Ilıca yok olmakla karşı karşıya!

Şifalı suları ile olduğu kadar, temiz havası ile de ünlü, sağlık, tatil ve turizm mahallemiz Ilıca büyük sorunla karşı karşıya…

Ilıca yok olmakla karşı karşıya!

Kent merkezine 65 kilometre uzaklıkta, yolu ile de gündeme gelen, hatta hiç düşmeyen Ilıca’nın sorunlarını yerinde görmek, etkili ve yetkili isimlerden dinlemek, merkeze taşımak adına Ilıca’ya giden basın mensuplarına Ilıca eski belediye başkanı Atilla Kaçmaz, yine eski belediye başkanlarından ve Ilıca’nın akil adamı, esnaf siyasetçi Cuma Karalar, yine çarşı esnaflarından pastane sahibi İsmail Kıyak, esnaf ve siyasetçi Ejder Torun ve Talat Torun, yine esnaf ve siyasetçi Zeki Kaçamaz ve 31 Mart Mahalli seçimlerinde muhtar seçilen Hüseyin Kar, basın mensuplarına ev sahipliği yaptılar.

SORUNLAR YUMAK YUMAK!

Geçtiğimiz hafta sonu bir kısım yerel basın mensuplarını ağırlayan Ilıca Halkının Sorun olarak gündeme getirdiği ortak sorun sondaj kuyuları, sıcak su ve Yol sorunu olarak ön plana çıktı. 

Yol, 5 yıldızlı otel ve sıcak su yanında, yeni sondaj kuyularının da gündeme geldiği ortamda, ortaya çıkan en büyük sorun Sıcak suyun sondaj sorunu. Ilıca’da, 26 litrenin üzerinde su çektiğinizde, su seviyesi aşağılara iniyor, düşütüğü ifade ediliyor. Şifa havuzlarının enerji, yani kaynatma suları ile doldurulması gerekiyor. Tesislerin eski olması (20 yılın üzerinde) olmasıyla halkın bu tesisleri yenilenmesi gerektiğini savunuyor.

ILICA’YA FORMAT ATILMALI

Sezonun sona erdiği, ancak hafta sonlarında hareketliliğin yaşandığı Ilıca’da eski Belediye Başkanı Atilla Kaçmaz, yaptığı açıklamada “Ilıca’da 3 hamam var. Ilıcada en büyük sorun sondaj sorunu. Kuyular yani. Sıcak sularımız sorun. Ilıca’da, 26 litrenin üzerinde su çektiğinizde, su seviyesi aşağılara iniyor, düşüyor yani. Şifa havuzlarının enerji, yani kaynatma suları ile doldurulması gerekiyor” dedi.

Yine eski belediye başkanlarından ve Ilıca’nın akil adamı, esnaf siyasetçi Cuma Karalar, “Ilıca, Kahramanmaraş’ın bir parçası, yüz akı. Sağlığa, güzelliklere ve dışarıya açılan penceresi. Yaklaşık 30 ilden misafir gelir sezonda. Şifa amaçlı, tatil için gelen vatandaşlarımız var. Başta, çevreden gelenlerin de dile getirdiği üzere, Suçatı-Ilıca arası yol… Burası aynı zamanda da gurup yolu. Bu bölgede, yaklaşık 30’a yakın köy, oba, mahalle var. Bunun ötesi, bu yol Ekinözü ilçemize kadar uzanıyor. Bağlantı yolu yani. Bertiz’e kadar da geçilebiliniyor. Buralarda yenilik yapılmalı, yani format atılmalı. Bu da belediyelerimize düşüyor” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15