GEZİ NOTLARI (2) SAVRUK ŞELALESİ VE EKİNÖZÜ İÇMELERİ

    Yolculuğumuzboyunca arabayı Muharrem Bey kullanıyor. Ilıcadan yola revan olduk. Tabiatıngüzellikleri arasında  gidiyoruz. Haniderler ya "ayının kırk  türküsü var,kırkıdaarmut üstüne" Bizim de konuşmalarımız memleket meselelerini üzerine. Ilıcayı Ekinözü'ne bağlayan yoldangidiyoruz. Yollar kıvrımlı. Derin kalyonlardan geçtik. Barajlarımız,yeşilormanlarımız bizi memleketimize bir daha hayran bıraktı.Bu toprakların havası,suyu, ağaçları hep insanların gündeminde olmuştur.

     Bir süre sonraSavruk şelalesine geldik. Aman Yarabbi bir mucize. Dağların tepesinden sularşırıl şırıl dökülüyor. Mağaralar insanın içini ürpertiyor. Şelalenin altı buzgibi. Bir Maraşlı olarak burayı yeni görmekten işin doğrusu mahcup oldum. Negüzel nimetler vermiş Yüce Yaradan. Dağların tepesinden süzülüp gelen soğuksular yüreğimizi soğuttu. Mutluluk iksiri bir ortam. Biz neden buraları görmedik.Buülkeyi almak isteyen yedi düvel boşuna kendini ateşe atmazmış.

    Savruk mağaralarınıve şelalesini görmeyi tavsiye ederim.

   Savruk danayrılıyoruz. Yüksek tepelerden, kıvrım kıvrım yollardan  sohbet ederek gidiyoruz. Bağlar,sebzebahçeleri şırıl şırıl akan dereler,barajlar, yüksek dağlardan  bize uğultularını gönderen çam ağaçları . Negüzel bir manzara.

    Ekinözü'negirdik ikindin vaktinde.  İçmelerde birotele yerleştik. Ekinözü belediye Başkanı sayın Nursi Çeleğen'i makamındaziyaret ettik. İlçe  deki çalışmalarınıanlattı. İçmeler  üç  bölümden oluşmuş . Yukarı içme, orta içme,aşağı içme. Daha sonra bizzat başkan bizimle  gezerek anlattı. İçmeleri gezdirdi.  Ben  içmeleri1965 yıllarından tanırım. Elbette çok çok gelişmiş durumda. Büyük şehirBelediye hizmetleri alması ile birlikte muazzam olmuş. Yollar asfaltlanmış. Tümsokaklar parke taş ile döşenmiş. Oteller,camiler. Vatandaş mutlu. Temiz park vebahçeler. Çocuk parkları.  Belediyebaşkanının çalışmaları bariz bir şekilde hissediliyor..  Ekinözü İçmeleri Kahramanmaraş'ın önemli birzenginliğidir.  İç ve dış turizmincanlanması için daha  iyi projelergeliştirilebilir.

    BaşkanÇeleğen'in  kafasında düşünceler var.Mesela içme sularının şişelenip tüm ülkeye satılmasını hesap ediyor.  Haziran,Temmuz ve Ağustos aylarında ilçeyi 30binden fazla vatandaşın ziyaret ediyormuş.  Buraların gelişmesi ve daha verimli halegelmesi için yeni otellerin açılması gerektiğini işaret ediyor. Anlaşılan şu kiEkinözü Belediyesinin kaynakları sınırlı.

    Şehrimizeaçılan Yeni Üniversitenin bir fakültesi de Ekinözü'ne açılabilir.  Nergele çayı akıp gidiyor. Ama yeteri kadarfaydalanılmadığını gördüm. Mesela buralarda bir su ürünleri fakültesi açılamazmı?

    10 Ağustos2018  Cuma günü Ekinözü Aşağı  İçme de 40 göz denilen mevkide kahvaltıyaptık. Belediye başkanı sayın                 NursiÇeleğen beye  teşekkür  ederek vedalaştık.

   Programımız  Darende de bulunanSomuncu baba külliyesini ve türbesini ziyaret etmek. Cuma namazını Somuncu babada kılmayı planladık.

    Elbistanilçemiz üzerinden ,Yapalak mahallesi  güzergahından Darende'ye doğru yola koyulduk.Yapalak mahallesinde  değerli  dostumuz Ali Koldan ile  buluştuk. Hasret giderdik.

    Cuma namazı vaktindeDarende ye vardık.  Somuncu Baba daabdestimizi aldık. Yeni bir cami yapılmış. Orada namazımızı eda ettik.Türbeyiziyaret ettik. Müzeyi gezdik.

    Anadolu'nunManevi mimarlarından olan Somuncu babanın asıl adı Şeyh Hamid-i Velidir. HacıBayram Veli hazretlerinin hocasıdır. Fırın işletip somun dağıttığı için somuncubaba olarak tanınır. Derin ilmi olduğundan dolayı  Padişah Yıldırım Beyazıt'ında katıldığı Bursa   Ulu cami açılışında hutbe okumasıistenmiştir. Hutbeyi okuduktan sonra Bursa dan ayrılmıştır.

    Somuncu Babaadına Darende de, Osman Hulusi Efendi adında bir gönül insanı vakıf kurarakburasını bir kültür ve irfan merkezi haline getirmiştir..

    Bizde Fatihalarımızıokuyarak buradan ayrıldık.  Dönüşte güzeltopraklarımızın yaz aylarının şenliğini seyrederek,şelaleleri ve akarsularınşırıltısı altıda Afşin Asabil Keyfe geldik. Ziyaretimizi yaptık. Göksünilçemizden Tekir yaylasına ,yeni yapılan tünelleri aşarak şehrimize ulaştık.

    

    

YORUM EKLE

banner15