GEZİ NOTLARI (1) SÜLEYMANLI VE ILICA

Gönül iklimindehayat süren bir arkadaş grubumuz var. Uzun zamandan beri bir araya gelmiyorduk.Yarım asra yakın gönül birlikteliği kurmuş gençlik kuşağı. Gönül iklimindentabiat iklimine süzülen bir yolculuk başlattık.. Kahramanmaraş BüyükşehirBelediyesi Melis üyesi  MuharremErantepli önümüze düştü.  Aynı dönemdeöğretmenlik mesleğine adım atmış Oğuz Karakoç, Muammer   Hacıbebekoğlu,Erhan Dedeoğlu,Ömer SinanTamer, Mehmet Karabekiroğlu,Mehmet Türkay Sağocak,Zeki Yıkan,Zeki Karakız veBülent bey  buluştuk. Hoş sohbet,geçmişin gönüllere kazılmış unutulmaz izlerinde devri alem yaptık.

    Kahramanmaraş'ınöz evlatları olarak  doyasıya şehrimizingüzelliklerini seyretmek ,gezip görmek için kendimize bir zaman ayırmakistedik. Yılların verdiği yorgunluk. Hepimiz bu memleket için kendi çapımızdamücadele ettik. Gençlik yıllarımızı ülkemiz insanlarına hizmet etmek yolundaköylerde, Anadolu'nun çeşitli bölgelerinde görev yapıp emekli olduk. Bazenelimizde olmayarak sitem ettik. Bir nesil öldük,öldürdük. Ama bugün hiç alakasıolmayanlar saltanat sürüyor ,diye de içlendik.

   MuharremBey,Ömer Sinan Bey, Mehmet bey düştük yollara. Bizim topraklarımız çok güzel.Dünyanın en muhteşem , mümbit verimli toprakları,maden yatakları,tabiatgüzelliklerini Allah bize bahşetmiş. Ne kadar şükretsek az gelir.Öyle biriklime sahibiz ki bazen bir günde dört mevsimi birden yaşarız.

    Dört dostMuharrem bey,Ömer Sinan bey,Mehmet Bey ve ben bu güzelliklerin ve özelliklerinbir parçası olan beldemiz Süleymanlı'ya doğru yola çıktık. Süleyman Paşadanismini alan bu beldemiz Zeytun nahiyesi diye bilinir. Buranın hikayesi acılarladolu. Şehitlik de On bin Türk askerini temsilen Süleyman Paşa yatar. Kuranımızıokuduk. Duygularımızı paylaştık. Ermenilerin başkaldırışını,ihanetini,kalleşliğini konuştuk. Yüce dağların arasında halenşehitlerimizin kan kokusunu dayarsınız. Kanlı köprüden atılan masumMüslümanların kan izleri halen derelerde duruyor. Duygular sel oldu …

    OradanSüleymanlı Beldemize yakın olan Kahramanmaraş'ın şifa ve gurur kaynağı Ilıca'yavardık. Orada dostlarla beraber  olduk.Talat  ve Ejder  Tolun kardeşlerin sıcak misafirliği ilekarşılandık. Daha önce belediyelik olan beldemizin belediye başkanlığını yapmışCuma Karalar'ın nazik sohbeti  bizigeçmişe taşıdı. Bir dönem İl sağlık Müdür Yardımcısı  olan ve Maraş siyasetinde etkin kişilerdenBakan Ali Doğan'ında kardeşi Durdu Doğan ile  geçmişi yad ettik.

    Türklerin Anadolu da makus talihi anlatmaklabitmez. Her dönem insanımız bir badire atlatmıştır. Bin yıldan beri çile çekmiş,katliamlara uğramış ,kadın,ihtiyar demeden kılıçtan geçirilmiş bir milletiz. Her şeye rağmen direndik. Direnmeye dedevam ediyoruz.

    Konuşmalarımızhep milletin varlığı,vatanın bütünlüğü,bayrağımızın dalgalanması üzerine oldu.8 Ağustos Çarşamba 2018 günü Ilıcamızda yattık. Sabah kahvaltısını Tolunkardeşlerin mekanında yaptık.

    9 AğustosPerşembe günü Ekinözü içmelerine doğru yola koyulduk.

 

YORUM EKLE

banner15