12 KASIM AFET EĞİTİMİ HAZIRLIK GÜNÜ BASIN AÇIKLAMASI

Ülkemizin yaşadığı en büyük felâketlerden biri olarak 12 Kasım 1999 depreminde Düzce’de 710 vatandaşımız hayatını kaybetmiş ve 2679 vatandaşımız da yaralanmıştır.

12 KASIM AFET EĞİTİMİ HAZIRLIK GÜNÜ BASIN AÇIKLAMASI

Depremlere her zamanhazırlıklı olmalıyız

Yaşadığımız bu depremlerbir gerçeği ortaya çıkarmıştır. Ülkemiz ve özellikle bölgemiz deprem riskialtındadır ve biz bu gerçeği göz ardı etmeden şehirleşmek, yapılaşmak veyaşamak zorundayız. Depremler her zaman olacaktır. Önemli olan bu depremlerdekayıplarımızı en aza indirmek için, depremlere hazırlıklı olmalı ve içindeyaşadığımız binalarımızı buna göre yapılandırmalıyız. Devletimiz tarafındandesteklenen kentsel dönüşüm uygulaması da bunun için önemli bir fırsatoluşturmaktadır. Kurumlarımızın ve sivil toplumun gayretleriyle insanlarımızınbilinçlendirilmesi ve ilimizdeki tüm yapı stokunun depreme dayanıklı halegetirilmesi hepimize düşen hayati bir görevdir “

 

İlimizde “Afet BilinciEğitimleri” Devam Ediyor.

            İlimizin de Doğu Anadolu Fay Hattıüzerinde 1. Derece deprem bölgesinde bulunması dolayısıyla, İlimizde yaşayanvatandaşlarımızı depremin etkilerinden korumak, depremin zararını en azaindirmek amacıyla, AFAD Başkanlığımızın 2013 Yılında başlatmış olduğu “ AfeteHazır Türkiye” projesi kapsamında “Afete Hazır Aile”, “Afete Hazır Okul”, AfeteHazır İşyeri”, “Afete Hazır Gönüllü Gençler” eğitim projeleri ile ilimiz merkezinde, ilçelerde, köylerde halkımızafetlere karşı bilinçlendirme çalışmalarımız devam ediyor. Bu kapsamda her yılortalama 40 bin insana “Afet Bilinci” Eğitimi veriliyor. Eğitim verilenkişilerle Arama-Kurtarma, Yangın ve Tahliye tatbikatları gerçekleştiriliyor.

            Aynı zamanda Başkanlığımızın  “O Kahraman Benim” AFAD Gönüllülük projesikapsamında İlimizde “AFAD Gönüllüsü” çalışması yaprak olabilecek afetlerde hembilinçli bir toplum oluşturmak hem de afet durumunda arama ve kurtarmapersonellerine  yardımcı olacak gönüllüekipler oluşturuyoruz.

            Son olarak. Bizler, Bir afet başa gelmeden önce gerekli tedbirleri önceden almamızgerekiyor. Başımıza geldikten sonra maalesef yapacak çok şey kalmıyor. O yüzdenafet öncesi çok önemli mutlaka tedbir almalıyız hazırlıklı olmalıyız…

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 14 Kasım 2018, 10:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15