Kış Hazırlığı, Yufkalar Açılıyor

Kahramanmaraş’ta ev hanımları, kışlık ekmek ihtiyacının karşılanması için yufka yapımına başladı.

Kış Hazırlığı, Yufkalar Açılıyor

Kış yaklaşıyor. Sonbahar kokularıyla birlikte kışlık yufka ekmek yapımı da devam ediyor. Köylerde, kasabalarda, hatta şehir merkezinde kenar mahallelerde müstakil evlerde bulunan müsaitalanlarda ateşler yakılarak kış ekmekleri imece usulüyle yapılıyor. Komşular arasındaki dayanışma millet olarak en güzel hasletlerimizden biri olarak kabul ediliyor.

İmece Usulu

Ev hanımları imece usulü birbirlerine yardım ediyor. Sabahın erken saatinde yufka yapmaya başlayan kadınlar, akşam hava kararıncaya kadar yufka ekmeğini pişirmeye devam ediyor. Her yıl sonbahar aylarında düzenli olarak yufka ekmeği yaptıklarını belirten Fatmagül Daş, “Komşularımızla ve akrabalarımızla birlikte kışın tüketeceğimiz yufka ekmeğimizi yapmaya başladık. İmece usulü, sırayla her gün birimizin ekmeğini yapıyoruz. Yufka ekmeği, yenileceği zaman yenilecek kadarı hafif ıslatılıp bir bez arasında yumuşaması için konuluyor, ardındanda katlanıp sofraya hazır hale getiriliyor.

Yöresel olarak sofraların vazgeçilmezi olan yufka ekmek normal ekmekten daha ucuza mal edildiğinden tercih ediliyor. Bayatlama durumu olmadığı için yapılan yufka ekmekler uzun sürede kullanılabiliyor. İmece usulü gerçekleşen yufka ekmekler ailelerin bütçesine katkı sağlıyor. Özellikle köylerin vazgeçilmezi yufka ekmeği, imece usulü ile pişirilip soğuk kış günlerinde hane hanımlarının işini kolaylaştırdığı için çok ilgi görüyor” dedi.

Saç Üzerinde Yufka

Yufka ekmeklerin, uzun süre bayatlamadan muhafaza edildiğini söyleyen Emine Demir, “saç üzerinde pişirilen ve üst üste yığılan yufka ekmekler aylarca bayatlamadan kalıyor. Yenmek istendiğinde ise üzerlerine su serpiştirilip ıslatıldıktan sonra 5-10 dakika dinlendikten sonra yeniyor. Yufka ekmeği, özellikle de Kahramanmaraş’ımızın yöresel yemeklerinin yanında tercih ediliyor” diye konuştu.(HABER VE FOTOĞRAF: İLKER YİYEN)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15