'Kudüs tüm Müslümanların göz bebeğidir'

Kahramanmaraş Tarih Kültür ve Turizm Platformu Başkanı Ahmet Kolutek, ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs için yaptığı açıklamayı kınayarak, platrofm bünyesinde bulunan derneklerin adına açıklama yaptı.

 'Kudüs tüm Müslümanların göz bebeğidir'

Başkan Kolutek, yaptığı açıklama da, ‘’Kudüs’ün statüsüstatüsü sadece siyasi bir konu olarak değerlendirilemez. Kudüs’ün statüsünükorumak, hem birleşmiş milletlerin hem de İslam ülkelerinin namus borcudur’’dedi.
Kahramanmaraş Tarih Kültür ve Turizm Platformu’ndan yapılan açıklama şu şekilde:‘’Bugün, insanlığın kadim şehri ve İslam’ın ilk kıblesi Kudüs, haksızca birteşebbüsle karşı karşıyadır.  Bugün,insanlığı, kadim geleneği, uluslar arası hukuku hiçe sayan pervasız biranlayış; Kudüs’ü, Filistin coğrafyasında, haksız bir yaklaşımla İsrail’inbaşkenti yapma gayreti içerisindedir.  ABDbaşkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü, İsrail’in başkenti olarak tanıma kararı tümdünyada infiale sebep olmuştur.  Üç diniçinde kutsal sayılan bir kentin, İsrail’in başkenti olarak tanınması,Hıristiyanların egemen olduğu bir devletin işi değildir.  Bilindiği gibi Kudüs, üç büyük dinin kutsalmekanıdır. İslamiyet, Hıristiyanlık ve Musevilik. Dolayısıyla burada herhangibir emrivakiyle değişiklik yapmak, beraberinde dinler arası bir çatışmayı dagetirmiş olacaktır.  Bu durum, egemengüçlerin, kendi çıkarlarına uygun olarak Orta Doğu’da, ateşin, kanın ve silahınüzerinden kendi ekonomilerini var etmeye çalıştıklarının bir göstergesidir.Kudüs’ün statüsü konusunda atılacak yanlış bir adım, barış zemininidinamitleyecek, bölgemizde yeni gerilimlerin, çatışmaların fitiliniateşleyecektir. Kudüs tüm Müslümanların göz bebeğidir. Kimden gelirse gelsin,bu tarihi hakikati göz ardı eden bir yaklaşımın sonu hüsrandır, felakettir.Kudüs’ün BM kararıyla defalarca teyit edilmiş hukuki statüsünü değiştirecek hertürlü adım, terör örgütlerinin de ekmeğine yağ sürecektir. Ayrıca, birlikteyaşama kültürüne, barışa, huzura ve güvenliğe de vurulan bir darbe olacaktır.  Dini ihtilaflar, Filistinli kardeşlerimizinyurtlarından mahrum edilmesi, kanlı çekişmelere, bedeli ağır olacakmücadelelere hız ve ivme kazandıracaktır. Unutulmasın ki İsrail ile Filistin arasındaadil, kalıcı, dengeli, tarihi ve manevi haklara riayet eden bir barışgerçekleşmeden insanlık huzur ve selamete kavuşamayacaktır. Kudüs, İslam Tarihiboyunca bir barış yurdu olarak muhafaza edilmiştir. Bugün bu barış yurdunun,çatışma yurdu haline getirilmesi hedeflenmektedir. Kudüs, bölgedeki vedünyadaki barış ve istikrarın anahtarıdır. Kudüs, İslam Dünyasının kutsalcevheri, haklı davası, meşru sancağı, gaspı ve rehni imkansız manevi tacıdır. Kudüs,nice peygamberlerin hatırasını barındıran bir İslam şehridir. Kudüs, tarihtenberi, farklılıklar içinde bir arada yaşama tecrübesinin en muhteşem örneğidir. Kudüs,her bir Mü’minin, canından, malından aziz bildiği mukaddes bir şehirdir. Kudüs,sadece Filistin ve Mescid-i Aksa civarında yaşayan Müslümanların değil, tümdünya Müslümanlarının ortak davasıdır. Kudüs ve Mescid-i Aksa, Müslümanlara Hz.Peygamberin müjdesi ve emanetidir. Kudüs, herhangi bir ülkedeki, herhangi birtoprak parçası değildir. Kudüs’ün statüsü statüsü sadece siyasi bir konu olarakdeğerlendirilemez. Kudüs’ün statüsünü korumak, hem birleşmiş milletlerin hem deİslam ülkelerinin namus borcudur. Orta Doğu barış sürecini adeta ortadankaldıracak bu vahim hatadan Amerikan yönetiminin ve İsrail’in derhal dönmesiçağrısında bulunuyoruz. ‘’

Haber Merkezi

Güncelleme Tarihi: 11 Aralık 2017, 09:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15