Fuarın gözdesi Kahramanmaraş

İzmir Enternasyonal Fuarı (İEF), Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun katıldığı törenle kapılarını 88. kez açarken, fuarın gözdesi Kahramanmaraş oldu.

Fuarın gözdesi Kahramanmaraş

''Firmalarımız ilgi odağı oldu''

İzmir Enternasyonal Fuarı 88. kez, kapılarını Kültürpark Atatürk Açıkhava Tiyatrosu’nda gerçekleşen törenle açtı. Fuar, İzmir İş Günleri ile ticaretin konser, tiyatro, söyleşi ve sokak gösterileriyle de kültür sanatın merkezi haline getirdi. Fuara onur konuğu olarak katılan Kahramanmaraş'ın firmaları ise ilgi odağı oldu. İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde İZFAŞ tarafından düzenlenen İEF’de, “Bir Kuşak Bir Yol” adı verilen Modern İpek Yolu projesinin mimarı Çin Halk Cumhuriyeti başta olmak üzere 40 ülke yer aldı. Fuarın en büyük holü Kahramanmaraş stantları tarafından oluşturuldu. Fuarda başta AKDO ve Kervan Pastanelerinin dondurma stantları büyük ilgi görürken,  Sıradışı dergisinin yeni sayısı İngilizce ve Türkçe olarak okuyucularıyla buluştu. Kahramanmaraş'tan katılan 25'ten fazla firma göz doldurdu.

  “Taşları yerinden oynatmaya başladık”

  Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan yaptığı konuşmada, “İEF’in mirasına gelecek kuşaklara aktarmak için el birliği ile çabalıyoruz. Türkiye ekonomisinin dünya ekonomisine açılışının sembolü olan fuar, Egelilerin hayatında güzel bir anıdır. Biz çocukken bir bayramda bir de fuar açılınca sevinirdik. 2018 verile ticaret hacmi 23 milyar 600 milyon dolara ulaştı. Çin bizim dünyada en çok ticaret yaptığımız 3. ülke konumundadır. Bugün buraya yapmış oldukları katılım ile dengeli ve sürdürülebilir işbirlikleri için önemli adımı atmış oluyoruz. Dün akşamki heyet görüşmeleri ve bugünkü gelişmelerle bu birlikteliği sadece ticaret ortaklığı değil, aynı zamanda yatırım ortaklığı olma yönünde ilk adımları atmış oluyoruz. Biz taşları yerinden oynatmaya başladık. Bundan böyle inşallah her şey daha güzel olacak” dedi.

                                           

Güncelleme Tarihi: 09 Eylül 2019, 17:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner35

banner15

banner41

Kahramanmaraş eczane