Seçim sonuçları saat kaçta açıklanacak? Sandıklar kaçta açılacak, kaçta kapanacak?

Son yılların sonucu en çok merak edilen ve pek çok tartışmanın yaşandığı 2019 Belediye Seçimleri için Türkiye ’nin dört bir köşesinde sandıklar kuruldu. 31 Mart sabahı sandıkların açılması ile oy kullanacak seçmenler merakla seçim sonuçları saat kaçta açıklanacak bekliyor..

Seçim sonuçları saat kaçta açıklanacak? Sandıklar kaçta açılacak, kaçta kapanacak?

SEÇİM SONUÇLARI SAAT KAÇTA AÇIKLANACAK?

Son yılların sonucu en çok merak edilen ve pek çok tartışmanın yaşandığı 2019 Belediye Seçimleri için Türkiye’nin dört bir köşesinde sandıklar kuruldu. 31 Mart sabahı sandıkların açılması ile oy kullanacak seçmenler merakla seçim sonuçları saat kaçta açıklanacak bekliyor. Tabii ilk sonuçların gelmesi için önce sandıkların kapanması gerekiyor. Peki 2019 yerel seçim sonuçları saat kaçta açıklanacak? Sandıklar kaçta açılıp kaçta kapanacak?

Okullarda kurulan seçim sandıklarında oy verme işlemi için tanınan süre bittiğinde yani sandıklar kapandığında artık seçim sonuçlarının açıklanması için geri sayım başlayacak. YSK’nın açıklamasına göre resmi olarak 18.00 - 21.00 saatleri arasında seçim ile ilgili haber ve tebliğ yapmak yasak olacak. Ancak geçtiğimiz seçimlerde olduğu gibi YSK’nın vereceği onayla 21.00’den önce seçim sonuçları ile ilgili ilk bilgilerin yayımlanmasına başlanabileceği tahmin ediliyor. Yani sat 19.00 civarında ilk sonuçlara dair verilerin yayımlanması ihtimali bulunuyor.

Kahramanmaraş'ta oylama saat 06.00 ile 16.00 arasında olacak.

YSK’dan gelen açıklamaya sandıkların kapanma saatinden önce oyların sayılmasına başlanmayacak. Sandık seçmen listesindeki bütün seçmenler oylarını kullanmış olsalar bile oy vermenin bitim saatinden önce sandıklar kesinlikle açılamayacak.

Oy pusulalarının sayımında da belli bir sıra takip edilecek. Buna göre büyükşehirlerde sırasıyla büyükşehir belediye başkanlığı, belediye başkanlığı, belediye meclisi üyeliği ve muhtarlık, diğer illerde sırasıyla belediye başkanlığı, belediye meclisi üyeliği, il genel meclisi üyeliği ve muhtarlık seçimlerine ait oy pusulalarının sayım ve dökümü yapılacak.

OY KULLANIMINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Seçmenlerin oy verme günü yanına Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasını taşıyan, Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı, geçici kimlik belgesi, nüfus cüzdanı, resmi dairelerce verilen soğuk damgalı kimlik kartı, pasaport, evlenme cüzdanı, askerlik belgesi, sürücü belgesi, hakim ve savcılar ile yüksek yargı organı mensuplarına verilen mesleki kimlik kartı, avukat, noter ve askeri kimlik kartı gibi kimliğini tereddütsüz ortaya koyan resimli, resmi nitelikteki bir belgeyi yanında bulundurması gerekiyor. 
 

Cep telefonu ile kabine girmeyin.

Oy pusulalarına mühür dışında işaret koymayın.

Pusulaları tek zarfa koyun.

Oy kullandıktan sonra imza atmayı unutmayın.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner35

banner15

banner41

Kahramanmaraş eczane