GIDALARDA OYNANAN OYUNLAR

Bütün insanlar günah işler fakat günah işleyenlerin en hayırlısı tövbe edenlerdir.

Desturu ile Merhabalar…

Bundan sonra Haftada 1 gün siz değerli Okuyucularıma gerek önemli tavsiyeler, gerek İnsan Hayatındaki önemli kıstaslar gerekse önemli bilgiler aktarıp zihinlerinizde önemli yollar kat etmek istiyorum.

Bilindiği üzere toplumumuzda artık doğal beslenmeden daha çok hazır gıdalara yöneliyoruz ancak ne yediğimizi biliyor muyuz? Bizlere doğal gıda adı altında neleri yediriyorlar yada ne gibi işlemlerden sonra gıdaların görünümüyle tadıyla oynuyorlar bunları konu alacağız… Genellikle bunları araştırmaya pek gereksinim duymuyoruz…

Hızlı bir yaşamla birlikte fast food ‘ lara yada marketlerin hazır gıda satan bölümlerine bağımlı bir hale gelmiş bulunuyoruz. Hazır gıdalarda bulunan etkin maddeler bizi o gıdalara kaşı bağımlı hale getiriyor ve o tadı sürekli arıyoruz peki nedir bu etkin maddeler…

Piyasa da ÇİN TUZU olarak bilinen MSG (monosodyum glutamat) adlı madde beyne uyarı göndererek yiyeceklerin lezzetli olarak algılanmasını sağlıyor. MSG bir çok hazır gıdada bulunuyor.

Mono sodyum glutamat konserveler, her türlü hazır çorba, bulyonlar, salam-sucuklar, baharatlı cipsler, tatlılar, hazır köfte harçları, dondurmalar, renkli yoğurtlar ve benzeri birçok üründe kullanılıyor.

İşlevi, yiyeceğin içindeki lezzeti ön plana çıkarıp belirginleştirmek. Bunu da tat almamızı sağlayan bezlerin salgısını artırarak yapıyor. Mesela içinde yüzde 10 oranında tavuk suyu bulanan bir çorba MSG ile yüzde 100 tavuk suyundan yapılmış hissi, lezzeti veriyor.

Mono sodyum glutamatın zararlarına gelince; merkezî sinir sistemi tahribatı yapıyor ve buna bağlı olarak Alzheimer, Parkinson hastalıkları, sara (epilepsi) görülebiliyor.

MEKANİK KIYMA

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, mekanik kıyma kullanımını önlemek için sürekli denetimler yapmaktadir. Bakanlık 10 ay önce yürürlüğe giren Türk Gıda Kodeksi Et ve Et Ürünleri Tebliği ile gıdaların üretiminde mekanik olarak ayrılmış etlerin kullanmasını yasaklamıştı.

Ancak bazı firmalar ceza almayı bile göze alarak hala mekanik kıyma üreterek insanların sağlığıyla oynamaktadırlar. Bazı firmalarımızda İnsan sağlığını ön planda tutarak bizlere sağlıklı gıdalar sunmaktadırlar onların da haklarınızı yemek istemeyiz.

İşte TAVUK zannettiğiniz yemek!

Tavuktan yapıldığını zannetiğimiz nugget, köfte, dürüm, sosis ve salam gibi işlenmiş ürünlere kemik, kemik zarı, kan ve sakatat karıştırılıyor.

Bazı firmalar, tavuğun piyasa değeri olan ürünleri alındıktan sonra kalan, kemik, kemik zarı gibi kısımları öğütüyor. Kemikleri unlaştırıyor. Kemikle birlikte tavuğun kanı da ürüne karışıyor. Bunlardan mekanik kıyma elde ediyorlar. Rengi de tavuk etine benzesin diye pembemsi gıda boyası ile boyanıp, piyasaya sürülüyor.

Biz doğal olarak beslendiğimizi düşünsek bile bazı şeyleri unuturuz örneğin çoğumuzun adını bile duymadığı işaretinin ne anlama geldiğini bile bilmediğimiz Plastik kapların numaraları…

Sudan, yoğurta, süte ayrana kadar her gün tükettiğimiz bir sürü yiyecek ve içeceklerin yer aldığı plastik kutular bazen tehlikeli sonuçlar doğurabiliyor. Marketlerden satın aldığımız bu hazır yiyeceklerdeki plastik kutuların altlarında numaralar yer alır. Bu numaraların ne anlama geldiğini hiç düşündünüz mü?

Bu gıda maddelerini satın alırken genellikle son kullanma tarihlerine dikkat ederiz ancak bu rakamlara genelde dikkat bile etmeyiz peki nedir bu rakamlar ?

1 den 7 ye kadar rakamlar bulunmaktadır. Plastik ürün alırken, alt kısımdaki üçgen içinde yazan numaraya bakmak gerekiyor. 3, 6 ve 7 No'lu plastikler zararlı gruba giriyor.

3 numara Streç folyo, dış mekan eşyaları, plastik zemin malzemesi, duş perdesi . Zararlıdır. Yiyeceklerinizi streç folyolara sararken bir kere daha düşünün.

6 numara: Yemek paketleri, plastik bardak ve tabaklar, kaşık gibi maddeler. Market etlerini satın alırken konulan plastik kaplar, köpük tabaklar ve fast food ürünlerin konulduğu tabaklar. Bu kadar çok kullanılan bir şey olmasına rağmen zararlıdır.

7 numara: Yemek saklama kapları ve bazı pet şişelerde bulunur. Kullanılması oldukça zararlıdır.

5 numara ise En güvenli plastik türü olarak kabul edilir. Şişe kapakları, içecek kamışları, biberon, yoğurt kaplarında vardır. Zararsızdır.

Sizlere daha sonraki yazılarımda insan sağlığını tehdit eden ürünlerden bahsedip dışarıdan satın aldığımız bazı ürünlerin tariflerini paylaşarak evlerimizde daha doğal kolayca yapabileceğimiz ürünleri anlatacağım…

Şimdilik Kalın Sağlıcakla…

YORUM EKLE

banner15