Hakem Heyeti Sunumu Yapıldı

Kahramanmaraş'ta Ticaret İl Müdürlüğü tarafından hakem heyetleri sunum programı gerçekleştirildi.

Hakem Heyeti Sunumu Yapıldı

Tüketicinin korunması ve piyasa gözetimi genel müdürlüğünden daire başkanı Yakup Güzel'in katıldığı toplantıda tüketici hakem heyetlerinde çalışan personeller yönelik sunum yapıldı. Vali Yardımcısı Erol Özkan'da program katıldı.

Kahramanmaraş Ticaret İl Müdürü Ahmet Uçar, toplantıda yaptığı açıklamada, Tüketici hakkı kul hakkıdır. Yaklaşımıyla hareket eden İl Müdürlüğümüz, temel görevlerinden birisi olan Tüketicilerin haklarının korunması ve tüketicilerin mağduriyetinin giderilmesi konusunda çalışmalar yapmaktayız. Ayrıca Tüketici Piyasa Gözetimi ve Denetim Hizmetleriyle piyasayı mevzuata ve teknik düzenlemelere uygun, güvenilir ürünlerin sunulması konusunda il müdürlüğümüzce denetimler yapılarak Tüketicinin mağdur olmasını önleyici faaliyetler yürütmekteyiz'' dedi.

Bizler, İl müdürlüğümüz ve Tüketici Hakem Heyetlerimizle birlikte milletimize hizmet etmenin mutluluğunu ve memnuniyetini yaşıyoruz diyen Uçar, şunları kaydetti;

''Bizler adı üstünde hakem heyetleri olarak satıcı ve tüketici arasında adeta köprü oluyoruz ve hakemlik görevi icra ediyoruz. Mahkemelerimizin yükünü hafifletiyoruz. Sorumluluğumuzun farkındayız. Adaletin yerini bulması ve mağduriyetlerin yaşanmaması için çok hassas bir şekilde çalışıyoruz. Ayrıca İl Müdürlüğü olarak Tüketici Hakem Heyetlerimizin sorunlarını, ihtiyaçlarını elimizden geldiğince minimize etmeye çabalamaktayız. Böylece tüketiciler haklarını ararken teknik açıdan herhangi bir mağduriyete uğramaması için Hakem Heyetlerimizle koordineli bir çalışma içindeyiz.    Gençlerimiz başta olmak üzere vatandaşlarımızın birer bilinçli bir tüketici olması için ise yıl boyunca “Bilinçli Tüket, Bilinçli Harca” sloganıyla çeşitli seminerler ve etkinlikler düzenlemekteyiz. Böylece ilimizde yaşayan vatandaşlarımızın haklarını aramada farkındalık yarattığımızın inancını taşıyoruz.''

Öte yandan İl Müdürlüğü tarafından İl ve İlçe Tüketici Hakem Heyetlerine yapılan başvuru verilerini de açıkladı. Kahramanmaraş'ta  01 Ocak 2019 ile 31 Ağustos 2019 tarihleri arasında Kahramanmaraş İl ve İlçe Tüketici Hakem Heyetlerimize toplam 2.379.148,175- TL tutarında 2676 başvuru yapılmış, 1559 Leh, 1021 Aleyh, 89 görevsizlik olmak üzere toplam 2669 adet başvuru  karara bağlandığı öğrenildi.

HABER: ÖMER FARUK SALMAN

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15