Kültürü de lezzetini de koruyor

Osmanlı kültürünü yansıtan ve eskimeyen lezzetler arasında yerini alan Osmanlı Macunu Kahramanmaraş halkının ilgi odağı.

Kültürü de lezzetini de koruyor

Geleneksel Türk kültürünün eşsiz şifa kaynaklarından biriolan Osmanlı Macunu, bir diğer adıyla da Mesir Macunu olarak adlandırılıyor.Halkın yararlanması için mesire alanlarında dağıtıldığı için "MesirMacunu" ismini alan Osmanlı Macunu son günlerde Kahramanmaraşlıların ensevilen şekerleme çeşitleri arasında yerini alıyor. Çeşitli renklerleolmasından dolayı en çok çocuklar tarafından ilgi gören Osmanlı Macunudamaklara verdiği değişik tatla da vazgeçilmez lezzet sıralamasına giriyor.

BENİM MACUNUM TEKNOLOJİDENYOKSUN

Yaklaşık 25 yıldan buyana Osmanlı Macunu yapıp satan ve 12yıldan bu yana da bu işi Kahramanmaraş’a getiren Macun satıcısı HüseyinYozgatlı, “Kahramanmaraş’ta macun işini 12 yıldan bu yana yapıyorum. Asılmesleğim şekerciliktir ve yaklaşık 25 yıl boyunca İstanbul’da mesir macunuyapımı eğitimi aldım. 25 yıl boyunca da bu İstanbul’da işi orada yaptım. Tümmacunları kendim el emeği ile hazırlıyorum. Yapımında hiçbir şekilde makinefalan kullanılmıyor zaten makinada kullanılmaz. Yaparken de limonsuyu, şeker vemeyve aroması kullanıyorum. Tüm bu malzemeleri kaynatarak kıvama getiriyorum.Daha sonrada 2 saat kadar şekerle harmanlıyorum” dedi.

Osmanlı Macunu nedir?

 Kanuni SultanSüleyman Han, annesi Ayşe Hafsa Sultan hastalanınca zamanın hekimlerindenmerkez efendiye annesini iyileştirecek bir ilaç yapmasını ister, esasen YavuzSultan Süleyman Han'ın eşini de iyileştiren macunu, Merkez Efendi'de Kırk birçeşit şifalı baharatı karıştırarak tekrar elde eder, Ayşe Hafsa Sultan bumacunu kullanarak iyileşir. Bu durumdan çok hoşlanan Kanuni Sultan Süleymanhalkın bu macundan istifade etmesi gerektiğini düşünür ve macunun dağıtımı içinbahar aylarında şenlik düzenlenmesini emreder, daha sonra bu gün her yıl aynıgünde, şenlikler nevruz kutlamaları ile başlar, Yüzyıllardır zenginkültürümüzün bir eseri olarak günümüze kadar ulaşmıştır.

 

HABER: KÜBRAŞİMŞİR

 

Güncelleme Tarihi: 16 Aralık 2017, 08:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15