SANKO Üniversitesi Tıp Fakültesi Beyaz Önlük Töreni

SANKO Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Abdulkadir Konukoğlu, sağlık ve eğitim alanlarında sosyal sorumluluk amaçlı hizmet verdiklerini belirterek, “Üniversitemizde öğretim üyelerinin en iyileri, tıbbın en modern cihazlarıyla üst düzey eğitim veriyoruz” dedi.

SANKO Üniversitesi Tıp Fakültesi Beyaz Önlük Töreni

Abdulkadir Konukoğlu Kültür Merkezi’nde düzenlenen SANKOÜniversitesi Tıp Fakültesi birinci sınıf öğrencilerinin beyaz önlük giymetöreninde konuşan Konukoğlu, tıbbın en iyi, en modern cihazlarıyla eğitimverilmesine özen gösterdiklerini söyledi.

Üniversite kampüsünü Serince’de kuracaklarını kaydedenKonukoğlu, “Devlet kampüs alanı vermek istedi. Ancak kendi arazimizde yapacağımızıbelirttik. Ayrıca, üniversitemizle hastanemizin afiliasyon (bağlantı) sürecitamamlanmak üzere” diye konuştu.  

Beyaz rengiz barışın, dürüstlüğün, hoşgörünün simgesiolduğuna dikkati çeken Konukoğlu, şöyle devam etti:

“Bu önlüğü giyerken sakın ‘ben bu önlükle zengin olacağım’demeyin. Mümkün olduğu kadar gücü olmayandan parayı almayın. Onu da Allah içinyapın. Çünkü oradan almadığınız her lira başka yerden fazlasıyla size gelir.Bunu yapacağınıza inanıyorum. Hastayı anneniz, babanız, kardeşiniz olarak görün.Öğrencilerimizi ve onları yetiştiren ailelerini tebrik ediyorum.”  

 

REKTÖR PROF. DR. GÜNER DAĞLI

Rektör Prof. Dr. Güner Dağlı ise güçlü bir ülke, güçlübir devlet olmak için ilk yapılması gerekenin bilgiyi üretmek ve bunu toplumayansıtmayı öğrenmek olduğuna vurgu yaptı..

“Biz çocuklarımıza bilgiyi veriyoruz zaten. Bilgiyi nasılkullanacaklarını da öğretiyoruz. Ama bunun yanında bilgiyi nasıl üretecekleriniöğretmek zorundayız” diyen Prof. Dr. Dağlı, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bunun için de yurt dışındaki başarılı akademisyenlerimisafir olarak üniversitemize davet ederek, birikimlerini paylaşmalarınısağlıyoruz. Amacımız bilgiyi üretmenin yanı sıra yerimize geçecek gençakademisyenleri, genç hocaları, dekanları hatta bu öğrencilerimizin arasındanrektörlerimizi yetiştirmektir.”

İnsan en değerli varlığı olan canını hiç tanımadığı birhekime, üzerinde beyaz önlüğünden, yetkisinden dolayı teslim ettiğine dikkatçeken Prof. Dr. Dağlı, özetle şu görüşleri paylaştı:

“İnsanlar, doktorlar karşısında gerek fiziksel gerekpsikolojik olarak tüm mahremini ortaya koyabiliyorlar. Çünkü dünyada insanvücuduna müdahale etme yetkisi verilmiş tek meslek hekimliktir. Bu kadar kutsalbir mesleğe sahip olacak çocuklarımız için biz elimizden gelen çabayı gösteriyoruz.Dört yıl önce gövdesi Gaziantep’te dalları ve yapraklarıyla Türkiye’yikucaklayan ama meyvelerini tüm dünyaya dağıtmaya hazırlanan üniversitemizdeeğitim gören tüm çocuklarıma, öğrencilerime ve meslektaş adaylarıma Allah zihinaçıklığı versin.”

 

TIP FAKÜLTESİ DEKANI PROF. DR. SALİH MURAT AKKIN

Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Salih Murat Akkın da beyazönlük giyme töreninin temelinde yatan usta-çırak ilişkisinin köklü tıp eğitimigeleneğinin bir parçası olduğunun altını çizdi.

