GÖZLER İKİNCİ EL'DE

Sıfır araç fiyatlarının bir anda yükselmesinin ardından vatandaşlar gözlerini ikinci ele çevirdi. Ancak orada da ilginç bir durum var ki;

İnternet üzerinden mi? Yoksa farklı bir durumdan mı bilinmez. İkinci el piyasası da bir anda yükseldi. Geçtiğimiz sene 15 bin lira olan bir araç bu sene 20 ile 25 bin lira arasından satılıyor. 

İnternetin biraz etkisinin olduğunu düşünüyorum bu yüzden onu da ekledim. Vatandaş internetten bakıyor iki parça boyalı araç 20 bin lira yazdıysa, adam diyor ki benim arabam orijinal 25 eder. Öteki bakıyor bende bir parça lokal boya var benim ki 22 bin lira eder. Hal böyle olunca serbest piyasa diyerekten bir anda normalin üzerinde fiyatlar ortaya çıkmaya başlıyor. 

Araç alırken fiyatlarda böyle bir durum söz konusu iken, bir de araca güvenme durumu var. 

Sıfır arabanın bile kazalı, boyalı çıkabildiği günümüzde, ikinci el arabaya nasıl güvenip alacaksın?

Herkes expertiz tercih ediyor ama orda da şöyle bir durum var; 

Günümüzde araç alım satımı yaparken, en çok tercih edilen yöntemlerden birisi de araca expertiz raporu almak oldu. Bu yöntemin güvenilirliği internet üzerinde ve ikinci el araç satıcıları arasında bir tartışma konusu oldu. 

İnternet üzerinden yapacağınız küçük bir araştırma ile expertiz raporu alan kişilerin yaşadıkları sorunlarla ilgili örneklere ulaşabilirsiniz. 

Tanıdığım bir ikinci el oto alım satımı yapan bir arkadaşın iddiasına göre, kendisi ikinci el bir otomobili yaklaşık 60 bin lira civarında ücret karşılığında, expertiz yaptırmadan, sadece ustasına göstererek satın almış. 

Aracı satışa çıkarttığında müşterisi ile expertiz yaptırmaya gitmişler ve motoru yüzde 63 çıkmış. Bu durum üzerine müşteri aracı almaktan vazgeçmiş. Aradan biraz zaman geçtikten sonra farklı bir müşteri çıkmış. 

Bu müşterisi kendi istediği bir expertize götürmüş. Burada yapılan tespitler sonrasında aracın motoru yüzde 90 çıkmış. Müşterisi aracı satın almış. Aynı araca kısa süre içerisinde iki farklı expertizin bu şekilde raporlar vermesi sonrasında oto alım satımı yapan bu arkadaş kendisi için expertizlerin güvenilirliğini yitirdiğini her yerde söylüyor. 

Bu işi yıllardır yapan kişiler, araç konusunda usta olmuş durumda. Aracın dış yapısına baktığında boyalı ve kazalı parçalı tespit ediyorlar. Motor durumu ve iç düzenek içinde ustalara başvurarak yardım aldıklarını belirten arkadaşlar, işini iyi yapan expertizlerinde olduğunu belirtiyor ancak bu hususta çok dikkatli olunması gerektiğinin altını çiziyor. 

Konu ile ilgili olarak danıştığım Galericiler ise, Genellikle sanayideki tanıdık ustaların tercih edilmesini gerektiğini belirtti. İlla ki expertiz raporu isteyenler için ise bilindik ve tavsiye edilen bir expertize gidilmesi gerektiğini söylüyor. 

Araca güvendiniz, experiniz sağlam diyelim. 

Bu durumda ise karşınıza çıkan durum araç piyasasının yüksekliği oluyor. 

Devletin bu konu ile ilgili olarak bir çalışması vardı ama ülke gündemimiz müsait olmuyor ki, böyle konulara el değsin.

Bu yükselişe müdahale edilmezse yeni yıla bir hafta kala, buradan söylüyorum. İkinci el piyasasına 2019'da biraz daha zam gelecektir. 


YORUM EKLE

banner22

banner19

banner34

banner37