Milli eğitimin yatırım atağından Kahramanmaraş da nasibini alıyor

Bakanlığın tam zamanlı eğitime geçilebilmesi için başlattığı yatırım harekâtından nasibini alan Kahramanmaraş, 2019 yılı sonuna kadar 75 okula daha kavuşarak kentteki eğitim eksikliğini tamamlıyor.

Milli eğitimin yatırım atağından Kahramanmaraş da nasibini alıyor

Başbakan Binali Yıldırım’ın 2016-2019 Orta Vadeli Programıiçerisinde yer alan tam zamanlı eğitime geçiş sistemi Kahramanmaraş’tameyvelerini vermeye başladı. Sistem kararı ile eksikliklerin tamamlanması içinharekete geçilen Kahramanmaraş’ta okul eksikliği merkez metropol ilçelerindekendini gösterirken, diğer ilçeler de tam zamanlı eğitime hazır bulunuyor.  

DERSLİKSAYISI YÜKSELTİLMELİ

9 bin 500 dersliğin bulunduğu Kahramanmaraş’tatam zamanlı eğitime geçilebilme durumunu değerlendiren, Eğitim-Bir-Senİl Başkanı Abdülaziz Aydın, “Tam zamanlı eğitime geçilebilmesi içinKahramanmaraş’ın metropol ilçelerinde derslik sayısının yükseltilmesi gerekir”dedi. Eksikliğin giderilebilmesi içinde yatırım projesi bulunduğunu söyleyenAydın, yatırım planlaması içerisinde Dulkadiroğlu ve Onikişubat ilçelerininağırlıkta bulunduğunu belirtti.

‘ÖNCELİK METROPOLİLÇELERE VERİLMELİ’

Kahramanmaraş genelinde bulunan toplam derslik ve öğrencisayısı bilgilerini de aktaran Aydın, “İl ve ilçeler dahil olmak üzere kentgenelinde bakıldığı zaman yaklaşık 10 bin 83 tane okul ve kurum olduğunugörüyoruz. 9 bin 500 civarında derslik, 260 bin öğrenci derslik başına düşenöğrenci sayısı geçen yıl istatistiklerine göre liselerde 28 ilk veortaokullarda 32 olarak karşımıza çıkıyor. Bu sayı mesleki ve teknikokullarında ise 30 öğrenci oluyor. Kahramanmaraş’ta ki öğrenci sayısınıdersliklere böldüğümüz zaman ise,  herdersliğin başına yaklaşık 30 tane öğrencimiz düşüyor. Aradan geçen 10 yılboyunca bu istatistiklerde ciddi bir ilerleme de söz konusu olurken,  fiziki alt yapı konusunda hem bakanlığın hemmilli eğitim müdürlüğünün ciddi bir katkı gösterdiğine şahitlik etmiş oluyoruz.2019 hedeflerine geldiğimiz zamanda ise burada İl Milli Eğitim Müdürlüğü ilegörüşmelerimiz sonucunda bin 500 civarında derslik yapımı için startınverildiğini ifade ediyorlar. Hedeflerinin 2019 yılı sonunda yaklaşık 75 okulundaha hizmete girmesi planlanıyor. Planlama içerisinde ise genelde kentin 2metropol ilçesi yer alıyor. Kentte 2 metropol ilçeler dışında diğer ilçelerin birçoğunda herhangi bir sorun gözlemlenmiyor. Sonuçlara bakıldığı zaman ise, ilçelerdetam zamanlı eğitime geçilmesinde herhangi bir sıkıntı görülmüyor. Tam zamanlıeğitime geçilebilmesi ihtiyaç duyulan yerler metropol ilçelerdir” diye konuştu.

Haber: Yavuz Nalbantbaşı

 

Güncelleme Tarihi: 11 Kasım 2017, 08:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15