Kantincilere müjde!

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yeni eğitim öğretim döneminde kantinlere yönelik okul logolu ürün satışı zorunluluğu getirilmişti. Tedarikçi firmaların logolu ürün üretememesi sonrasında 3 bakanlığın imzaladığı protokol sonrası uygulama ileri bir tarihe ertelendi.

Kantincilere müjde!

Kahramanmaraş'ta Bugün Gazetesinin geçtiğimiz hafta, ''Okulda satılmazsa, bakkaldan alacak'' başlığıyla duyurduğu haber ve sonrasında yapılan çalışmalar neticeye bağlandı. Kantincilere müjdeli haberi, Kantinciler Dernek Başkanı Abdülkadir Gülmez verdi.

''İleri bir tarihe ertelendi''

Geçtiğimiz hafta gündeme gelen ve üzerinde tartışılan konunun neticelenmesi sonrasında Kantinciler Dernek Başkanı Abdülkadir Gülmez, gazetemize yaptığı açıklamada, ''Tedarikçi firmalar logolu ürün tedarik edemediklerinden dolayı Orman Bakanlığı, Çevre Şehircilik ve Milli Eğitim Bakanlığının ortak protokolü sonucu uygulama ileri bir tarihe ertelendi. Bundan sonraki süreçte ilimizin görsel ve yazılı basına, milletvekillerimize, kantincilerin dertleriyle dertlenen büyüklerimize, kantinci esnafları adına şükranlarımı arz ederim'' dedi.

''Firmalar ürün tedarik etmedi'' 

Okul logolu ürün uygulaması, Millî Eğitim Bakanlığına bağlı resmi ve özel okul/kurumların bünyesinde faaliyet gösteren; kantin, kafeterya, büfe, çay ocağı gibi gıda işletmelerinde satışa sunulacak olan hazır ambalajlı gıdalarda kullanımı zorunlu olacaktı. Okul kantinlerinde 16 Eylül 2019 itibarıyla Okul Gıdası Logosu olmayan ürün satılmaması planlanırken, yeni eğitim öğretim dönemi başladı. Firmaların ürün tedarik edememesi sonrasında, ''Kantinciler ne satacağız?'' diye sorarken 3 bakanlık devreye girerek uygulamayı erteledi.

Tüm kantinciler adına Milletvekillerine, İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerine ve Kaymakamlıklara, AK Parti Onikişubat İlçe Başkanı Mücahit Kara'ya ve emeği geçen herkese teşekkür eden Abdulkadir Gülmez, kantincilere müjdeli haberi verdi.

Kahramanmaraş'ta Bugün Gazetesi olarak konuyu geçtiğimiz hafta gündeme getirmiştik. İşte o haber;

Üretim Yok, Ne Satacağız

16 Eylül itibariyle okul logosu bulunan ürün satma mecburiyeti getirilmesiyle ilgili olarak ise Başkan Abdülkadir Gülmez, ''Bizde satalım diyoruz ancak şu anda tedarikçi firmalarda üretim yok. Belki bu ürünlerin çıkması, 40 gün 50 gün bile sürebilir. Bizler istiyoruz ki, daha önceki satmış olduğumuz Türk Gıda Kodeksine uygun ürünlerden, en azından okul logolu ürünler çıkana kadar bu ürünlerle satışımıza devam edelim. Diğer türlü bizim kantin kiralarımız nasıl olacak? Hepimizin bakmakla yükümlü olduğu evlatlarımız, çocuklarımız eşimiz var. Bizler kantinciler olarak eğitimin birer parçasıyız. Bizlerin bu kantin olayını dışarıdan bakan insanlar farklı görüyor ve ticarethane olarak bakıyorlar. Yani bizlerin, günlük, haftalık, aylık periyodik denetimlerimiz yapılıyor. İlgili kurumlar tarafından denetimler yapılıyor'' diye konuştu.