Genç meslektaş adaylarının önlüklerinin bizzat hekimliksanatındaki meslek “Ustası” hekimler ve “Hocaları” tarafından giydirilmesinin,bir “çıraklık onayı” verilmesi olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Akkın, beyazönlük giyecek öğrencilere şöyle seslendi:

“Ustalarınızın elinden giyeceğiniz ilk önlükler, insanahizmet eden en kutsal mesleklerin başında gelen hekimlik mesleğinde, beyazrenkleri ile saflığı, tarafsızlığı ve temizliği ifade eder. Önlük doktorkimliği ile birlikte önemli bir sorumluluk yükler.

Bugünlerden itibaren yaşamınız boyunca omuzlarınızdataşıyacağınız ve artarak devam edecek bu sorumluluk tıp fakültesine girişlebaşlayan ama tıp fakültesi ile bitmeyen, sürekli edinilen bilgi vegeliştirilmesi gereken görgüyü gerektiren, yaşam boyu devam eden zorlu birsüreç.”

Prof. Dr. Akkın, güçlü eğitim kadrosu olarak amaçlarının tıbbıçok iyi bilen mezunlar olmaları yanında, ülkemizin sağlık sorunlarını bilen veçözüm getirebilen aynı zamanda dünya ölçeğinde rekabet edebilen, “iyi venitelikli” birer hekim olmaları olduğunu bildirdi.

SANKO Üniversitesi Tıp Fakültesi olarak birçok güçlü yönesahip olduklarını ve bunların başında SANKO adının güçlü iradesiyle birlikteüniversite yönetiminin tıp ve sağlığa odaklanmış güçlü vizyonu geldiğinianımsatan Prof. Dr. Akkın, şunları kaydetti:

“İkinci olarak çok güçlü bir öğretim kadrosuna sahibiz.Farklı köklü ekollerden gelen birikimli ve deneyimli öğretim üyelerini, çok iyiyetişmiş genç akademisyenlerle buluşturduğumuz 50’nin üzerinde öğretimelemanımızdan oluşan kadromuz var. Bu kadroya 2018 yılında 20 kadar hocamızdaha eklenecek.

Üçüncü olarak ifade etmek istediğim güçlü yönümüz, SANKOTıp Fakültesinde duvarlar ve kapılar sadece fiziksel olarak var; ben dahil herhocamıza öğrencilerimiz ihtiyaç duyduklarında en kısa sürede erişebiliyorlar.Temelinde usta-çırak ilişkisinin yattığı hekimlik mesleğinin eğitiminde bununönemi büyük.

Bir diğer önemli fark, üniversitemizde dünyanın farklınoktalarında başarılı çalışmalar yürüten bilim insanlarımızı periyodik olaraköğrencilerimizle buluşturuyoruz. Böylece öğrencilerimiz farklı rol modellerleyakından tanışıp yeni ufuklar hayal edebiliyorlar.”

Prof. Dr. Akkın, “Son olarak, bir başka güçlü yönümüz deöğrencilerimizin eğitimleri sırasında, ülkemizin kapasite ve donanım açısındanen büyük özel hastanelerinden biri olan Sani Konukoğlu Hastanesinin klinik,poliklinik, ameliyathane, klinik laboratuvar vb. birimlerinde uygulamaolanaklarının varlığıdır” diyerek sözlerini tamamladı. 

Konuşmaların ardından SANKO Üniversitesi Tıp Fakültesibirinci sınıf öğrencilerinin çalışmalarından kesitlerin yer aldığı slaytgösterisi, müzik dinletisi eşliğinde sunuldu, öğrencilere beyaz önlüklerigiydirildi.

Törene, Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Yusuf Zeki Çelen, İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Abdulkadir Turgut, Halk SağlığıMüdürü Dr. Mustafa Tanrıverdi, İl Sağlık Müdür Yardımcısı Dr. Oktay Geçer,SANKO Üniversitesi Mütevelli Heyet Üyeleri Ali Konukoğlu, İhsan Akyol, SANKOÜniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Metin Bayram, Sağlık BilimleriFakültesi Dekanı Prof. Dr. Türkan Pasinlioğlu, Dekan Yardımcısı Prof. Dr. ArzuTuna, Genel Sekreter Dr. Yusuf Ziya Yıldırım, Sani Konukoğlu Vakfı GenelSekreteri Naci Boran ile öğretim üyeleri, öğrenciler ve velileri katıldı.

Büyük bir coşkuyla gerçekleşen tören, fotoğraf çekimi vekokteylle sona erdi. (HABER MERKEZİ)

Güncelleme Tarihi: 12 Aralık 2017, 08:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15