Öğrencilere ' Bilinçli İnternet Kullanımı' anlatıldı

Kahramanmaraş İl Millî Eğitim Müdürlüğü MEBBİS Yöneticisi Yakup Kaman tarafından, Dulkadiroğlu Hacı Mehmet Kalay Kız Anadolu İmam Hatip Lisesinde okuyan öğrencilere “ Bilinçli İnternet Kullanımı” konusunda seminer verildi.

Öğrencilere  ' Bilinçli İnternet Kullanımı' anlatıldı

 İnterneti bıçağabenzeten MEBBİS Yöneticisi Kaman, “bıçak doktorun elinde hayat kurtarırken,katilin elinde ölüme neden olur, İnternette böyledir. Doğru kullanıldığındafaydalıdır, yanlış kullanılırsa zararları telafi edilemez. Teknolojinin insanhayatında getirdiği sayısız faydalar var, ancak kişinin teknolojiyi ölçüsüz vesınırsız kullanması çok büyük zararlara sebebiyet vermektedir” dedi.

Öğrencilerin ve özellikle  18-24 yaş arası gençlerininternette nerelere girdiklerine açıklık getiren Yakup kaman, gençlerininternet vasıtasıyla  sosyal medya siteleri, Facebook, Tweet’lemek, oyunoynama, alış veriş yapma, kumar oynama, flört etme, zararlı fikirler edinme,zararlı alışkanlıklar kazanma gibi alanlarda dolaştıklarına dikkat çekti veKahramanmaraş’ta karşılaşılan olumsuz internet olaylarından örnekler verdi.

MEBBİS Yöneticisi Kaman, sosyal paylaşım sitelerinin denasıl kullanılması gerektiği konusunda adayları aydınlattı. Bu sitelere herşeyin yazılmaması, her şeyin paylaşılmaması gerektiğine dikkat çekerek, sizinyazdığınız, paylaştığınız her şey silseniz dahi geri planda kaydedildiğinigerektiği zaman üçüncü şahıslar tarafından ortaya çıkarabileceğini ifade ettive bunlarla gerçek isimlerini vermeden ilimizde yaşanmış olumsuz olaylardanörnekler verdi ve özellikle kız öğrencilerin sahte hesaplarla tuzaklaradüşürüldüğünü, buna meydan vermemek için öğretmenlerinde internet kullanımıhakkında bilgi sahibi olmalarını ve gerektiği yerde öğrencileriniaydınlatmaları gerektiğini veya müdahale edilmesi gerektiğinde de müdahaleedilmelidir diye vurgu yaptı.

Kaman  seminerindeİnternet Kafe ile ilgili teknik riskler, davranışsal riskler/ istismarayönelik, teknik riskler, Casus yazılımlar, İnternet kullanımında şifrenin önemive düzenli olarak şifre değiştirme, İnternet ortamında dolandırıcılık. Gerçekdünyada iletişim kuramama, Faaliyetlerde bulunamama,  Kötü içeriklerin psikolojik etkileri, Yanlışbilgi paylaşımı, Takibin zorluğu, Bağımlılık gibi konuları sunu eşliğindeanlattı. (HABER MERKEZİ)

 

 

Güncelleme Tarihi: 02 Ekim 2017, 12:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Kahramanmaraş Nöbetçi Eczaneleri

banner15