıncıları olarak bir kooperatif kurarsak, tek elden dağıtım yaparsak, bizimbayat ekmek iade işimiz de olmaz. Nasıl ki servisçiler, otobüsçüler kooperatif kurmuşsa;biz, fırıncılar da kooperatif kurmalıyız. Taşıma tarafsız şirketler tarafındanyapılacak hiç kimsenin ekmeği çöpe gitmeyecek, bayata kalmayacak. Yani maddi venevi zarara uğramayacaklar. Biz neden kooperatif olamayalım ki? Aksi takdirde hemmaddi hem manevi olarak zarara uğramaya devam edeceğiz. Ben Mustafa Gündeşolarak; esnafının derdi benim derdim, deyip sizden önce koşacağıma size sözveriyorum. Bizim cenazelerimiz oluyor. Cenazelerde zaten esnafımız kendi dükkânınıkapatıyor. Gidip misafirlerine lahmacun yapma şansımız yok. Biz FırıncılarOdası olarak ekibimle beraber gideceğiz meslektaşımızın cenaze yemeğini vereceğiz.Yine esnafımızın düğünü olacak. Biz Fırıncılar Odası olarak en önde olacağız”şeklinde konuştu.

FIRINCILARIN TEKSORUNU KALMAYACAK!

Fırıncıların karşılaştıkları tüm problemlerde devredeolacağını aktaran Gündeş, şunları söyledi: “Dükkân sahipleri ile problem yaşadıklarındabirebir görüşeceğiz. Maliyede bir derdi varsa; bu sorunun çözümü için en önceben gidip görüşeceğim. Ben bir genç bir kardeşiniz olarak bir kere fırsatistiyorum. Size söz veriyorum eğer ki ilk 2 yılda bana derseniz ki; sen bu işibeceremiyorsun, meslektaşlarından böyle bir tepki gelirse ikinci yılımda ben buişi bırakırım. Çünkü benim amacım başkan olmak, koltuğa oturmak, onu yıkmak,bunu yıkmak değil. Benim tek bir tane amacım var: O da meslektaşlarıma hizmetetmek. Ben en güzel şekilde meslektaşlarıma hizmet etmek istiyorum. Onların dertleriyledertlenmek istiyorum. Bizim fırıncıdan başka kimsemiz yok. Benim arkadaşlarımınhepsi fırıncı: Eşim, dostum, arkadaşım hepsi fırıncı! Bizim kimsemiz yoksaderdimize de yine kendimiz ortak olacağız. Heyecanla çıktığımız bu yolda il veilçelerdeki bütün fırıncı arkadaşlarımı en şekilde en güzel şekilde temsiledeceğiz. Ben Mustafa Gündeş olarak öncelikle bütün meslektaşlarımın emrindeolacağımı buradan ifade etmek istiyorum. Ahmet, Mehmet, Hasan, Hüseyin benimiçin hiç kimse önemli değil. Benim için önemli olan fırıncılık sektörünehizmet. Bu sektöre kim hizmet ediyorsa ben de onlara yardımcı olarak en güzelşekilde bu sektörü ayağa kaldırmak için elimden geleni yapacağım.” (HABER-FOTO: KENAN ONARAN)

 

Güncelleme Tarihi: 08 Ocak 2018, 10:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner14

banner13

banner17