Kmbgc'den Ünal'a Ziyaret

Kahramanmaraş Büyükşehir Gazeteciler Cemiyeti yönetim kurulu üyeleri (KMBGC) AK Parti Genel Merkezinde, Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal'ı ziyaret etti. Ünal, ''31 Mart seçimleri arkasından 23 Haziran seçimleri girince bir araya gelememiştik. Daha önceden planladığımız bir araya gelişin tezahürü oldu'' dedi.

Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Genel Başkan Yardımcısı ve Konya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sefa Özdemir, Basın İlan Kurumu Genel Kurulu Anadolu Gazete Sahipleri Temsilcisi ve Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Arslan ve Kahramanmaraş Büyükşehir Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal’ı makamında ziyaret ederek, yerel basının sorunları üzerine istişarelerde bulundu.

''Basının sorunları konuşuldu''

Toplantı sonrası açıklamalarda bulunan Mahir Ünal, ''Önümüzdeki süreçte yapılacak bazı yasal değişikliklerle ilgili federasyonla görüş alışverişinde bulunduk. Hem Basın İlan Kurumu ile ilgili hem bundan sonraki süreçte yerel medyanın konumuyla ilgili hususları değerlendirdik hem de Kahramanmaraş basınıyla yani Bugün Gazetesi, Manşet Gazetesi ve Aksu TV sorunlarına ilişkin meseleleri de konuştuk. Oldukça verimli bir toplantı oldu. Seçimden sonra biz bir araya gelmeyi planlıyorduk ama 31 Mart seçimleri arkasından 23 Haziran seçimleri girince bir araya gelememiştik. Daha önceden planladığımız bir araya gelişin tezahürü oldu'' dedi.

''Yaptığımız değerlendirmeler sonuçlandırılacak''

Bu görüşmelerin en güzel tarafı da özellikle Kahramanmaraş’ımızda bir basın sitesi oluşturulmasıdır diyen Ünal, ''TOKİ eliyle Kahramanmaraş’taki basın mensuplarımızın konut imkânına kavuşması hususunda çok ciddi bir mesafe kat ettik. Kahramanmaraş’ımız inşallah önümüzdeki günlerde hem milletvekillerimizle hem Büyükşehir Belediyemizle hem ilçe belediyelerimizle hem teşkilatımızla yaptığımız çalışmalarla daha güzel noktalara kavuşacak. Özellikle şu anda Kahramanmaraş merkezde yaşanan bazı sorunlar vardı. Bugün onları değerlendirdik. Bugünkü toplantımıza Kahramanmaraş Milletvekilimiz Ahmet Özdemir’de katıldı. Hem İstiklal Üniversitemizle ilgili hem Sütçü İmam Üniversitesiyle ilgili üniversitelerimizin yaşadığı sorunlar ve çözümleriyle alakalı değerlendirmelerde bulunduk. İnşallah önümüzdeki günlerde bu değerlendirmelerin sonuçlarını da beraberce göreceğiz'' ifadelerine yer verdi.

''Expo bölgeye çok şey kazandıracak''

Ünal daha sonra, basın mensuplarının Kahramanmaraş ile ilgili sorularını da yanıtladı. EXPO 2023'ün Kahramanmaraş'a neler kazandıracağının sorulması üzerine şunları kaydetti;

''Sadece Kahramanmaraş’a değil bölgeye çok şey kazandıracak. Çünkü hem Şanlıurfa hem Gaziantep hem de Kahramanmaraş’ı birlikte planlıyoruz. 2023’te biz 86 ülkeden 2 milyon turist bekliyoruz. Dolayısıyla bunların sadece Kahramanmaraş’a değil aynı zamanda Şanlıurfa’da Göbeklitepe’ye, Gaziantep’te Zeugma’ya da faydası olacak. Hatta geçen gün Nevşehir Belediye Başkanımız Rasim Arı Bey geldi. Yani Şanlıurfa, Gaziantep, Kahramanmaraş ve Kapadokya’yı içine alan bir planlama gerçekleştirmek istiyoruz. Bununla ilgili Büyükşehir Belediye Başkanlarımızla bir toplantı gerçekleştirdik. İnşallah bakanlarımızla da bir toplantı yapıp hem yurt dışından gelen turistlerin Kahramanmaraş’a gelmesi hem de Kahramanmaraş’a gelecek olan turistlerin de hem Zeugma’yı hem Göbeklitepe’yi hem Halepli Bahçe’yi hem Kapadokya’yı göreceği bir kültür, inanç, tarih turizmi yolu oluşturmak istiyoruz. Bununla ilgili çalışmalarımızı yapıyoruz. Çünkü biz biliyoruz ki sadece bir ilimizi turizme açarak illerimizi ayağa kaldıramayız. Bölgeyi ayağa kaldırarak illerimizi ayağa kaldırırız. Yani Gaziantep ile Şanlıurfa’nın, Kahramanmaraş ile Gaziantep’in de ortak planlandığı bir turizm çalışmasıyla ancak bölgede ciddi bir iyileştirme oluştururuz.''

EXPO’nun en büyük faydasının Kahramanmaraş’ın tanıtımına olacağını ifade eden Mahir Ünal, ''Biz Kahramanmaraş’ı bırakın yurt dışına tanıtmayı Kahramanmaraş’ımızın Başkonuş Yaylasından tutunda Tekir’e varıncaya kadar Elbistan Pınarbaşı, Afşin, Tanır, Ayrandede, Eshab-ı Kehf, Geben Yolu gibi birçok dokusu henüz tam olarak tanıtılabilmiş değil. Bu konuda Büyükşehir Belediyemizin, Valiliğimizin ve Ticaret Odamızın yaptığı çalışmalar var. Buna en büyük katkıyı sağlayacak olan Expo 2023 olacak. Yani Expo 2023 hem iç turizme hem de dış turizme yönelik çok ciddi bir katkı sağlayacak'' dedi.  

''100.yıl etkinliklerine çalışılıyor''

12 Şubat'ın 100. yılı olması nedeniyle kurtuluşun 100. yılına özel etkinliklerin yapılacağının müjdesini veren Mahir Ünal, ''Kurtuluşumuzun 100’üncü yıl dönümü geliyor. Yani 1920-2020. Kahramanmaraş’ın kurtuluşunun 100’üncü yılıyla ilgili bu hem 2019 hem 2020 yılına ilişkin Ticaret Odası’nın, Üniversitesi’nin, Büyükşehir Belediyesi’nin ve valiliğimizin yaptığı çalışmalar var. Bununla ilgili oluşturulacak bir komisyon var. Bugün onu da konuştuk. Oluşturulacak olan bu komisyon hem 1919-2019 hem 1920-2020’ye dönük 100’üncü yıla ilişkin bazı düzenlemeleri gerçekleştirecek. Biliyorsunuz 12 Şubat 2020 tarihi bizim için çok önemli bir tarih. Aynı zamanda bu yıl yapılacak olan Dondurma Festivali’de bir yönüyle 100’üncü yıla hazırlık mahiyetinde olacak'' diye konuştu.

HABER-FOTO: ÖMER FARUK SALMAN

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Kahramanmaraş Nöbetçi Eczaneleri

banner15