ZABUN: '2017 İHRACATIMIZ 948 MİLYON DOLAR'

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre Türkiye'nin 2017 yılı ihracatı %10,4 artışla 157,1 milyar dolara ulaştı.

ZABUN: '2017 İHRACATIMIZ 948 MİLYON DOLAR'

Aralık ayı ihracatı ise yüzde 10,1 artışla 13 milyar 570milyon dolar oldu. Böylece Aralık ayı tüm zamanların en çok ihracat yapılan ayıolurken, 2017 yılı itibariyle de Cumhuriyet tarihinin en iyi ikinci yıllıkihracat rakamı elde edildi.

TİM verilerine göre Kahramanmaraş, 2017 yılını yüzde%11,5 artış kaydederek 948 milyon dolar ile tamamladı. Konuyla ilgiliaçıklamalarda bulunan Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı SerdarZabun, ihracatta Türkiye ortalamasının 1 puan üzerinde gelişme sağlandığını söyledi.

 

“TÜRKİYE ORTALAMASININ ÜZERİNDE İHRACAT ARTIŞIGERÇEKLEŞTİRDİK”

2017 yılının ihracatta atılım yılı olduğunun altını çizenZabun şunları söyledi: “Türkiye ortalamasının 1 puan üzerinde, %11,5’likihracat artışı gerçekleştirdik. Böylece 948 milyon dolar ihracata ulaştık. 2017yılında İtalya, Mısır, Almanya, Bulgaristan ve Portekiz en çok ihracatyaptığımız ülkeler oldu. İhracatımızın yarısına yakını bu ülkeleregerçekleştirildi. Tek başına İtalya’nın ihracatımızdaki payı 207 milyon dolarile %22’ye yakın. Bu, bize kalite bakımından Avrupa’nın taleplerinikarşılayabildiğimizi gösteriyor. 

 

“ÇİN’E İHRACAT %207 ARTTI”

Burada dikkat çeken bir başka konu ise Çin’e yaptığımızihracatın %207 oranında artarak 17 milyon dolara ulaşmış olması. Bu da ihracatpazarlarımızın artması açısından önemli bir gelişme. Sektörel açıdanbaktığımızda tekstil ve hammaddeleri, demir ve demir dışı metaller, kağıt,hazırgiyim ve konfeksiyon, hububat, çimento ürünleri öne çıkmaktadır. Buürünler, ihracatımızda %95 paya sahip. Burada özellikle çimento ihracatımızın%46 oranında artması, iklimlendirme sektörünün %88 gelişme göstermesi desektörel yelpazenin genişlemesi adına bizleri sevindirdi.

 

Türkiye ihracatının 157 milyar dolara ulaştığını söyleyenZabun, “İhracatın artmasında reel sektöre verilen destek çok önemli oldu. İhracatdesteklerinin artırılması, Ar-Ge ve tasarım merkezlerinin desteklenmesi, e-ticaretsitelerine üyelik desteği, yeşil pasaport, Eximbank'ın sermayesinin artması,KGF'nin KOBİ’lere sağladığı finansman ve istihdama yönelik destekler, üretim veihracata ivme kazandırdı. Bizler de pazar çeşitliliğimizi artırdık. Fuarlarakatıldık, ticaret heyetleri düzenledik. Finansman konusunda Türkiye Odalar veBorsalar Birliği ile birlikte elimizi taşın altına koyduk. Üyelerimize kaynaksağladık. KGF sayesinde finansman sorunları büyük çapta çözüldü. Firmalarımızıbilgilendirme çalışmalarına bu yıl ağırlık verdik. Dış Ticaret Eğitimprogramlarımızla, Eximbank İrtibat Büromuzu açarak ihracat anlamındaüyelerimize desteklerimizi artırdık.” dedi.

 

“YILLIK SANAYİ ÜRETİMİ 5 MİLYAR DOLARA, İSTİHDAM 150 BİNKİŞİYE ULAŞTI”

Teşviklerin sanayileşmede çok önemli bir araç olduğunuvurgulayan Zabun, şöyle konuştu: “Kahramanmaraş’ta sanayileşme adına 30 milyarliralık özel sektör yatırımı yapıldı. Şehrimiz girişimcileri, devletinteşviklerini, imkanlarını en doğru şekilde kullanarak ekonomiye katkısınıartırdı. Bu yatırımlarla şehrimizin yıllık sanayi üretimi 5 milyar dolara,istihdamı 150 bin kişiye ulaştı. Sanayileşme ile birlikte 2 milyar dolarınüzerinde dış ticaret hacmine ulaşarak ihracatta önemli başarı gösterenKahramanmaraş, ihraç ürünlerinin büyük kısmını Avrupa ülkelerinegerçekleştirmektedir. Diğer yanda, en büyük sanayi kuruluşlarının olduğu enbüyük 1000 şirket listesinde Kahramanmaraş 24 şirket ile en başarılı 8. kentdurumundadır.”

 

“ÜRETİM VE İHRACATTA KAHRAMANMARAŞ YÜKSELEN BİR BAŞARIYASAHİP”

İhracattaki artışın kent ekonomisi için çok önemliolduğuna dikkat çeken Zabun, “Şehrimizde sanayileşme ile birlikte gelen bubaşarı ve ihracattaki artış kent ekonomisi için çok önemli. Üretim ve ihracattaKahramanmaraş’ın yükselen bir başarıya sahip olduğu bariz şekilde görünüyor.Emekleri için sanayicilerimize ve ihracatçılarımıza, işçilerimize, çalışmaarkadaşlarımıza teşekkür ediyorum ve başarılarından dolayı tebrik ediyorum.”dedi. (HABER MERKEZİ)

 

 

Güncelleme Tarihi: 06 Ocak 2018, 11:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15