Yerli otomobilde uçak detayı

Türkiye'nin milli gururu yerli otomobilin iç tasarımı piyasada hiçbir araçta bulunmayan bir stile sahip. Türk mühendisleri tarafından tasarlanan orta konsol, uçaklardaki gaz koluna benzer şekilde dizayn edildi. Vites ve el freninin bulunduğu bu bölümde çok sayıda daha özellik bulunuyor.

Yerli otomobilde uçak detayı

Türkiye'nin Otomobili dış tasarımı kadar iç dizaynı ve teknik özellikleri ile de ses getirmeye devam ediyor. 

Segmentinde en uzun aks mesafesi olmasından kaynaklı en geniş iç hacme ve en yüksek performansa sahip olacak olan otomobilin her geçen gün yeni özellikleri keşfediliyor. 

Çoklu dijital paneller

Fütüristik bir tasarımla geleceğe yönelik tamamen dijital zeminde tasarlanan iç mekanı değerlendiren Türkiye Elektrikli ve Hibrid Araçlar Derneği (TEHAD) Başkanı Berkan Bayram, aracı ön panelinin 2'si 3'lü olmak üzere 3 dijital ekranla ayrıldığını bunlardan ilkinin sürücü gösterge paneli olduğunu, ikincisinin ise bilgilendirme ekranı, son ekranın ise yolcu için oluşturulmuş bir ekran olduğunu belirtti.

3 renkli sürüş modu

Aracın 3 sürüş modu olacağını ve bunların ise 'Power', 'Eco' ve 'Eco Pro' şeklinde adlandırılabileceğini de belirten Bayram, mod geçişlerinde ise aracın iç mekan aydınlatmasının değişebileceğini, bunun ise daha fazla gücün sarfedildiği ‘Power’ modunda kırmızı, ‘Eco’ modunda ise turkuaz renk şeklinde olabileceğini kaydetti.

Tesla'daki gibi neredeyse düğme yok!

Aracın kokpitinde Tesla Model 3'deki gibi neredeyse hiç mekanik düğme olmadığına da dikkat çeken Bayram, sadece kapı kolları içerisinde bir iki düğme bulunduğunu kaydetti.

Ana gövdede alt tarafta 10 inçlik bir ekran bulunduğunu ve bu ekranın infotainment (bilgi-eglence) ile iklimlendirme ekranı olduğunu dile getiren Bayram, yan aynaların ise içeriden destekli görüntüleme teknolojisine sahip olduğunu söyledi.

Bayram, aracın otonom olarak dizayn edilmesinden kaynaklı gelecekte aynalara ihtiyacı da kalmayacağını vurguladı.

Vites konsolunda uçak detayı

Aracın iç dizaynının paylaşılmasıyla birlikte herkesin merak ettiği kısım ise orta konsol olmuştu.

Bu kısmı değerlendirerek vites konumlanmasını çok güzel bulduğunu söyleyen Bayram, ergonomik bir tasarımın çıkarıldığı alanda uçaklarda kullanılan gaz koluna benzer bir kol sisteminin kullanıldığını vurgulayıp tasarımın perde arkası için ise Türk mühendisleri işaret etti.

Söz konusu alanı Türkiye'nin helikopterini de tasarlayan Türk mühendislerin tasarladığını ifade eden Bayram araca bu anlamda havacılıkla ilgili bir detayın da bırakılmış olduğunu kaydetti.

Kol sisteminde vites durumunu ayarlama imkanı veren dijitalle desteklenmiş mekanik kol olduğunu kaydeden Bayram, ayrıca iki USB girişi, kayar saklama kabı, modları ayarlamaya yarayan joistik ve elektronik park freni bulunduğunu dile getirdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner35

banner15

banner41

Kahramanmaraş eczane