KAHRAMANMARAŞ'IN YARDIMLARI ARAKAN'A ULAŞTI

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde Merhamet ve Nezaket Okulları Projesi ile Milli Eğitim Müdürlüğü Değerler Eğitimi işbirliği kapsamında Arakan Ağlamasın Yardım Kampanyasında Kahramanmaraş geneli 530 okulda 220 bin öğrenci ile organize edilen 700 bin TL tutarındaki yardımlar, Bangladeş sınırında mülteci kamplarında bulunan kardeşlerimize ulaştırıldı.

KAHRAMANMARAŞ'IN YARDIMLARI ARAKAN'A ULAŞTI

Kahramanmaraş'tan 5kişilik heyet yapılan yardımları yerinde denetledi.

Heyetin öncülüğünü yapanKahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Daire Başkanı Hasan Balbaba, toplananyardımlar ile Arakanlı kardeşlerimize gıda, giyim, 24 su kuyusu, 500 kişikapasiteli 1 mescit, günlük 200 hastaya hizmet edecek 1 sağlık ocağı, 1 eğitimmerkezi, 100 mesken, güneş paneli, 28 kurban vs diğer yardımların dağıtımınıyapmak üzere Arakanlı kardeşlerimizle buluştuklarını, yapılan yardımlarabizatihi eşlik ettiklerini, masum mazlum yetim Arakanlı yavruların duasınatalip olduklarını belirtti. 
Arakan ekibinde yer alan, Tügva Kahramanmaraş İlBaşkanı, Ahmet Asım Demirdöğen de, Arakanlıların durumu ile ilgili şöyle bilgiverdi: "Mülteci durumunda bulunan 1.300.000 Arakanlı kardeşimiz, gayriinsani, gayri sıhhi şartlarda yaşadıklarını gözlemledik. Açıkta gideri olmayankanalizasyon yapısı, keskin kanalizasyon kokusu, difteri gibi hastalıkların kolgezdiği bir yaşam. Çadırların içindeki yaşamın insanı çatlatacak boyutta sıcakolduğunu, su kuyularına kanalizasyon karışması nedeniyle bulaşıcı salgınhastalıkların çoğaldığını, tuvalet ve temizlik imkanlarının çok kötü olduğunumüşahade ettik. Arakanlı kardeşlerimiz aynı zamanda açlık ile de mücadeleediyorlar, meşguliyetsiz, eğitimsiz umutsuzca bekleyiş içerisindeler"dedi.
Hayrat İnsani Yardım Koordinatörü Muhammed UbeydKöşker de, "Mülteci kamplarındaki insanların özellikle de Türkiye'dengelen yardımlarla hayata tutunmaya çalıştıklarını, Türkiye nin bu hususta dayalnız kaldığını görmek ümmet adına çok üzücü. Rabbim, devletimize, devletbüyüklerimize özellikle de Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’azevalvermesin. Durum içler acısı, imtihanımız çok zor" dedi. 
Heyette Büyükşehir Belediyesi adına yer yer alanAli Şenel ise duygularını şöyle dile getirdi: Bizlere böylesine hizmeti nasipeden Rabbimize şükürler olsun.Ve böylesine hayırlı işlere bizleri sevk edenKahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanımız Fatih Mehmet Erkoç beye çokteşekkür ediyoruz. Başkanımızdan Allah razı olsun.

Müslümanlar olarak birlik olup, ittifak başarısınıgöstererek paramparça olmuş ve her köşesinde gözyaşı ve dramın yaşandığı tümİslam Coğrafyasının göz yaşını dindirmemiz gerekiyor." dedi.

Daire Başkanı HasanBalbaba da son olarak, "Büyükşehir Belediye başkanımız adına emeği geçenherkese, başta Milli Eğitim Müdürlerimize, okul idareci ve öğretmenlerimize,hassaten çabalarına hayran kaldığımız öğrenci kardeşlerimize, onların güzidevelilerine ayrı ayrı teşekkür ediyoruz. Çocuklarımızın vicdan ve merhametduygularını yaşamalarını, veren elin üstün olduğunu, kendi imkânlarının dafarkına varmalarını, kendi dünyaları dışında garip ve mazlumların olduğununfarkına varmalarını istedik. Çocuklarımız yaptıkları bu yardımlarla inşallahçok büyük nasipler görsünler" diye dua ederek sözlerini tamamladı.

Arakan yardımlarınıyerinde denetlemek üzere heyette Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi adınaDaire Başkanı Hasan Balbaba, Ali Şenel, Hayrat Yardım adına Muhammed UbeydKöşker ve Harun Gelgel ile Tügva Kahramanmaraş İl Başkanı Ahmet Asım Demirdöğenyer aldı.  HABER MERKEZİ

Güncelleme Tarihi: 06 Ocak 2018, 11:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15