Öztunç, ‘’Dünyanın en büyük açık hava müzesi olabilir’’

Kahramanmaraş’ta gerçekleştirilen Germanicia Antik Kenti Çalıştayında konuşan CHP Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç dünyanın Germanicia’nın en büyük açık hava müzesi olabileceğini söyledi.

Antik kent bölgesindeki kamulaştırmaların bir an önce yapılması gerektiğini dile getiren Öztunç, bölgedeki tarihi alanların ortaya çıkarılması durumunda antik kentin dünyanın en büyük açık hava müzelerinden biri olacağını belirtti.

Kahramanmaraş'ın Dulkadiroğlu İlçesi Namık Kemal Mahallesinde, Roma İmparatorluğu'ndan kalma eserler, evlerin altında bulunmuştu. Milattan sonra 300-400 yıllarına ait olan Germanicia Antik Kenti'nin mozaiklerinin bir bölümü, kamulaştırma sonrasında yapılan düzenlemelerin ardından ziyarete açıldı. Aylık ortalama 2 bin kişinin ziyaret ettiği Antik Kent’in, Kahramanmaraş turizmine de büyük katkı sağlaması bekleniyor.

Kahramanmaraş’ın gelecekteki en büyük değerlerinden birisi Germanicia Antik kentidir diyen

CHP Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç da çalıştay sayesinde antik kentin uzman kişilerce öneminin anlatılacağını, bu konuda kendilerine düşen görevi yapmaya hazır olduklarını ifade etti.

Antik kent bölgesindeki kamulaştırmaların bir an önce yapılması gerektiğini dile getiren Öztunç, bölgedeki tarihi alanların ortaya çıkarılması durumunda antik kentin dünyanın en büyük açık hava müzelerinden biri olacağını belirtti.

Mesele Kahramanmaraş ise bu birlikteliği, iktidarıyla, muhalefetiyle, STK’lar ile bir araya gelerek gerçekleştirmemiz gerekiyor diyen Öztunç, ‘’Şehirler kardeştir. Bizim Gaziantep ile bir rekabetimiz yok. Kardeşler birbirini severler. Ancak Fatma hanım çıkıp diyor ki, bu antep biberi. Peki öyleyse Kahramanmaraş’ın da Pazarcık’ta fıstığı var. Bizde Maraş fıstığımı diyelim?  Yada Antep’in baklavasına biz mi sahip çıkacaz? Islahiye’de biber yetişiyor ama adı maraş biberidir. Biz buna sahip çıkmazsak bir başkası gelir sahip çıkar. Ben bu hassasiyetle üzerime düşen görevi yaptım. Germanicia konusunda ise en büyük görev sayın Mahir Ünal’a düşer. Ben kendisinden rica ettim. Bu bizim memleketimiz için bir değerdir. Geçtiğimiz bayram yine söyledim. Memlektimizden çıkan birisi varsa onu paçasından tutup çekmeyeceğiz. Destekleyeceğiz. Çünkü buralardan çıkıp, iktidar da, muhalefette güç sahibi olmak kolay değildir. Germanicia’nın kamulaştırması yapılmadığı sürece o iş olmaz. Yazın Daçya’ya gittim. Girdiğin andan itibaren magnetinden tutun, tişörtüne kadar her şeyi var. Eğer Germanica gün yüzüne çıkarsa, Dünyanın en büyük açık hava müzesi olur’’ dedi.

Vali Vahdettin Özkan da Germanicia Antik Kenti'nin kentin en önemli turizm yerlerinden bir tanesi olduğunu, çalıştayla antik kentin yol haritasını çizeceklerini söyledi.

Germanicia’nın mahiyeti, günümüzde tespit edilerek farkındalık oluşturması kamuoyunun en büyük beklentisidir diyen Vali Özkan, ‘’Daha önceleri, sayın bakanımız Kültür Turizm Bakanı ile görüşerek ilimize yönelik turizm potansiyelinin geliştirilmesi, kültürel varlıkların ortaya koyulması, teveccühün genişletilmesi yönünde komşu illerle bir toplantı yapılması yönünde bir karar verilmişti. Turizm potansiyelimizi besleyecek olan Germanica ile ilgili bir çalıştay yapılması yönünde bir karar aldık. Biz bu zenginliğimizle ilgili ne yapabiliriz? bütün Kahramanmaraşlılar, bununla ilgili fedakarlık yapmak istiyor. Bunun doğru yolu, yöntemi nedir? Nereden başlamalı?  Hangi kurumumuz ne yapmalı? Bu sorunun cevabını vermemiz gerekiyor. Uzman hocalarımız bugün bu konuyu burada analiz edecekler’’ dedi.

Kültür Turizm Bakanlığı Kazılar Daire Başkanı Melik Ayaz da açılışta bir konuşma yaptı.  Çalıştay daha sonra katılımcıların sunumlarıyla devam etti.

HABER-FOTO: ÖMER FARUK SALMAN

Güncelleme Tarihi: 08 Ekim 2019, 16:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15