Tasarım öğrencisinin disleksi çalışması büyük beğeni topladı

Tasarım bölümü öğrencisi Melike Büyükçolpan’ın öğrenim güçlüğü olan disleksiye dikkat çekmek amacıyla hazırladığı çalışması yoğun ilgi görürken, çalışmada Kahramanmaraş’ın bulunması ayrıca dikkat çekti.

Tasarım öğrencisinin disleksi çalışması büyük beğeni topladı

Genellikle zihinsel bir hastalık olarak bilinen disleksiaslında bir hastalık değil, okuma-yazma ve akıl yürütme gibi çeşitli alanlardakendini gösteren bir öğrenim güçlüğüdür. Dumlupınar Üniversitesi Tasarım Bölümüöğrencisi Melike Büyükçolpan, disleksi hakkında yanlış bilinen bu olguyudüzeltmek ve farkındalık oluşturmak amacıyla dikkat çekici bir çalışmaya imzaattı. Disleksili olan Leonardo Da Vinci ve Albert Einstein’ın hayathikayelerine yer verilerek hazırlanan çalışma, Galata Rum Okulunda açılan"Yeni Mezunlar" sergisinde sanatseverlerle buluştu. Sergiyi ziyareteden Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan da Melike Büyükçolpan’ınçalışmasını inceleyerek bilgi aldı.

  “BU ŞEKİLDEANLATMANIN İNSANLAR ÜZERİNDE DAHA ETKİLİ OLACAĞINI DÜŞÜNDÜM”

  Çalışmayı bitirmetezi olarak hazırladığını belirten Melike Büyükçolpan, "Disleksiyi öğrenimgüçlüğü olarak adlandırabiliriz. Beyinin diğer insanlara göre daha farklıçalışmasıyla ilgili bir durum. Ben de bu konuda farkındalık oluşturmak içinkonuyu disleksili mütefekkir ve sanatçılar üzerinden anlatmayı düşündüm.Leonardo Da Vinci ve Albert Einstein’ın yaşadıkları problemler üzerindenanlattım. Bu şekilde anlatmanın insanlar üzerinde daha etkili olacağınıdüşündüm. Bu çalışmamı yeni mezunlar sergisinde sergileme imkanı buldum. Emeğigeçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

 31 ÜNİVERSİTEDEN 108SANATÇIYA AİT 116 YAPIT AYNI SERGİDE

 Türkiye’nin dört biryanından yeni nesil sanatçıların yapıtlarını sanatseverlerle buluşturmayıamaçlayan BASE’nin Galata Rum Okulunda açtığı sergide Batman’danAfyonkarahisar’a, İstanbul’dan Kahramanmaraş’a kadar 20 şehirde 31üniversiteden mezun 108 sanatçıya ait 116 yapıt bulunuyor. Baskı, cam,enstalasyon, fotoğraf, görsel iletişim tasarımı, grafik tasarımı, heykel,resim, seramik, Türk el sanatları ve video gibi farklı kategorilerden işlerinyer aldığı sergi, 24 Aralık’a kadar ziyaret edilebilecek.


Güncelleme Tarihi: 23 Aralık 2017, 10:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15