Milyonlarca kişiyi ilgilendiren düzenlemeler Meclis'te

Konkordato ilan edilmesini zorlaştıran, marketlerde poşeti paralı yapan ve egzoz ölçümünü yaptırmayana 1.250 TL ceza verilmesini öngören düzenlemeler bu hafta meclis genel kurulunda görüşülecek.

Milyonlarca kişiyi ilgilendiren düzenlemeler Meclis'te

Meclis Genel Kurulu görüşmelerine geçen hafta başladığıÇevre Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifini elealmaya yarından itibaren devam edecek. Teklife göre, plastik alışverişpoşetleri tüketiciye en az 25 kuruştan satılacak ve plastik poşetleri ücretsizveren satış noktalarına, kapalı satış alanının her metrekaresi için 10 lira TLpara cezası kesilecek.

Egzoz gazı emisyon ölçümü yaptırmayanlara 1,250 TL cezada öngören teklifle, atıkların kaynağında ayrı biriktirilmesi ve toplanmasıamacıyla sıfır atık yönetim sistemini kuran ve uygulayan belediye, il özelidareleri, kurum, kuruluş ve işletmelere teşvik uygulanacak.

Teklife göre ayrıca 1 Haziran 2019'dan itibaren yeni imarplanlarında bisiklet yolları ve bisiklet park istasyonları zorunlu olacak.

KONKORDATO İLE İLGİLİSORUNLARIN ÇÖZÜMÜ

Genel Kurulda bu teklifin kabul edilmesinin ardından,konkordato ile ilgili düzenlemeler de içeren Abonelik SözleşmesindenKaynaklanan Para Alacaklarına İlişkin Takibin Başlatılması Usulü Hakkında KanunTeklifi görüşülecek.

Teklifle konkordato ilanına yeni düzen gelirken, bukapsamda konkordato ilanı için gerekli olan raporu verecek denetim kuruluşlarısınırlandırılıyor. Raporu hazırlayan denetim kuruluşlarına da bazıyükümlülükler getiriliyor.

Teklife göre ayrıca abonelik sözleşmelerinden vetüketiciye sunulup bedeli faturaya yansıtılan hizmetten kaynaklanan paraalacaklarına ilişkin haciz yoluyla ilamsız icra takipleri, UYAP bünyesindeoluşturulan Merkezi Takip Sistemi üzerinden başlatılacak.

Takiplerde Merkezi Takip Sistemi harcı alınacak ayrıcaicraya başvurma harcı ile tahsil harcı alınmayacak.

TBMM'de siyasi partilerin grup toplantıları da her haftaolduğu gibi yarın gerçekleştirilecek. KAYNAK:REUTERS

 

Güncelleme Tarihi: 26 Kasım 2018, 12:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15