GÖNÜL DOSTLUĞU SEFERİ

 CEVDET ALPEREN

    İnsanlık tarihi güzel dostlukların örnekleri ile dolu. Dosta doğru giden gönüller  vefalıdır. Bilemezsiniz birden bire bir  ateş gönül duvarları sarıverir.  Size yollara sürükler. Para ile olmaz . Maddi hiçbir karşılığı yoktur. Bu duyguların ışığından Kahramanmaraş'tan yola çıktık . 

      Tarih 5 Aralık 2018 . Bugünün ayrı bir önemi var. Dünya kadınlar günü. Kadınlar gününü de kutlamalıyız. Her insanı bir kadın doğurur. 

      Kimler mi var ?  Meclis Üyemiz Muharrem Erantepli,  Kültür, Tarih Platformu ve Andırınlılar Dernek Başkanı Ahmet Kolutek,Final Eğitim Kurumları Genel Müdürü  İbrahim Gülsu, Onikişubat İlçe Milli Eğitim Müdürü Enver Gökşen, Gazeteci Bekir Doğan, Eyüp Özdemir, Haberma sahibi Mustafa Alyaz, Şube Müdürü Süleyman Dal, Tema Başkanı Abdurrahman Akpolat, Hayat Akademi Müdürü Ayhan Peltek,  Şube Müdürü Ömer Güner , Halk Eğitim Müdürü Mehmet Bülbül, Şube Müdürü Hasan Ataş, Şube Müdürü  Hacı Emre Gökşen, Şube Müdürü İsmail Boyraz.

       Nereye mi gidiyoruz ? O  dostluk köprüsü kurduğumuz bir dosta ,bir kardeşliğe. Kahramanmaraş'ta Milli Eğitim Müdürlüğü yapan ve  görev  yeri değiştirilerek Kilis Milli  Eğitim Müdürlüğüne getirilen Mehmet Emin Akkurt beye hayırlı olsun ziyaretine gidiyoruz. 

     Kilis yolu üzerinde Gaziantep'in kurtuluşunda şehit olmuş  ŞAHİN Bey'in anıt mezarı var. Şehidimizi ziyaret etmeden,şehitlerimizin ruhaniyetine Fatiha hediye okumadan geçmek olmazdı elbette. Anıt mezarda şöyle yazıyordu: " Piyadesi,süvarisi,topu,tankı ve 400 nakliye arabası ile gelen Fransız'ı tüfekli 200 çetesi ile bu yolda durdurdu. 3 gün savaştı. Mermi tükenince Elmalı köprüsünün üstüne fırladı, (Allah'ım Antebi kurtar, alçak düşman gel süngüle) diye bağırdı. 43 yaşında süngülenerek şehit edildi. 28 Mart 1920 "  Vazifemizi yerine getirdikten sonra yola koyulduk. 

    Bizi Kilis Öğretmen evinde Zafer Başa bekliyordu.  Öğle yemeğini burada yedik. Verilen saatte Kilis milli Eğitim müdürlüğü önünde  olduk. Kapıda bizi Mehmet Emin Bey bekliyordu. Bizi odasına aldı. Hoş sohbet bir zaman geçirdik. Suriyeli göçmenlerin eğitimi üzerine yoğunlaştık. Mehmet Emin bey bizi daha sonra Türkiye'nin eğitim desteği verdiği Suriye'nin bölgelerine götürmesi için söz aldık. Hatıra resmi çekilerek ,vedalaştık. 

     Kilis programı çerçevesinde  Kilis Belediye Başkanı sayın Av. Hasan Kara beyi de çalışma ofisinde ziyaret ettik. Eski dönem parlamenter de olan Hasan Kara  bey, yeni dönemde aday edilmediğini belirtti. Kısaca günlük siyasetten  konuştuk. Ülkenin içinde bulunduğu durumu değerlendirdik. Ziyaretimiz sırasında Kahramanmaraş Orman Bölge Müdürü Alpaslan bey de vardı.

     Kilis Odunpazarı semtinde  aracımızı bir bakkal dükkanının önüne  park etmiştik. Bakkal ile tanıştık.  Kel Ali  derlermiş kendisine. Dükkanın önünde bir  mezar var. Üzerinde sahabe mezarı yazıyor.- İsmi bilinmiyor mu dedim.- Yok bilinmiyor dedi. Buralar hep sahabe mezarlığı imiş. Eskiden insanlar buraları  ayakkabı ile tepelemezlermiş. Yalınayak girerlermiş bu topraklara. Kel Ali'den böyle bir hatıra dinledik. 

    Kilis de görev yapan hemşerimiz  Ercan Dadlı beyi de makamında ziyaret ettik. Ercan Dadlı Kilis Bilim, Ticaret ve Sanayi Müdürü olarak görev yapıyor.Bir çayını içtikten sonra,resim çekilip vedalaştık.

    Gaziantep üzerinden Kahramanmaraş'a dönmek üzere yola çıktık.  Ancak Gaziantep Müftüsü  hemşerimiz  Ahmet Çelik beyi tepelemek olmazdı. Haberleştik, geç vakitte olsa bizi Gaziantep Müftülük binasında  kabul etti. Güzel bir akşam sohbeti ettik. Tatlı sohbeti  tatlı ile bağladık. Vedalaştık, veda resmi çekildik..

      Ben az dedim siz çok anlayın , güzel bir seyahat oldu. Dostlukları ve kardeşlikleri pekiştirdik.

     

YORUM EKLE

banner15