YENİ EĞİTİM SİSTEMİ KONUT FİYATLARINI ARTTIRIR MI?

TEOG sınavının yerine gelen sınavsız mahalli yerleştirme ile lise adayı 1,2 milyon öğrenci evine en yakın 5 okuldan bir tanesini seçecek.

YENİ EĞİTİM SİSTEMİ KONUT FİYATLARINI ARTTIRIR MI?

Vatandaşlar ise yeni eğitim sisteminin Kahramanmaraş’ta isimyapmış okulların çevresindeki gayrimenkul fiyatlarının ciddi anlamdaarttıracağını öngörüyorlar. Peki, gerçekten okulların çevresindeki konutlarınfiyatlarında bir artış söz konusu olur mu, bu sorunun cevabını sizler içinaraştırdık.

TEOG’un yerine gelecek sistemin konutlar üzerindekiyansımasını değerlendiren Gayrimenkul Ve Yatırım Uzmanı Ali Osman Aslantürk,“okullarınçevresindeki konutlara özellikle tercih dönemlerinde ciddi bir ilgiile karşılaşılacağını umuyoruz. Tabi bununla birlikte sıfır ve ikinci elgayrimenkullerde bir hareketlilik yaşanacağa benziyor. Ama bu hareketliliğinfiyatlara yansıyacağını düşünmüyoruz” dedi.

“İlk Etapta Suni ArtışOlabilir”

Yeni eğitim sisteminin vatandaşlar üzerinde bir kafa karışıklığınayol açtığına dikkat çeken Arslantürk şunları söyledi: “Gectiğimiz günlerde MilliEğitim Bakanımız İsmet Yılmaz, öğrencilerin adreslerini en yakın 5 okuldanbirine yerleştireceğini söyledi. Türkiye genelinde belirlenecek bazı okullaragirişin ise sınavlarla yapılacağını belirtti. Tabi ki ilk Etap’ta fiyatlardabir artış olabileceği gözleniyor. Bunun nedeni ise okulların çevresindekikiralama ve konut satışı gibi mali yönden gücüyerinde olan aileler tarafındansatın alınacağı. Ama biz gayrimenkul ve yatırım uzmanı olarak bunun böyleolacağını düşünmüyoruz. Kısmen de olsa bir fiyat artışı yaşanabilir. Amayapılan bu iddialar asılsız biz fiyatların aynı kalacağını düşünüyoruz. Çünküöğrenciler kendi evinin yakınındaki okullara gidecek, bunun yanındaMilli Eğitimbakanının açıklamış olduğu Fen Lisesi, Anadolu liseleri gibi okullara zatenalımlarsınav ile olacak. Bunlarla ilgili bir sıkıntımız yok. Yapılan sınavlardabaşarılı olan öğrenciler o okullara gitmeye hak kazanacaklar. MillîEğitim bakanımızınaçıklamış olduğu 5 tercihin semte göre mi, mahalleye göre mi, belirleneceğikonusunda henüz bir netlik kazanmış değil.”

“Yaşanan HareketlilikFiyatlara Yansımaz”

Şehirde velilerin her zaman için gözdesi olan okulların yinebirinci tercih olacağını kaydeden Ali Osman Arslantürk konuşmasını şöylesürdürdü: “Bugüne kadar öğrencilere sunulan eğitimle öne çıkmış okullar, yenisistemle birlikte velilerin ve öğrencilerin gözdesi olmaya devam edecek. Buokulların bulunduğu yerlerin özellikle tercih dönemlerinde ciddi bir ilgi ilekarşılaşılacağını umuyoruz. Tabi bununla birlikte sıfır ve ikinci elgayrimenkullerde bir hareketlilik yaşanacağa benziyor. Bugün ev arayanların enbüyük önceliği uygun fiyatla birlikte, söz konusu konutun toplu taşıma araçlaraolan yakınlığı isteniyor. Yeni eğitim sistemiyle birlikte özellikle okulçağında olan velilerin tercihlerini isim yapmış okullara yakın bir yerdentercih edecekler. Biz fiyatların çok artacağını düşünmüyoruz. Fiyatların aynıkalacağı düşünüyoruz. Velilerimiz çocuklarını en iyi okullarda okutmakistiyorlar. Şuan fiyatlarda bir artış yok, sadece psikolojik bir etki yapmışdurumda.” (YAVUZ NALBANTBAŞI)

Güncelleme Tarihi: 11 Kasım 2017, 08:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15