ZABUN, FİNANSAL HİZMETLER KONUSUNDA YAŞANAN SORUNLARI DİLE GETİRDİ

KMTSO Başkanı Serdar Zabun, reel sektör ile mali sektör arasındaki diyaloğun güçlendirilmesi, sorunların ve önerilerin paylaşılması amacıyla yapılan toplantıda, Kahramanmaraş'ın güçlü ekonomik yapısı ve iş dünyasının finansal hizmetler konusunda yaşadığı sorunlar ile çözüm önerilerini dile getirdi.

ZABUN, FİNANSAL HİZMETLER KONUSUNDA YAŞANAN SORUNLARI DİLE GETİRDİ

Türkiye Odalarve Borsalar Birliği ve Türkiye Bankalar Birliği (TBB), reel sektör ile malisektör arasındaki diyaloğun güçlendirilmesi, sorunların ve önerilerinpaylaşılması amacıyla seçilen belli şehirlerde Oda ve Borsalarla ortaktoplantılar gerçekleştiriliyor.

 

Bu kapsamda, KayseriTicaret Odası Konferans Salonunda, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı (TOBB)Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Yönetim KuruluBaşkanı ve Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın ile TBB YönetimKurulundaki Bankaların (İş Bankası, Garanti Bankası, Akbank, Yapı-Kredi,HalkBank, VakıfBank, TEB, ING, Eximbank, OdeaBank,

ŞekerBank,CitiBank) Genel Müdür ve Genel Müdür Yardımcılarının katılımıyla "Reel Sektör&FinansSektörü Diyalog Güçlendirme Toplantısı" yapıldı.

 

Toplantıya,Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası (KMTSO) Başkanı Serdar Zabun ve YönetimKurulu Başkan V. Şahin Balcıoğlu ile Meclis Başkan V. M. Akif Gölcü, Meclisüyeleri Ercan Aygün ve Fevzi Gerger, Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı AhmetDuran Balsuyu, Ticaret Borsası Meclis Başkanı Mustafa Narlı, Afşin Ticaret veSanayi Odası Başkanı Bekir Sıtkı Can, Elbistan Ticaret ve Sanayi Odası BaşkanıMustafa Paksoy ve Kahramanmaraş Tekstil İhtisas OSB Başkanı Mahmut Arıkankatıldı.

 

Toplantıda birkonuşma yapan KMTO Başkanı Serdar Zabun, Kahramanmaraş'ın güçlü ekonomikyapısını ve iş dünyamızın finansal hizmetler konusunda yaşadığı sorunlar ileçözüm önerilerini dile getirdi.   

 

Zabun, kurkaynaklı limit aşımı, tahsil edilen çeklerin blokede tutulması, kreditaleplerinin nazikçe bahane üretilerek ötelenmesi, kur artışından dolayırisklerin artması, bankaların kaynak yetersizliği ve limitlerin revizeedilmeyerek kullanılabilir hale getirilmemesi ve uzun vadeli işlemlerin tercihedilmemesi gibi reel sektörün yaşadığı sıkıntıları dile getirerek çözüm öneriniaçıkladı. Zabun şunları kaydetti: “işletme sermayesi sorunlarına, kısa vadedebankalarımızın sunacağı çözüm önerileri önemli olacaktır. Limitlerin kur farkıkarşısında korunması, firmaların borçlarının uzun vadeye yayılması, finansalkurumlarımızın yapılandırma konusunda daha fazla destek sağlaması reel sektörüoldukça rahatlatacaktır. Çek karşılığı kullanılan kredilerin teminat açıklarınakolaylık sağlanması, ilave teminat istenmemesi işletme sermayesi bakımındanönem arz etmektedir. Kredi teminat mektuplarında kolaylık sağlanması, faiz dışıkalemlerin komisyon vb. Giderlerin yüksek olması maliyetleri yükseltmektedir.Buna da çözüm bulunması gerekiyor. Tesislerin ekspertiz değeri raporlarında çokdüşük bedeller çıkarılıyor. Bunun önüne geçilmesinde yarar bulunmaktadır.İpotek feklerinin hızlandırılması da en önemli beklentiler arasındadır. Bankayetkililerinin işletmelere direkt ulaşmaları ilişkileri güçlendirecek, alınacakkararların etkinliğini artıracaktır.”

 

Zabun, sondönemde sıklıkla gündeme gelen ve finansal yapısı önemli ölçüde bozulan iyiniyetli ve dürüst borçlu şirketlerin borçlarını ödeyebilir duruma getirmeleriiçin uygulanan konkordato konusuna da değinerek, bunun bir fırsatadönüştürülmemesi gerektiğinin altını çizdi.

Güncelleme Tarihi: 23 Kasım 2018, 11:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15