Gelinlik fiyatları dudak uçuklattı!

Kahramanmaraş'ta özel üretim ve ithal ürün olan gelinliklerin fiyatları dudak uçuklattı.

''Özel üretimde fiyat yüksek''

Yaz ayının gelmesiyle birlikte, evlenecek olan çiftleri de bir yandan gelinlik ve damatlık telaşı sardı. Kahramanmaraş'ta Bugün Gazetesi haber ekibi, gelinlikçileri gezerek fiyat araştırması yaptı. Yerli üretim gelinliklerin fiyatları uygun olurken, ithal ve özel üretim gelinliklerin 35 bin ile 50 bin lira arasında olan fiyatları görenleri hayrete düşürdü. Tasarımıyla ve gösterişiyle herkesi kendine hayran bırakan gelinliklerin fiyatlarıysa oldukça cep yakıyor.

''Gelinlik seçmek zahmetli iş''

Bunların yanı sıra gelinlikçilerde her bütçeye uygun gelinliklerde bulunuyor. Bütçesi düşük olanların tercih ettiği modellerde yine benzer gösterişe sahip ancak kullanılan malzemelerinde farklılıklar bulunuyor. Bu modeller içerisinden seçim yapmak isteyen kararsız gelinler ise oldukça vakit harcıyor. Gazetemizin yaptığı araştırma sonrasında gelinlikçiler, bir gelinlik için kararsız gelinlerin ortalama 3-4 saat harcadığını söyledi.

''İnternetten model seçiliyor''

Gelinlikçilerde bunların yanında, her dönemin ise ayrı bir trendi bulunuyor. Bazı dönemler gelinlerin çok şaşalı ve gösterişli gelinlik tercih etmesiyle öne çıkarken, bu dönem sade modellerin daha ön planda olduğu görüldü. İnternet üzerinde yayınlanan katalogların, insanların fikirleri üzerinde büyük etkisi olduğu, gelinlerin internette yaptıkları araştırma sonrası yüzlerce gelinlik içinden modelleri birleştirerek kendilerine yeni bir model çıkartabildikleri öğrenildi.

''Bu yıl sadelik ön planda''

Gelinlik fiyatları gelinliğin markasına,  özelliklerine göre değiştiğini belirten Mağaza Sorumlusu Memduha Coşkun, ''Tüllerin, işlemelerin, güpürlerin yapısına ve ithal olup olmamasına göre değişiyor. Yerli, ithal, tasarım ürünler oluyor. Buna bağlı olarak fiyatlar değişiyor. Genellikle 3.500, 7.500, 9.500 ortalamasında. Bu yıl biraz daha Helen modelli gelinlikler ön planda. Genç kızlarımız biraz daha sade, ve farklı modellere rağbet gösteriyorlar. Naif görünmekte istiyorlar'' dedi.

''Fiyat değil beğenmek önemli''

Gelinlerin başkalarıyla aynı model gelinlik giymek istemediğini belirten Coşkun, ''Bende olan başkasında olmasın, sadece ben giyeyim diyorlar. Tasarım ürünler daha ön planda. Özellikle ithal ürünler çok rağbet görüyor. Fiyatları da elbette bu rağbetle paralel olarak artıyor, örneğin 10.000’den 50.000 liraya kadar gelinlikler var. Ama gelinlerimizin üzerinde durduğu esas konu ücreti değil, beğenmeleri oluyor. Gelinlerimiz beğenince geriye pekte yapılacak bir şey kalmıyor'' diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 12 Temmuz 2019, 12:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15