Kantinlerden sorumlu öğretmenler sürekli denetlediğini belirten Gülmez, ''Kantincilerin denetlendiği kadar çarşıdaki bir bakkal denetlenmiyor. Çocuklar için aileler için yine en güvenli yer kantinler. Sağlıklı ve hijyen ortamında, kontrol altında olan bir ortamda satış yapıyoruz biz. Şu anda üretimde yok. Bu ürünler piyasaya çıkana kadar, firmalar üretim yapan kadar 10-15 gün veya 20 gün müsaade etmelerini istiyoruz büyüklerimizden. Bu mesele sadece Kahramanmaraş'ı ilgilendiren değil, 81 ili ilgilendiren bir konudur. Şu anda bakanlıkla bununla ilgili görüşmelerde yapılıyor. Devlet ne istiyorsa biz onu yapalım ama şu an ürün yok. Her şey kağıt üzerindeki gibi olmuyor. Ben 150'ye yakın dönerciyle görüştüm. Hiç birinin okul logosuyla ilgili bir çalışması yok. Köftecilerde de yine yok. Logolu üretime başlanmadığı için hem öğrencilerimiz sıkıntı yaşayacaklar. Hem öğretmenler hem de kantinci olarak faaliyet gösteren herkes mağdur olacak. Ben bu şekilde insanların merdiven altı üretime yöneleceğine inanıyorum. Çünkü daha önceden devletimizin en büyük mücadelesi merdiven altı üretim olmuştu. Birde konunun şu boyutu var ki, okul kantinlerinde satışı yasak olan ürünü çocuk karşı bakkaldan alabiliyor. Buda bir çözüm değil'' ifadelerini kullandı.

Okul Gıdası Logosu Kullanımına Dair Genel Esaslar

Bu Tebliğ, Millî Eğitim Bakanlığına bağlı resmi ve özel okul/kurumların bünyesinde faaliyet gösteren; kantin, kafeterya, büfe, çay ocağı gibi gıda işletmelerinde satışa sunulacak olan hazır ambalajlı gıdalarda Okul Gıdası Logosu kullanımının uygulanmasına ilişkin hususları kapsar.Bu Tebliğ, Millî Eğitim Bakanlığına bağlı resmi ve özel okul/kurumların bünyesinde faaliyet gösteren yemekhaneleri kapsamaz.Bu Tebliğ, 11/6/2010 tarihli ve 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanununun 43 üncü maddesinin ikinci fıkrasına, 5/2/2013 tarihli ve 28550 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Okul Kantinlerine Dair Özel Hijyen Kuralları Yönetmeliğine ve 26/1/2017 tarihli ve 29960 Mükerrer sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Türk Gıda Kodeksi Gıda Etiketleme ve Tüketicileri Bilgilendirme Yönetmeliğine dayanılarak hazırlanmıştır.

Bu Tebliğin uygulanmasında Tarım ve Orman Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Millî Eğitim Bakanlığı işbirliği yapar.Millî Eğitim Bakanlığına bağlı resmi ve özel okul/kurumların bünyesinde faaliyet gösteren; kantin, kafeterya, büfe, çay ocağı gibi gıda işletmelerinde satışa sunulacak olan hazır ambalajlı gıdalarda Okul Gıdası Logosu kullanılır. Okul Gıdası Logosu, Tarım ve Orman Bakanlığından İşletme Kayıt/Onay Belgesi alan gıda işletmecileri tarafından, Genelgenin ekinde yer alan Okul Sağlığı Bilim Kurulu Karar Tutanağında belirtilen kriterlere uygun olarak üretilen hazır ambalajlı gıdalarda herhangi bir başvuruya gerek kalmaksızın kullanılır.Genelgenin ekinde yer alan Okul Sağlığı Bilim Kurulu Karar Tutanağında yer alan eğitim kurumlarında satışı uygun olmayan gıda ve içecekler için Okul Gıdası Logosu kullanılmaz.Okul Gıdası Logolu ürünleri satan gıda işletmecileri Okul Kantinlerine Dair Özel Hijyen Kuralları Yönetmeliği hükümlerine uyarlar.Millî Eğitim Bakanlığına bağlı resmi ve özel okul/kurumların bünyesinde faaliyet gösteren; kantin, kafeterya, büfe, çay ocağı gibi gıda işletmelerinde satışa sunulacak olan hazır ambalajlı gıdalar; Genelgede yer alan kriterler yanında Türk Gıda Kodeksine de uygun olur.Bakanlıklar tarafından okullara dağıtımı yapılan okul sütü, okul üzümü ve benzeri bedelsiz ürünlerde Okul Gıdası Logosu yer alır.Bu Tebliğde yer alan hükümlere uygun olmayan gıdalar okul gıdası olarak değerlendirilmez.

