''Kardeş şehir'' kabul görmedi!

Çin’in Yiwu şehri ile kardeş şehir protokolü imzalayan Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesine STK'lar başta olmak üzere eski meclis üyeleri ve siyasilerden tepki geldi. 

''Kardeş şehir'' kabul görmedi!

Çin ile Türkiye arasındaki ticaret hacmini değerlendirerek, Kahramanmaraş'ın ününü tanıtmak, ticareti geliştirmek amacıyla Çin'in Yiwu şehriyle kardeşlik protokolü imzalayan Başkan Hayrettin Güngör'ün bu projesi büyük tepkilere neden oldu.  Yiwu Belediye Başkan Yardımcısı Duo Jia ve beraberindeki heyet Cuma günü Kahramanmaraş'a geldi ve kardeşlik protokolü imzalandı. 

''Protokolün amacı ticaretin geliştirilmesi''

Protokolün imzalanmasının ardından Başkan Güngör yaptığı açıklamada, ''Biz dinamik bir kardeş şehir sürecinden yanayız. Daha geniş kapsamlı ve sürdürülebilir bir işbirliği gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Bu çalışmamızla Kahramanmaraş’ımızın uluslararası alanda daha da tanınır hale gelmesi için bir kapı daha açılmış olacak.  Maraş dondurmamızın, biberimizin, el sanatlarımızın, tarihimizin ününe ün katacağız.  Bu vesileyle Kardeş şehir protokolümüzün iki şehrimize de hayırlı olmasını diliyorum" demişti. Yiwu Belediye Başkan Yardımcısı Duo Jia ise iki ülke arasındaki ticaret hacminin çok yüksek olduğuna değinerek yapılacak çalışmalar ve tanıtım projeleri kapsamında Çin'den Kahramanmaraş'a bir çok misafirin geleceğini ve bu protokolün iki şehre de katkı sağlayacağını söylemişti.

''Zulüm devam ederken imzalanan protokole tepki''

Doğu Türkistan’da Uygur Türkleri’ne yapılan baskı ve zulümler devam ederken Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesinin Çin’in Yiwu şehri ile ‘Kardeş Şehir’ protokolü imzalaması, her ne amaçla olursa olsun sosyal medyada yankı uyandırdı. Doğu Türkistanlı üniversite öğrencileri Ulu Cami önünde toplanarak bir basın açıklaması yaptı. Öğrencilerin tepkisinin ardından sosyal medyada STK'lar başta olmak üzere, siyasiler ve çeşitli yerlerden de tepki mesajları yayınladı. Başkan Hayrettin Güngör'e gösterilen tepkiler sosyal medyanın yanı sıra ulusal basında da yer aldı. Tepki gösterenler mesajlarında, ''Kardeş katillerimizle, nasıl kardeşlik protokolü imzalanıyor? bu yanlıştan bir an önce dönülmeli'' diye tepki gösterirken, Büyükşehir Belediyesinden konuyla ilgili henüz bir açıklama yapılmadı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner35

banner15

banner41

Kahramanmaraş eczane