Kişilik oluşumunda en önemli kural: EBEVEYNLER

Çocuklar en çok taklit ederek öğrenir diyen Uzm. Klinik Psikolog Fatih Kirişci, “Çocuğun kişiliğinin oluşumunda anne-baba modelleri çok önemlidir” dedi.

Kişilik oluşumunda en önemli kural: EBEVEYNLER

Çocuk ve aile arasında gelişen ve çocuğun yetişme evresinde ki can alıcınoktaları gazetemize anlatan Hayat Hastanesi Uzm. Klinik Psikolog Kirişci, şubilgeleri aktardı:  “Bir ailede mutluçocuklar görmek istiyorsak öncelikle doğru iletişimin bilinmesi gerekiyor. İletişim, birini dinleme ve karşılıklı konuşma sanatıdır. Çocuğun hayatında ilkiletişime girdiği kişiler kendi anne-babasıdır. Çocuğun kişiliğinin oluşumundaanne-baba modelleri çok önemlidir. Çocuklar en çok taklit ederek öğrenir. Buyoğun süreçte çocuğun ihtiyaç duyacağı sevgi ve güven gibi temel ihtiyaçlarıvardır. Bu iki temel duygu çocuğun ömür boyu sürecek yaşamsal değerlerini vekişilik özelliklerini belirleyecektir. Her anne-baba çocuğuyla iyi iletişimkurması gerektiğini bilir ancak uygulamada yetersizdir. Çocuk ilk ve temelilişkilerini ailesiyle kurar ve kişilik temellerini iletişim kurarak öğrenirbuda ileriki yaşamında diğer insanlarla nasıl iletişim kurması gerektiğinişekillendirir. Sadece bu neden bile çocuğunuzla iletişimin ne kadar önemliolduğunu gösterir. 

GÜVEN DUYGUSU AİLEDE GELİŞİR

İletişimin ilk kuralı dinlemektir. Ailesi tarafından dinlenildiğini,anlaşıldım duygusunu hisseden, duygularını rahatlıkla ifade edebildiğini görençocuklar önem verildiğini, sevildiğini hisseder ve güven duygusu gelişirböylelikle de sağlıklı iletişimin ilk adımı atılmış olur. Aile yapısına dikkatettiğimizde içe kapanık çocukların aile içi iletişiminin  zayıf olduğunuda  görürüz çünkü çocuk kendini ifade edememiş, duygularını paylaşmaimkanı bulamamıştır bu da çocuğun kendine yönelmesine sebep olmaktadır. Çocuklarda görülen davranım bozukluklarının en önemli nedenlerinden birisi dedinlenilmemesidir. Çalma, saldırgan davranışlar, kendine zarar vermedavranışlarını sergileyebilirler çocuklar bu davranışları ile "beni dinle,duygusal sorunlar yaşıyorum" mesajını vermek isterler.

TEŞVİKLEYİCİ YAKLAŞIM

Çocuk eğitiminde öyle bir denge kurun ki çocuğunuz hem her an sizi yanındahissetsin hem de sizi hiç görmeden kendini özgür hissetsin. Bağımlı kişilikyapılarının en büyük özellikleri ailelerinin bu dengeyi kuramamasındankaynaklanır. Çocuğun başarısını övmek ve onu yüreklendirmek gerekir"aferin!, Çok güzel oluyor!, Bu kez olmamış olabilir istersen bir kez dahadene" gibi sözler çocuğu cesaretlendirmek önemlidir buda öğrenme arzusunupekiştirir.

TAKDİR ÖDÜLDEN DAHA ÖNEMLİ

Çocuk eğitiminde etkili olabilmek ve çocukla sağlıklı iletişim kurabilmekiçin çocuğu anlamak ve ne istediğini bilmek gerekir. Çocuk eğitiminde takdir veteşvik ödülden daha önemlidir. Zamanla ödülün etkisi kaybolur ancak çocuk sizintakdirinizi duymak için o davranışı tekrarlayacaktır. Ceza verilerek çocuğunolumsuz davranışlarıyla yüzleşmesine, davranışın neticelerini düşünmesine engelolursunuz. Dayakla, tehditle cezayla ya da bağırıp çağırarak çocuğunuzunolumsuz davranışına o an engel olabilirsiniz ama davranışı ortadankaldıramazsınız. Bu gibi durumlarda çocuğa davranışı yapmadan öncebeklentilerinizi açıklayın ve açıklayıcı bir dil kullanarak konuşun.Çocuğa "yapma" demek yerine o davranışı neden yapmaması gerektiğinianlatmalı ve hangi davranışını yapmasını istiyorsanız "ben" dili ilekonuşarak anlatmaya çalışmalısınız.

‘MUTLU ÇOCUKLAR BİLİNÇLİ AİLELERLESAĞLANIR’

Ben dili her kiminle olursa olsun doğru iletişimin ilk adımıdır. "Budavranışından rahatsız oluyorum"  gibi cümleler kullanarak uyarı, tehdit, aşağılama ve eleştiri gibi söylemlerden kaçınmışolursunuz.  Ayrıca ben dili ile sadece kendi duygularımızdan sözetmekle  kalmayıp kişi kendi hakkında yaptığı değerlendirmeyi karşısındakikişiyle paylaşması ve sorumluluk yüklemesi de amaçlanır böylelikle karşımızdakikişinin davranışını değiştirme olasılığımız artmış olur.

HABER: KÜBRAŞİMŞİR

 

Güncelleme Tarihi: 27 Kasım 2017, 09:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15