“İncitmeden kesin!”

Hayvancılıkta Türkiye'nin önemli merkezlerinden biri olan Kahramanmaraş’ta, Kurban Bayramı öncesinde hem satış hem de bileme siparişleri artan bıçakçıların yoğun mesaisi başladı.

“İncitmeden kesin!”

Dondurmasıyla ünlü Kahramanmaraş’ta tarihi çok eskilere dayanan dövme bıçakçılık son ustaların ellerinden çıksa da kaliteli Bıçakları dünya tercih ediyor. Kahramanmaraş merkezde Demirciler Çarşısı’nda ustaların kendilerine has tekniklerini geleneksel olarak usta çırak ilişkisi içinde babadan oğula aktararak sürdürüyor. Vatandaşlar da kurban kesiminde kullanacakları bıçaklarını keskinleştirmek ya da bakımını yaptırmak için işin uzmanı bıçakçılara gidiyor. Kurban Bayramı'na kısa bir süre kalırken Kahramanmaraş Demirciler Çarşısı’ndaki bıçakçılarda hareketlilik başladı. Kurban kesecek vatandaşlar, bıçakları hazırlama telaşına düştü. Yeni bıçak alanların yanı sıra kimi vatandaşlar da eski bıçaklarını biletip bayrama hazırlanıyor. Yaklaşık 60 yıldan bu yana Bıçakçılık yapan Hasan Tandoğru, Kurban Bayramı yaklaştıkça vatandaşların da körelen bıçaklarını keskinletmeye başladığını söyledi. Çavuşoğlu Ticaret işletme sahibi Hasan Tandoğru Vatandaşlara Bıçak keskinletmeye geç kalınmaması gerektiğini ifade ederek kurbanlıkların kurban kesimi yaparken incitmeden, mutlaka boğazlanarak kesilmesi gerektiğini bu nedenle de biran önce bıçaklarınızı gözden geçirin” dedi. 

“SATIŞ YOK, BİLELETMEYE YAVAŞ YAVAŞ GELMEYE BAŞLADILAR”         

Kahramanmaraş’ta Kurban Bayramı'na sayılı günler kala gelen siparişleri yetiştirmeye çalışan bıçak ustaları, çarklarını döndürerek hummalı bir çalışma yürütüyor. Kentte bıçak üretimi ve bileyicilik yapan esnaf, Kurban Bayramı öncesinde yoğun mesai yapıyor. Kentte bıçakçı esnafı, bayrama kısa bir süre kala kurban bıçağı taleplerini karşılamak için yoğun bir mesai harcıyor. Kurban Bayramı için üretilen yeni bıçakların tezgâhlardaki yerini aldığı dükkânlarda birçok vatandaş da getirdikleri bıçakları keskinleştiriyor. Kahramanmaraş’ta yarım asırdır baba mesleğini sürdüren Hasan Tandoğru, bıçak satışlarında her hangi bir yoğunluk olmadığını ancak bıçak bilemek için vatandaşların gelmeye başladığını söyledi.

“BAYRAM ÖNCESİ YOĞUN ÇALIŞIYORUZ”

Bayram öncesi kentteki bıçakçılarda yoğunluğun yaşandığını belirten Tandoğru, “Kurban Bayramı’na 6-7 gün kaldı, bıçakları bilemeye başladık. Vatandaşlar yavaş yavaş bıçaklarını getirmeye başladılar. Biz de elimizden geldiği kadar temiz bilemeye çalışıyoruz. İşlerimiz şimdi daha yeni başladı, ama bayrama birkaç gün kala daha kalabalık olur. Çünkü vatandaşlar bayrama doğru genelde alış verişe çıkıyorlar” dedi.

“KESKİN BIÇAKLA KURBAN DAHA RAHAT KESİLİR”

Bazı vatandaşların Kurban Bayramı için yeni bıçak tercih ederken, bazılarının eski bıçaklarını biletmeyi tercih ettiğini belirten Tandoğru, vatandaşlar bu işleri son günlere bırakmama konusunda da uyardı. “Bıçak ne kadar keskin olursa kurban da daha az eziyetle teslim olur” diyen Tandoğru, “Bıçak keskinletme çok önemli, bıçaklar mutlaka keskin olmalı. Yoksa kurbanı kesmez, hayvana eziyet olur. Bizim burada bilediğimiz bıçaklar keskin oluyor. Keskin bıçakla kurban daha rahat kesilir ve hayvan da eziyet görmez” ifadelerini kullandı.

“BİLEME İŞLEMİ SON GÜNLERE BIRAKILMAMALI”

Bıçaklarını bileyecek vatandaşların bu işi son bırakmamasını isteyen Çavuşoğlu Ticaret işletme sahibi Hasan Tandoğru, “Kurban Bayramı yaklaşıyor. Şu anda henüz tam bir kalabalık yok ama bayrama doğru yoğunluğumuz artıyor. Bayram arifesinde işlerimiz daha da yoğun oluyor. Vatandaşların en kısa zamanda bıçaklarını getirip, biletmesi gerekir. Son günlere bırakmalarına ve yoğun olmasını beklemelerine gerek yok” diye konuştu.

“BIÇAKLARI İŞİNİN EHLİ KİŞİLER BİLEMELİ”

Vatandaşlara bıçaklarını uzman kişilere biletmelerini tavsiye eden Tandoğru, “Mahalle aralarında bu işi yapanlar var. Onlara tavsiyemiz, bu konuda ehil olanların yanına gitmeleridir. Bıçak iyi keskinleşmezse kurban eziyet görür. Allah için kesilen bir kurbana eziyet edilmemeli” uyarısında bulundu. Kurban Bayramı’na bir-iki gün kala daha yoğun çalıştıklarını belirten Tandoğru, gece yarılarına kadar mesai yaptıklarını da sözlerine ekledi. (HABER VE FOTOĞRAF: İLKER YİYEN)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Kahramanmaraş Nöbetçi Eczaneleri

banner15