Orman Yangınlarının Yüzde 98'i İnsan Kaynaklı

Ülkemizde büyük zararlara neden olan orman yangınlarının hemen hemen tamamının sebebi insanlardır diyen Kahramanmaraş Orman Bölge Müdürü Alpaslan Altındaş tarım arazisi sahiplerini anız yakmamaları konusunda uyardı.

Orman Yangınlarının Yüzde 98'i İnsan Kaynaklı

Kahramanmaraş Orman Bölge Müdürü Alpaslan Altındaş, tarım arazisi sahiplerini anız yakmamaları konusunda uyarıda bulunarak orman yangınların başta gelen sebeplerinden olan anız yakma işleminin, geri dönülemez olumsuz sonuçlara yol açtığını söyledi.

1 AYDA 300 ORMAN YANGINI GERÇEKLEŞTİ

Yaz aylarında her yıl olduğu gibi ormanlık ve makilik alanlardaki yangınların sayısında da artış oldu. Sönmeyen sigara izmaritlerinin yere atılması, pikniklerde yakılan mangal ateşleri, bağ ve bahçe temizliği sonrası çöplerin yakılması gibi nedenlerle, insan eliyle çıkan orman yangınları sebepleri arasında, buğday, arpa gibi ürünlerin hasadı sonrası anızların yakılmasının ilk sırada yer aldığı belirtilerek bu konuda uyarıda bulunuldu. Doğal afetlerin başında gelen orman yangınlarının çıkmasında ve yayılmasında en uygun koşullara sahip Akdeniz iklim kuşağının etkili olduğu Türkiye'de,Tarım ve Orman Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü'nün resmi verilerine göre, Ağustos ayı boyunca ülke genelinde 300 civarında orman yangını yaşandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15