Okul Gıdası Logosunun Özellikleri

Millî Eğitim Bakanlığına bağlı resmi ve özel okul/kurumların bünyesinde faaliyet gösteren; kantin, kafeterya, büfe, çay ocağı gibi gıda işletmelerinde satışa sunulacak olan hazır ambalajlı gıdalar üzerinde Ek-1’de yer alan logo bulunur.Ambalaj üzerinde yer alacak logonun çapı;En geniş yüzeyi 80 cm² den büyük olan ambalajlarda veya kaplarda 2,5 cm,En geniş yüzeyi 25 cm² ile 80 cm² arasında olan ambalajlarda veya kaplarda 2 cm,En geniş yüzeyi 25 cm²’den küçük olan ambalajlarda veya kaplarda 1,5 cm olarak uygulanır.(3) Okul Gıdası Logosunda yer alan yazı karakterleri ve şekiller etikette kullanılan zemin ile kontrast oluşturacak şekilde kullanılır.

Okul Gıdası Logosu Kullanımına Dair Uygulama Esasları

Okulda satışa sunulacak gıdalara ilişkin talep ve öneriler Tarım ve Orman Bakanlığı başkanlığında üç Bakanlığın ikişer temsilcisinden oluşan komisyonca alınır. Yapılan değerlendirme sonucu Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından resmi yazı ile Bilim Kurulunda görüşülmek üzere Sağlık Bakanlığına iletilir. Komisyon izleme ve değerlendirme yapmak üzere yılda en az bir kez toplanır. Millî Eğitim Bakanlığına bağlı resmi ve özel okul/kurumların bünyesinde faaliyet gösteren; kantin, kafeterya, büfe, çay ocağı gibi gıda işletmelerinde satışa sunulacak olan gıdalar ve bu gıdalara ilişkin okul gıdası kriterleri, Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu önerileri doğrultusunda Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenir.Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen okul gıdası kriterleri Tarım ve Orman Bakanlığı ve Millî Eğitim Bakanlığına bildirilir.Okul gıdası kriterleri, Millî Eğitim Bakanlığı vasıtası ile Millî Eğitim Bakanlığına bağlı resmi ve özel okul/kurum müdürlüklerine ve ilgili okul müdürlükleri tarafından da bünyesinde faaliyet gösteren; kantin, kafeterya, büfe, çay ocağı gibi gıda işletmelerine bildirilir.Millî Eğitim Bakanlığına bağlı resmi ve özel okul/kurum müdürlükleri; bünyelerinde faaliyet gösteren gıda işletmelerinin belirtilen kriterlere uyum sağlayıp sağlamadıkları hususunda gerekli denetimleri yapar. Okul Gıdası Logosu bulunmayan gıda satışı yapan işletmeler hakkında Millî Eğitim Bakanlığı, 9/2/2012 tarihli ve 28199 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Millî Eğitim Bakanlığı Okul-Aile Birliği Yönetmeliği kapsamında gerekli tedbirleri alır.Tarım ve Orman Bakanlığı il/ilçe müdürlükleri tarafından yapılan denetimlerde; Okul Gıdası Logosu bulunmayan veya logo bulunduğu halde ilgili Genelgedeki koşullara uygun olmayan gıda satışı yapan işletmelerin tespit edilmesi halinde Genelge kapsamında gerekli tedbirlerin alınması için aylık olarak Millî Eğitim Bakanlığı il/ilçe müdürlüklerine iletilir. Tarım ve Orman Bakanlığınca Okul Gıdası Logosu kullanımına ilişkin uygunsuzluk tespit edilmesi halinde Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu kapsamında üreticilere yönelik gerekli tedbirler alınır.

İlgili Sivil Toplum Kuruluşları İle İşbirliği

Bakanlıklar belirlenen usul ve esasların uygulanmasında Türkiye Gıda ve İçecek Sanayii Dernekleri Federasyonu (TGDF) ile işbirliği yapabilir. Bu kapsamda TGDF; gıda işletmelerinin logo kullanımına uyum sağlamalarına ilişkin süreçte gıda işletmelerinin bilgilendirmesini sağlayabilir.Bakanlıklar belirlenen usul ve esasların uygulanmasında, sektör ve kamuoyunun bilgilendirilmesi ve gerekli görülen durumlarda diğer sivil toplum kuruluşları ile de işbirliği yapabilir.YÜRÜRLÜKBu Tebliğ 16 Eylül 2019 tarihinde yürürlüğe girer.

HABER-FOTO: ÖMER FARUK SALMAN

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Kahramanmaraş Nöbetçi Eczaneleri

banner15